ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

"Двох однакових немає" – Юрій Турянський про свою колекцію значків. ФОТО

Кожен з нас має пристрасть до певної справи. Герой нашої історії каже, що "колекціонування – це його слабкість". Можливо, саме тому його колекція така велика. На запитання про те, яких масштабів колекція, відхиляючись від відповіді, каже: "Давайте поставимо тут три крапки…"


Те, що в минулому столітті можна було купити майже в кожному магазині чи кіоску, сьогодні треба вважати рідкістю, бо зараз їх не виготовляють для продажу. Мова йде про значки, а головним героєм нашої нової історії став Юрій Турянський – колекціонер зі стажем.А все розпочалося в 1976-му році. Хоча сам чоловік каже, що саме захоплення цією справою в нього з’явилось ще у дитинстві. Спочатку це були листівки, фотографії, потім – сірникові коробки, марки, пізніше – значки.


Напевно, знайти таку впорядковану колекцію, як у пана Юрія, – важко. Кожен значок має своє місце в спеціальних альбомах й прикріплений до білих листків тонкого поролону. Двох однакових значків нема. Всі вони поділені за певною тематикою та періодичністю.Найбільша тематична колекція налічує приблизно 2000 значків. Вона присвячена Олімпійським іграм 1980 року. Є серії значків з олімпійських видів спорту, кілька сотень значків із зображенням відомого талісману Олімпіади-1980.


Друга велика збірка приурочена велосипедному туризму, з яким у колекціонера пов’язана велика частина спортивного життя. Ще в молоді роки на двоколісному Юрій Турянський об’їздив весь Радянський Союз та частину Європи. Став майстром спорту. Працював інструктором зі спорту на електротехнічному заводі, заводі КРП. Брав участь у багатьох міських, обласних та всеукраїнських змаганнях. Очолював велотуризм в області. Окрім цього, пан Юрій брав участь в республіканських та всесоюзних семінарах.Зараз напрям своєї колекції Юрій Турянський трішки змінив – перейшов на національну тематику та шевченкіану. Каже, що тепер тема державності як ніколи важлива.


Крім цього, в колекції є й багато інших альбомів, присвячених Пласту, рідній Коломиї та багато-багато інших. Всіх й не перелічити. Для нашої зустрічі пан Юрій підготував кілька альбомів, наголошуючи: "Щоб не перевантажувати відвідувача".Тепер в Україні значків майже не виготовляють. Купити вільно в магазинах, як це можна було зробити в минулому, неможливо. Є окремі колекції, які випускають офіційні федерації спорту та спорткомітет для команд-учасниць Олімпійських ігор. Тому значки реально придбати можна тільки з рук тренерів чи учасників та через аукціони інтернету. Ще один хороший спосіб дістати нові екземпляри – спілкування з іншими колекціонерами. Саме тому пан Юрій традиційно бере участь у відомій в Коломиї щонедільній зустрічі колекціонерів біля стадіону "Юність".Нині у нашій державі колекціонувати значки доволі складно. Дуже прикрим є той факт, що до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка випустили тільки одну монету та дуже обмежену кількість значків. Можна сказати, що колекціонування марок, значків, монет і т. д. з кожним роком стає все важчим. І це дуже сумно. Тільки колекціонери і їхні колекції можуть передати й розповісти наступному поколінню про події і факти, які через кілька десятків років будуть забуті. А про майбутнє дбає той, хто пам’ятає і цінує минуле.
АВТОР: Ярина БАЛАБАНИК

ФОТО: Андрій КАНЯ

Читайте також: Професор з Коломиї колекціонує тарілки з цілого світу. Їх вже 925!

450 горняток більш ніж з 50-ти країн: колекція Ігоря Гуменюка не тільки для естетичного задоволення. ФОТО