ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

"…Ходить Довбуш молоденький…": у Коломиї готується до друку книжка про опришків

 "…Ходить Довбуш молоденький…" - таку назву матиме нове краєзнавче видання Миколи Савчука про опришків на Коломийщині.

В ньому на основі архівних джерел та народних переказів ведеться мова про опришківські ватаги Івана Пискливого, Івана Паньчишиного, Олекси Довбуша та братів Драгирюків, які діяли в наших околицях.

Автор також подає записані легенди про гірських месників, пісню про Довбуша, розмірковує над тим, що означають і які застарі слова "опришок" та "Довбуш". Укінці проаналізовано, як на Коломийщині вшановують пам'ять про Олексу Довбуша.

Автор, зокрема, зупиняється на Нижньому Вербіжі, де жив мельник Григор Семенюк, який помер 1822 р, проживши 114 літ.

Переказують, що він був пов'язаний з опришками і чи не з самим Довбушем, і на опришківські гроші збудував у селі церкву, яка стоїть і досі.

У Нижньому Вербіжі збереглася могила цього легендарного мельника і напис про нього в церкві, є дзвін, названий на його честь.

А недавно у львівському архіві в польськомовній газеті "Gazeta Lwowska" за 1812 р. виявлено надзвичайно цікаву інформацію про цього Григора Семенюка. Там пише, що в 1809 — 1810 роках він власним коштом і власними руками збудував у селі церкву і купив за свої гроші різні церковні меблі, очевидно, престіл, кивот та інші. За це найясніший цісар Франц І нагородив його малим золотим цивільним медальйоном заслуги.Знайдена інформація про мельника Семенюка з Нижнього Вербіжа — це чи не найдавніша газетна публікація про Коломийщину.

Обкладинку книжки та ілюстрації виконає коломийський художник Микола Яцурак. Видання міститиме низку світлин на тему вшанування Олекси Довбуша в місті і на території місцевих ОТГ.

Книжка "…Ходить Довбуш молоденький…" побачить світ у серії "Бібліотека Коломийщини"

як восьмий її випуск.

[caption id="attachment_129904" align="aligncenter" width="600"] Коломийська листівка. Початок 1900-х років[/caption]

Читайте також: Що коломиянам радить прочитати журналістка Іванна Шкромида. Проект про книжкові новинки.