2016 року коломияни на гості міста зможуть насолодитися трьома мистецькими святами і фестивалями у Коломийському районі. Ні для кого не є секретом, Коломийщина була й залишається "фестивальною Меккою". Саме митці Коломийщини, шануючи батьківські традиції та мистецькі надбання своїх краян, з року в рік відтворюють, примножують, розкривають скарбницю національної духовності.
XIV Міжнародний фольклорно-етнографічний фестиваль «Коломийка»
Де: село Королівка
Коли: 24 липня
Одне з головних завдань Міжнародного фольклорно-етнографічного фестивалю "Коломийка" – відтворити в обрядах коломийку, яка і є обов’язковою для виконання усіма колективами-учасниками.
Фестиваль заснований Коломийським районним відділом культури 1989 року. Проводиться раз на два роки. Основним його завданням є розвиток та пошук різноманітних форм фольклору, звичаїв, традицій та обрядів краю, популяризація оригінальних автентичних творів, фольклорних колективів з різних регіонів України, пізнання етнографічних культур різних країн, виявлення самобутніх творчих колективів, окремих виконавців та майстрів декоративно-вжиткового мистецтва. Директорами І – ІХ фестивалю "Коломийка" був Богдан Клапчук, Х – ХІV – Людмила Федор.
НА ФЕСТИВАЛІ "КОЛОМИЙКА" ВСТАНОВИЛИ РЕКОРД УКРАЇНИ. ФОТОРЕПОРТАЖ
Фестиваль має багату символіку, друковану продукцію, відеозаписи, сувеніри. У фестивальні дні діють різноманітні виставки, відбуваються конференції, презентації, етноігри тощо.
Нове дихання фестиваль отримав 2002 року (ювілейний Х фестиваль), який у часі збігся з Днем міста.
Два роки тому відбувся ХІІІ Міжнародний фольклорно-етнографічний фестиваль "Коломийка". Тоді у ньому взяли участь фольклорно-етнографічні колективи з Білорусі, Канади – ансамбль пісні і танцю "Вітер" та хореографічний колектив "Сопілка", з Росії і Молдови та колективи з різних областей України, в репертуарі яких зразки давнього українського фольклору та коломийки, а також майстри декоративно-вжиткового мистецтва.
Зазначимо, під час цьогорічного фестивалю буде встановлено рекорд масового виконання коломийки.
Шістнадцять фольклорно-музичних подвір’їв «Гостинна Коломийщина» репрезентуватимуть побут, культуру, страви гуцульських, покутських сіл, лемківські традиції. Діятиме містечко майстрів, де можна не тільки придбати оригінальні сувеніри, а й узяти участь у майстер-класах.
Приємним дарунком для гостей фестивалю стануть виступи Наталі Фаліон та гурту "Лісапетний батальйон"; гуцула-хулігана Василя Мельниковича; народних артистів України Оксани Савчук та Івана Кавацюка (дует "Писанка"), Богдана Сташківа; заслужених артистів України Алли Кобилянської, Михайла Попелюка, Миколи Савчука, гурту "Дзвони". Працюватимуть атракціони. Можна взяти участь в етноіграх і отримати цікаві призи. Гуцульсько-покутська забава запросить до танцю всіх, хто молодий душею.
Регіональний фестиваль автентичної карпатської кухні «Смачний Спас»
Де: село Спас
Коли: 21 серпня
Фестиваль проводиться за підтримки Коломийської РДА, райради та за ініціативи асоціації "Чиста флора".
Родзинка фестивалю – популяризація обрядового хліба та страв через пісню, музику, танець, відтворення обряду; показ процесу приготування та дегустація страв.
Минулими роками на фестивалі репрезентували страви з цілої Франківщини, а також Угорщини, Польщі, Румунії.
У рамках фестивалю діє виставка-продаж меду та продуктів бджільництва з цілої України. Зауважимо, у 2010 та 2011 рр. фестиваль відбувся в с. Спасі, в 2012 р. – в Микуличині, 2013 р. – у Тлумачі. Цьогоріч він знову повернеться до Спаса.
Окрасою дійства стануть фольклорно-мистецькі подвір'я, які представлятимуть побут, мистецтво й неодмінно кухню кожного населеного пункту не лише Коломийського району, а й гостей фестивалю. Традиційно організовуються майстер-класи, виставки-продажі, цікава мистецька програма.
ІХ Обласний літературно-мистецький фестиваль ім. Квітки Цісик
Де: село Ліски на "Циганському горбі"
Коли: 3 вересня
У Лісках поблизу залізниці, трохи далі від рампи, ще є залишок старого-престарого саду, обсадженого липами. Це – Цісикове обійстя.
Ініціатором і засновником фестивалю, який має статус "обласного", є місцевий поет, член Національної спілки письменників України Ярослав Ясінський. Перший фестиваль відбувся за участі шести поетів. У рамках третього фестивалю було відкрито пам’ятник просвітителям і громадським діячам села Онисиму Кочію, Миколі Цісику, о. Івану Ісаїву. Під час п’ятого – урочисто відкрито й освячено меморіальну дошку видатному громадському діячеві села Онисиму Кочію на приміщенні школи (будівлі понад сто років). Планується відкриття пам’ятника Квітці Цісик (наразі триває збір коштів).
У приміщенні школи Ярослав Ясінський мріє створити Музей села. Таким чином, на його обійсті створюється центр історико-культурних об’єктів.
У різні роки на фестиваль приїжджали: двоюрідна сестра Квітки Цісик – Дарія Висоцька (Польща), двоюрідна сестра Квітки – Люба Цісик-Павлик з родиною (Нью-Йорк, США), троюрідні брати і сестри Ігор Цісик, Лідія Зень (Івано-Франківськ), Валентина Лукавецька (з родини Кочіїв).
Основою фестивалю є виступи поетів Івано-Франківщини, Львівщини, Тернопільщини, Київщини, Чернівців, а також мистецька програма за участю аматорських колективів Коломийщини та гостей фестивалю.
Коломийщина цікава будь-якої пори року і завжди радо зустрічає гостей!
Читайте також:
ТОП-5 фестивалів цього літа у Коломиї і поблизу
Популярні новини
Площа Героїв у Коломиї: спільна ідея, яка об'єднує громаду
22 Листопада 2024
Як вибрати подушку для дитини? На що звертати увагу?
15 Листопада 2024
Коломийська молодь отримає по 5000 євро на реалізацію своїх проєктів.
15 Листопада 2024
ЯК ПРОВЕСТИ РІЗДВЯНИЙ ПІСТ
15 Листопада 2024
Айфон 15 Про Макс: революція в технологіях та дизайні
14 Листопада 2024
Розведення породистих кішок: що потрібно знати, перш ніж почати
14 Листопада 2024