
Політика
"Коломия досі не знає, хто користується землею і чи платить він за неї", - Олег Снаговський
9 Жовтня 2017
Питання землі і земельних відносин у Коломиї традиційно актуальне, складне, конфліктне та навіть з нотками скандальності. Безпрецедентно масова видача земельних ділянок у позаминулій каденції міської ради, так і нереалізована інвентаризація землі минулого скликання і вже регулярні скандали й конфлікти за діючої владної каденції.
Оцінки вирішення земельних питань серед громади часто емоційні і зводяться до поняття земельних афер і дерибану. Влада, натомість, твердить зворотне – каже, що наводить лад у сфері земельних відносин. Про те, наскільки воно об’єктивно, ми спілкувалися з Олегом Снаговським, експертом у земельних питаннях та колишнім депутатом Коломийської міської ради. Пан Олег каже, що повністю раціональною земельну політику Коломийської міської ради назвати важко, але винна не тільки місцева, але й центральна влада.
Потроху рухаємося вперед
Позитивом у сфері земельних відносин є зроблені на центральному рівні певні реформи, які відобразилися на місцях. Зокрема, був докорінно реформований Держкомзем, який зараз називається Держгеокадастром. Це дуже спростило систему погодження земельних ділянок, відкрило інформацію про землю, яку можна усім побачити у публічній карті.
Це покращило земельні справи і в Коломиї. Легше стало працювати як землевпорядним організаціям, так і органам влади. Крім цього і прості люди через збільшення відкритості у земельній сфері отримали змогу самі отримувати інформацію і працювати з нею. Потроху земельні справи справді покращуються, тому що виправляються багато помилок з минулого, яких було дуже багато. Часто земельні ділянки накладалися одна на одну, деякі були в річках, в озері, на дорогах, тротуарах тощо. От зараз всі разом - і земельний відділ, і землевпорядні організації - стараються все це виправляти.
Місто досі не знає, хто користується землею і чи платить він за неї
Найбільшим негативом і недопрацюванням у сфері земельних відносин є відсутність повного реєстру землі. Місто досі не володіє повною інформацією, хто користується землею і чи користувачі сплачують відповідні внески до бюджету. Свого часу було багато розмов з боку влади про повну інвентаризацію, яку, однак, так і не провели. Відповідно, досі дуже багато реальних землекористувачів не сплачує ні копійки до міського бюджету. Цим мали б займатися як податкова, так і профільні чиновники міської ради.
Підготовка ділянок на продаж велася неправильно
Щороку у міський бюджет закладається доволі велика сума грошей, яка має надійти від продажу землі на аукціонах. Однак земля майже не продається. Все тому, що підготовка ділянок на продаж на аукціонах чомусь велася неправильно. Міська рада приймала рішення, воно проходило погодження у дуже багатьох спеціалістів – юристів, земельників, а в кінцевому результаті з’ясувалося, що це все неправильно. Документація робилася невірно, певні ділянки міська рада мала б продавати за іншим сценарієм. Хоча заради справедливості слід зазначити, що Коломийська міська рада - не одна така в Україні, їх достатньо.
Держгеокадастр зробив відповідні зауваження, документація зараз виправляється, тож є підстави очікувати, що продаж землі з аукціонів зрушить з місця. А земля у Коломиї цікава для інвестора.
Земля не повинна коштувати дорого, а у нас ціна на неї завищена
Я завжди був прихильником надавати людям землю. Нехай коломияни будуються, хто не має коштів - нехай продають і нехай інші будуються. На мою думку, чим більше землі роздамо людям - тим краще.
От візьміть один нюанс: в селах усі члени сільських громад при розпаюванні отримали свою частку землі. Не було такого двору, де б люди не мали свого паю і при тому немаленьких – від півгектара і більше. Хтось їх обробляє, хтось здав в оренду і отримав кошти. В місті такого не було, тому я вважаю, що при наявності запасу землю потрібно роздавати – молодим сім’ям, учасникам АТО, спортсменам, діячам культури та й простим мешканцям врешті-решт. Будуть люди будуватися - буде розвиватися система комунікацій у місті; працівники матимуть роботу; магазини отримають прибуток, а це податки в бюджет, зокрема і коломийський.
Земля не повинна коштувати дорого. В нас у Коломиї ціна на землю реально завищена, вона не відповідає фактичним критеріям.
Центр забудовувати можна, але треба залишати місце на зелені зони
Якщо справді гарні проекти і вони вписуються в архітектурний ансамбль середмістя - я не маю нічого проти. Однак при цьому потрібно залишати місце і на сквери, парки, парковки.
Відкритіший спосіб видачі дозволів на МАФи у нас комусь не сподобався
Мені про МАФи важко сказати достеменно, однак, наскільки я знаю, під МАФ видають не землю, а місце. Робиться схема прив’язки, яка погоджується з відділом архітектури, і потім міська рада просто вносить на карту розміщення малих архітектурних форм. Яка форма оплати за це іде - я не знаю, але власники МАФів за землю точно не сплачують. Адже земля не оформлюється.
Хоча в законі записана інша процедура. Береться земельна ділянка і оголошується конкурс на право оренди цієї ділянки. Скажімо, на 10 років – людина буде офіційно працювати і платити в міський бюджет доволі високу орендну плату. Такий шлях, правда, триваліший і він більш відкритий. Можливо, він у нас комусь не сподобався.
Для того щоб відбулись зміни і покращення, потрібно дуже захотіти
Я не можу назвати політику міської ради у сфері землі повністю раціональною. Хоча це вина не тільки місцевої влади, але й ситуація в державі загалом. Ситуація є такою, якою вона може бути сьогодні. Для того щоб відбулись зміни і покращення, потрібно дуже захотіти. В цьому плані у мене єдина порада – зробити міський реєстр землі. Це спеціальна програма, у яку влада, землевпорядні організації, податкова повинні вносити усі відомості про землю у нашому місті.
Спілкувався Віктор Фітьо.
ФОТО: Андрій КАНЯ.