ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

"Не надаватимуть лікарняні і консультації": як бути коломиянам без сімейного лікаря?

З медичною реформою можна погоджуватися чи ні. Але вона вступила в дію. Досі не всі коломияни обрали свого лікаря.

Що буде з ними – розповів Володимир Мельничук, головний лікар Коломийського міського центру ПМСД.

Громада міста з шістьма приєднаними селами становить 70 699 осіб. Сьогодні маємо майже 52 000 задекларованого населення. Ми маємо показник декларованого населення в межах до 75%. Отже, очікуємо ще в межах 15 % осіб, котрі є дійсно на території нашої громади, точно. Адже, наш сьогоднішній відсоток укладених декларацій не дозволяє нам розвиватися.

З 1 квітня 2019 року держава не оплачує надання медичної допомоги за людей, які не обрали свого лікаря на первинному рівні, тому принаймні в плановій медичній допомозі таким людям ми відмовлятимемо з пропозицією укласти декларацію, обравши лікаря. При цьому невідкладна допомога надається всім.

Декларація – це той механізм, за яким держава медику та підприємству нараховує кошти. Ніхто з кабінету лікаря не виганятиме. Якщо пацієнт не зареєстрований, йому запропонують обрати лікаря. В процесі оформлення декларації пацієнту нададуть медичну допомогу.

Не надаватиметься лікарняний лист, обстеження і консультації в нашому закладі, направлення на звернення до вторинних спеціалістів, і це лише у випадку, якщо людина категорично відмовлятиметься обирати лікаря.

Якщо в людини немає укладеної декларації, вона на сьогодні не має змоги отримати електронний рецепт за Урядовою програмою "Доступні ліки". Лікар виписує електронний рецепт, пацієнту приходить смс-код, за яким він може в аптеці отримати препарати. Але він не має можливості виписати рецепт незадекларованій людині.

Щоб пацієнтам не мати неприємних ситуацій, що можуть раптово виникнути, рекомендую визначитись та обрати свого сімейного лікаря. Якщо людина не впевнена в лікареві, вона не бере на себе великих зобов’язань. А якщо через місяць вона знайде кращого, достатньо прийти до нього, надати свої паспортні дані й ідентифікаційний код, уклавши нову декларацію. Попередня автоматично анульовується. Немає прив’язки до якогось лікаря назавжди. В будь-який момент можна обрати іншого лікаря в іншій амбулаторії.

Лікар фізично не може якісно обслужити велику кількість пацієнтів. Тому тут держава рекомендує таку чисельність пацієнтів, де з практики визначено, що допомога буде надана якісно. Рекомендована чисельність пацієнтів у педіатрів – 900, сімейних лікарів – 1800, терапевтів – 2000. Може бути й більше, але тоді створюється умовна неприємність – за більш ніж 10% пацієнтів понад рекомендований ліміт лікар перестає отримувати кошти, згідно з коефіцієнтами, тобто кошти пропорційно зменшуються.

За рекомендаціями МОЗ, ми зберегли послугу виклику лікаря додому. Просто тепер він отримав інший формат: лікар, знаючи своїх пацієнтів із певним станом, самостійно приймає рішення, чи доцільно йому виїжджати до пацієнта додому, якщо це не екстрений випадок, де їде "швидка" допомога. При всіх міських амбулаторіях наявний санітарний транспорт для виїзду додому. Більше проблем по селах. До прикладу, у Воскресінцях немає машини. Ми її виділяємо від амбулаторії, що розміщена в дитячій поліклініці. Для Шепарівців, Саджавки й Іванівців плануємо закупити медсестрам скутери для виїзду в літній період. Проте лікар має право відмовляти пацієнту, надавши рекомендації по телефону.

АВТОР: Юлія МАРЦІНОВСЬКА