ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Хто і чому винен у недофінансуванні Коломийської ЦРЛ

Початок нещодавньої сесії Коломийської міської ради був гарячим від взаємних звинувачень у тому, хто винен, що працівники Коломийської ЦРЛ та її підрозділів, поліклініки, дитячої лікарні, стоматполіклініки, не отримали зарплати за квітень і травень. І хоча на сьогодні владі вдалося трохи залатати дірку в бюджеті ЦРЛ, люди отримають зарплати за квітень і поступово 70% за травень, однак причину хронічного недофінансування так і не ліквідовано. Це вже стало неприємною традицією, що коломийські медики час від часу вимагають повернути їм заборговану зарплату. І щороку запитання про те, який орган державної влади не в змозі виконувати свої зобов’язання щодо охорони здоровя на Коломийщині, так і залишається без відповіді.

Дехто з депутатів міської ради дивувався, чому лікарі прийшли вимагати свої гроші від них, бо, мовляв, це у віданні райради, тим більше, що в минулі роки, кажуть, податок з доходів фізичних осіб працівників ЦРЛ надходив у район. Та й скільки можна додавати грошей району, самим доводиться скрутно. Ось у 2012 році міська рада забрала гроші з відділу управління комунальним майном, які могли витратити на ремонт доріг, і віддала на дофінансування культури й освіти в район, повідомляє тижневик «Дзеркало Коломиї».

Голова бюджетної комісії міської ради Михайло Комісарук запропонував району як вихід частину коштів з субвенції для освіти перерозподілити для медицини.

–         Я свою думку висловив, – переконаний він, – а далі нехай працює районна рада, бо що таке виділені 200 тисяч з міського бюджету, коли їм не вистачає мільйонів?

Міський голова Ігор Слюзар відповідальною за таку ситуацію з недофінансуванням вважає головного лікаря ЦРЛ Ірину Садов’як, навіть пропонував звільнити її з посади. Однак проголосувати за це погодилися не всі.

[quote_box_left]Є й добра новина: у бюджет області на 2015 рік передбачено надходження з Києва додаткової дотації в сумі 213 152,3 тисячі гривень, які доручено спрямувати виключно на оплату праці працівників бюджетних установ області.[/quote_box_left]

У районній раді розповідають, що під час формування бюджету зверталися до Міністерства фінансів, МОЗу, щоб там виділили додаткові кошти на фінансування Коломийської ЦРЛ. Однак з обох відомств прийшла відмова у зв’язку з тим, що за Законом України «Про місцеве самоврядування» фінансувати лікарні, які належать територіальним громадам, мусять місцеві ради. Також радять місцевим радам перерозподіляти кошти для зарплат лікарям шляхом скорочення першочергових та неефективних видатків, залучувати спонсорські гроші. Хоча є й добра новина: у бюджет області на 2015 рік передбачено надходження з Києва додаткової дотації в сумі 213 152,3 тисячі гривень, які доручено спрямувати виключно на оплату праці працівників бюджетних установ області.

Головний лікар ЦРЛ Ірина Садов’як каже, що розпорядником коштів для медицини є Міністерство охорони здоров’я. У ЦРЛ ніколи не було поділу на сільських і міських жителів, допомогу надавали всім однаково. Тож намагання тепер поділити колектив не справедливе. На цей рік державна субвенція надійшла в сумі майже 99 мільйонів гривень. Частину з них міністерство перерахувало місту, частину – району. Після того, як свою частку отримала первинна ланка медицини, для ЦРЛ залишилося трохи більше 59 мільйонів гривень. Але це, за словами пані Ірини, навіть не фонд їхньої зарплати.

Голова профспілки Наталя Войцехівська пропонує міській і районній владі врешті розібратися, щоб не страждали люди.

–       Чому саме Коломийська ЦРЛ, – запитувала вона владу, – найбільше недофінансовується в області?

Голова депутатської комісії з питань охорони здоров'я, праці та соціального захисту населення районної ради Михайло Паскар так відповідає на запитання, як буде надалі із зарплатою для лікарів:

–       На сьогодні це компетенція райдержадміністрації, районна рада на це вплинути не може, всі пропозиції наша комісія подала. Якщо виконавча гілка влади доможеться зміни субвенції, буде ситуація покращена, не змінять, далі загострюватиметься. Навіть якщо скоротити усю ланку первинної медицини, то цих грошей для ЦРЛ все одно не вистачить. Ще від 1990-х років є постанова Кабміну, яка зобов’язувала керівників скорочувати видатки, не розширювати штат працівників. І чомусь в інших районах вистачає для лікарень грошей на зарплати. Тут висновок хай роблять люди.