ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Ольга Богомолець пропонує за лихослів'я карати штрафами або виправними роботами

Народний депутат Ольга Богомолець пропонує прийняти закон про "дематюкацію мови". У соцмережах ініціативу депутатки безжально висміяли і виматюкали.

У Верховній Раді зареєстрували законопроект “Про протидію лихослів’ю” (про дематюкацію мови) (про внесення змін до деяких законодавчих актів України про дематюкацію мови).

Ініціатор законопроекту – Ольга Богомолець.

У пояснювальній записці йдеться, що метою та завданням проекту закону є “боротьба з використанням нецензурної лайки під час трансляції телерадіопередач, публічних виступів, а також під час розповсюдження матеріалів, що містять нецензурну лайку, засобами масової інформації та в інші способи (в тому числі в мережі Інтернет)”.

“Лихослів′я все швидше входить в наше щоденне життя, відтак вважаємо за потрібне захистити культуру мови від ненормативної лексики. Принаймні зробити цю спробу. Слово – це психоемоційне поняття. За словом стоять емоції, а не лише смисли. Й коли ми виявляємо себе через те, що належить несвідомому, тоді втрачаємо нашу свідомість, наше “Я”, нашу готовність бути свідомими суб’єктами часу й реальності”, – йдеться в поянювальній записці до проекту закону.

Богомолець вважає, що “українцям історично була чужа примітивна брудна лайка”. Вона нібито прийшла у нашу мову як запозичення з російської культури.

“Лайка, яку впродовж століть насаджували російські колонізатори, сьогодні “насаджують” в публічному просторі та медіа”, – стверджує вона.

Ініціаторка законопроекту називає лайку “виявом психічної слабкості” та “примітивним способом вияву агресії, коли немає достатньої кількості аргументів”.

За її словами, публічні особи стають прикладом для наслідування і мають нести особливу відповідальність “за чистоту і своєї мови, і помислів”.

“В середньовіччя всі вірили, що за вимову лайки, лихого слова мало статися певне лихо, пасти кара Божа, відповідно до богохульників вживали певні фізичні каральні заходи. В 21 столітті пропонуємо на законодавчому рівні зафіксувати намір українських законотворців протидіяти лихослів’ю, захистити чистоту української мови в публічному просторі, її різноманіття, піднімати переконливість мови іншими прийнятними засобами”, – пише авторка в пояснювальній записці.

Проект Закону передбачає внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Богомолець пропонує за лихослів′я притягати до адміністративної відповідальності і публічних осіб, і представників ЗМІ.

Карати вона пропонує як штрафами (до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), так і виправними роботами (до двох місяців).

Кошти, отримані від сплати штрафів за трансляції програм з лихослів’ям, ініціаторка законопроекту пропонує спрямовувати на розвиток Українського культурного фонду.

Перелік слів та виразів, що містять лихослів’я (нецензурну лайку), Кабінет Міністрів має затвердити у шестимісячний термін з дня опублікування Закону у разі його прийняття.

У соцмережах законопроект Богомолець нещадно висміяли і щедро обматюкали.

“Чесно кажучи, якщо перекваліфікація Богомолець на філологиню означатиме, що вона на віки-вічні звалить із царини медицини – це жертва, на яку варто піти. Мова і не таких унікумів терпіла.
Алсо, в Україні немає жодного законодавчого акту про “дематюкацію мови”, тобто технічно цей законопроєкт може внести зміни хіба в нікуди. Слова “дематюкація” також немає, раптом вам цікаво. І бути не може, бо мова-то стерпить усе, але словотвір у нас однаково за правилами”, – відреагував письменник і перекладач Остап Українець.

“Гряде, коротше, епоха евфемізмів. Замість “й*б твою мать” тепер казатимуть “Богомолець, матінко, Богомолець”, – глузує з ініціативи депутатки письменник Андрій Бондар (Andrij Bondar).

“А я підтримую Богомолець. Вважаю, що заборонить матюки це – ах*єнна ідея!))”, – пише народний депутат Віталій Чепинога (Vitalii Chepynoga).

“Дематюкація мови. Декофеїнізації кави. Деалкоголізація віскі. Деанонімізація інтернету… Може почнемо з дебогомолізації парламенту?” – пропонує співачка Олена Грозовська (Olena Grozovska).

“Богомолець вирішила боротися штрафами проти матюків. Це ах*єнчик я вважаю, от так і треба боротись проти лихослів’я, бо заїбало чесслово. Найбільш здрава норма – це “визначення алфавітного порядку заборонених слів”. Щоб кожне дошкільнятко могло набиратись грамоті не біля гаражів, а на сайті Ради. Окремо звертаюся до народних депутатів: перед тим як ставити це надважливе питання на голосування, щоб не голосувати невідомо за що, вимагайте авторку законопроекту зачитати весь алфавітний порядок з трибуни, бо мало шо;)”, – пише активістка Ганна Сінькова

“Зазіхнули тут на святе