ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Оренштайнове повернення до рідного міста: Іван Монолатій презентував книжку "Вічний жид з Коломиї"

Відомий галицький видавець єврейської національності Яків Оренштайн (1875 — 1942), мабуть, не думав, що Коломия колись так пошанує його. Тим паче не мріяв він про це, коли перебував свої останні трагічні дні в ґетто. Але життя триває і після життя кожного з нас. І, незважаючи на те, що в радянський період нас змусили забути про багатьох справді заслужених людей — в період незалежності України їхні славетні імена знову посіли своє місце в історії та культурі.

Як повідомляє "Дзеркало Коломиї", так Коломия вшанувала Якова Оренштайна в той спосіб, що одну з вулиць у середмісті назвала його прізвищем, а Валерій Ковтун подарував читачам альбом з листівками Оренштайнової «Галицької накладні», а також запропонував встановити пам’ятну таблицю видатному коломийцеві. Але найбільшим підґрунтям до всіх цих ініціатив стала щойно видана фундаментальна праця уродженця нашого міста, професора Івана Монолатія «Вічний жид з Коломиї» (Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2015. — 464), яку сьогодні презентували у Музеї історії міста.

Вічний жид

На репрезентації книжки, яка збіглася з останнім у різдвяно-новорічній вервечці свят — Івана Предтечі, чи Зимового Йвана, найперше привітали автора-іменинника. Присутніх на заході в Музеї історії міста Коломиї було аж не так багато, але не було випадкових осіб. Тож усі вони захоплено слухали розповідь про роботу над книжкою.

Слово мав рецензент видання — професор Максим Гон з Рівного, який поділився своїми враженнями від Монолатієвої праці. Про вул. Я. Орештайна в Коломиї говорив патріарх нашого краєзнавства Степан Андріїшин. Директор педколеджу і видавець Валерій Ковтун, який теж спричинився до популяризації Оренштайна, привітав автора та роздарував присутнім по листівці-портрету з Яковом Оренштайном. Кілька слів про уславленого видавця сказав краєзнавець Микола Савчук, зокрема про його рідкісні кольорові книжки та про проблему з датуванням Оренштайнових видань. Вів захід директор музею Михайло Арсак.

Постать Якова Оренштайна вельми промовиста, його біографія надзвичайно насичена подіями, ба навіть загадками. Не всі загадки відгадав автор, щось залишив і читачам, але в чому всі одностайні — Яків Оренштайн був «українцем» Мойсеєвого визнання і належав до тієї когорти українських гебреїв, які популяризували українство та заслуговують належної поваги. Особливо тепер, коли між українцями і євреями помітне зближення на основі поваги до демократії та гуманістичних цінностей. Можна сказати, що Яків Оренштайн був поміж тих перших провісників наших міжнаціональних щирих взаємин. Про це яскраво свідчить книжка професора І. Монолатія, збагачена рідкісними ілюстраціями. Всі охочі зможуть її придбати в книгарнях.