Згідно з наказом Державного комітету лісового господарства України №42 від 19 лютого 2007 року, державні лісові господарства зобов’язані реалізувати усю деревину виключно через аукціони товарних бірж.
Наприклад, 16 державних лісових господарств Івано-Франківської області в 2016 році здійснювали торговельні операції з заготовленим лісом через Прикарпатську універсальну товарну біржу, пише Інформатор.
Однак, дані про обсяги реалізації необробленої деревини, надані Прикарпатською універсальною товарною біржею, та офіційні дані самих лісових господарств, дивним чином не збігаються.
Частина держлісгоспів занижує дані про кількість реалізованих продуктів лісової промисловості, частина ж, навпаки – вказує завищені цифри.
Читайте також: Швайгофер — смерть Карпатам
Складається враження, що лісгоспи не ведуть обліку реалізованої деревини, або це інформація не подається свідомо. Так, ДП “Кутське лісове господарство”, згідно з даними Прикарпатської універсальної товарної біржі, у І-ІV кварталах 2016 року реалізувало 4050 кубічних метрів деревини.
Однак, у офіційній відповіді на запит народного депутата лісгосп повідомляє, що йому вдалося продати 2065 кубічних метрів лісу. Таким чином, у підприємства залишається 1985 кубометрів “нічийого” лісу. За твердженням представників Кутського лісгоспу, на експорт підприємство деревину не постачало.
ДП “Болехівське лісове господарство” заявило, що реалізувало 37 555 кубометрів лісу-кругляка.
Однак, у звітності товарної біржі вказано 56 816 кубометрів деревини: розбіжність становить 19 261 кубометр товару. Також підприємство реалізувало 311 кубічних метрів лісу на експорт.
ДП “Осмолодське лісове господарство”, згідно зі звітними даними Прикарпатської універсальної товарної біржі, через аукціон реалізувало 61 400 кубометрів лісу.
Однак, у офіційній відповіді на депутатський запит керівництво лісгоспу твердить, що продало 108 443 кубометрів деревини. Таким чином, у ДП завищили показники реалізації на 47 043 кубічних метрів лісу-кругляка.
Примітно, що ділянка поблизу населеного пункту Осмолода належить до земель з найбільш винищеними зеленими насадженнями. На цьому, зокрема, акцентували увагу автори інтерактивної карти вирубки Карпат.
“У районі гори Попадя, від села Осмолода (Івано-Франківська область) до Лопухова (Закарпаття) вирізана територія розміром понад тисячу футбольних полів. Від бензопил не захищені навіть природні парки і заповідники”, – прокоментували автори матеріалу.
Ціни на ліс-кругляк на українському ринку коливаються від 800 до 10 000 гривень залежно від виду деревини.
Тіньові продажі лісу у Європу дають близько 27 євро за кубометр продукції.
Окрім того, за останні три квартали 2016 року у Івано-Франківській області через аукціони реалізували лише половину деревини. Кількість реалізованої через аукціони деревини, за даними Прикарпатської універсальної товарної біржі, вдвічі менша, ніж та, яка заготовляється.
Якщо за даними Прикарпатської універсальної товарної біржі, за 2016 рік на аукціонах було реалізовано майже 502 тисячі і метрів кубічних деревини. Та в той же час, за цей же період, за даними обласного управління лісового господарства, було заготовлено орієнтовно 700-800 тисяч кубометрів. Де ділося 200-300 тис. кубометрів деревини невідомо нікому.
Через функціонування тіньових схем реалізації лісу, у січні 2017 року Державне агентство лісових ресурсів України було вимушене запровадити обмеження на вивезення деревини державними підприємствами.
Відтак, з 1 січня 2017 року підприємства, які підпорядковуються Держлісагентству, не зможуть вивозити український ліс за кордон під виглядом звичайних дров.
Згідно з наказом, керівників підприємств зобов’язали при поставці за кордон паливних дров обмежити їх довжину двома метрами. На думку ініціаторів обмеження, це унеможливить зловживання, коли під виглядом дров вивозиться цінна деревина.
Нагадаємо, раніше ІНФОРМАТОР повідомляв про те, що народні депутати у Верховній Раді не змогли зібрати більшість для ухвалення законопроекту №1351-1 про видобування та реалізацію бурштину.
Метою законопроекту було вдосконалення правового регулювання відносин видобування і реалізації бурштину та спрямування несанкціонованого видобутку бурштину місцевими мешканцями у законне русло, що мало призвести до наповнення місцевих бюджетів та зайнятості населення.
АВТОР: Анна Андрашко
Читайте також: На Коломийщині затримали авто, яке перевозило незаконно зрубану деревину