08.30

''Кожної зміни у нас заступає 9 бригад екстреної медичної допомоги у складі лікаря, фельдшера та водія. Перша бригада виїжджає в разі дорожньо-транспортних пригод, реанімацій та смертей. Ми обслуговуємо цілий район, але в таких селищах, як Отинія, Печеніжин та Гвіздець, є окремі бригади, які в разі виклику виїжджають першими'', – розповідає головний лікар екстреної медичної допомоги Валерій Костащук. Одразу після перезмінки з диспетчерської пролунало: ''Бригада №2. Виклик''.

Повернувшись, одразу сідаємо в інший автомобіль та виїжджаємо на наступний виклик.
''Зараз ви побачите не надто приємну картину'', – застерігає лікарка Олена Клапцуняк. Виклик надійшов з вул. Шухевича. Заходимо у брудний під’їзд і піднімаємось на п’ятий поверх. У квартирі одразу помітно, що власник помешкання зловживає алкоголем.

10.00

''Люди викликали швидку, але не знають, що без його власної згоди ми не маємо права забрати до лікарні. Якщо безхатько не хоче їхати, ми тут безсилі. Окрім цього, в Коломиї немає місць для таких людей. Приймальна переповнена, а ''Карітас'' приймає не всіх. Для міста це ціла проблема. В першу чергу вони потребують соціальної допомоги, а потім вже медичної''.
12.00

14.00

''Коли наші їдуть у село, ми завжди просимо їх зустріти. Причину ви зрозумієте самі…''.
Погана дорога змушує їхати повільніше. ''Люди скаржаться, що ми так довго їдемо. Але ж такою дорогою швидко їхати неможливо. Окрім цього, на будинках не вказані номери та назви вулиць. Багато часу забирає пошук адреси. Незважаючи на те, що ми їх просимо вийти, ніхто прохання не виконує. Вони просто сидять вдома і чекають ''швидку''. Через 20 хвилин ми у цьому пересвідчуємось. Заїхали у село Назірна. На вулиці нікого немає. Нумерація та назва вулиць відсутня. Замість того, аби швидше приїхати на допомогу, працівники ''швидкої'' починають шукати дорогу. На щастя, по дорозі помічаємо магазин. Там нам розповідають, як доїхати. Під’їжджаючи до хати, стається так, як мені розповідали. Жінка сидить в хаті і вибігає тільки тоді, коли машина під’їжджає до її воріт.

15.00

''Нерви потрібно мати сталеві. Випадки бувають різні. Часто без причини звертаються люди із психічними розладами, особи у стані алкогольного сп’яніння. Такі навіть приходять сюди і розмахують кулаками. На жаль, більшість не розуміє, в яких випадках можна викликати швидку допомогу. Щойно піднімається тиск чи температура, одразу дзвонять до нас. А коли ми кажемо, що не приїдемо, ображаються''.
16.00

''Їй потрібно до хірурга. Здуття живота, нудота'', – підсумовує Віктор. Фельдшер допомагає бабці дійти до карети ''швидкої'', після чого ми прямуємо до лікарні. Ввімкнена сирена. Десь автомобілі пропускають, десь ні. Але їзду ускладнюють вулиці з одностороннім рухом, а по правій і лівій частині запарковані автомобілі. Врешті-решт, ми доїхали.
18.00
День видався насиченим. ''Сьогодні ще спокійно. Складніше, коли ДТП і людина помирає, особливо коли молода'', – розповідає фельдшерка Ліана Довганич.

Тому кожен з працівників, окрім роботи, займається іншими видами діяльності, що хоча б трішки допомагають відволіктись. Наприклад, Віктор Гергеліжиу любить риболовлю, а Ліані Довганич стрес допомагають зняти домашні улюбленці.
20.00

Телефон ''розривається''. Пані Оксана ледь встигає відповідати на дзвінки і записувати виклики. Усі бригади на виїздах.
Пробувши день з каретою ''швидкої допомоги'', ми пересвідчились в тому, що їхню роботу недооцінюють. Медики рятують кожну людину, незалежно від віку та соціального статусу. Впродовж доби працівники не сплять. Інколи їм не вистачає часу, аби поїсти. Та замість звичайної вдячності їх звинувачують у непрофесійності й халатності. Не дивлячись на це, вони навчились реагувати на все з посмішкою і тримати нерви у залізному кулаці. Але після доби чергування команда повертається додому, а в пам’яті залишається тягар людських страждань.
Автор: Соломія МАРДАРОВИЧ
Фото: Ярослав ВАРЦАБ'ЮК
Читайте також: На що Коломийський міський центр первинної медицини спрямує грантові пів мільйона гривень?