ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

"Благовіщенська церква має потрапити до ЮНЕСКО - я докладу до цього зусиль", - Іванчук

Народний депутат Андрій Іванчук пообіцяв, що докладе максимум зусиль, щоб Благовіщенська церква у Коломиї потрапила до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Церква Благовіщення збудована 1587 року. Це найстаріша будівля у місті. Храм належить до пам’яток архітектури національного значення області. Це найкращі зразки гуцульського сакрального будівництва. Церква збудована без жодного цвяха. Територію довкола церкви коломийці називають Монастирком, на згадку про літописний монастир, який колись тут стояв.

Храм мав потрапити до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Але недавні "власники" - Московський патріархат внесли свій несмак у цю історичну будівлю, понищивши її автентичний вигляд.

Старовинні дерев’яні стіни закриті тирсоплитою, що спричинило конденсацію і руйнування стін; ґонту (дерево) на куполах замінили на звичайну бляху; в центральному куполі встановили пластикові вікна; навколо церкви вдарили бетон, що спричинило руйнування фундаменту, на якому стоїть церква.

Її незруйновану красу бачимо тепер лише на листівках і світлинах з цісарської доби. Тепер церкву повернули до УГКЦ.  Тож у храмі потрібно провести реконструкцію, щоб відновити її автентичний вигляд."Коломия  має унікальну церкву, найстарішу, напевне, в області. Вона є пам’яткою архітектури Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, але, за статутними документами ЮНЕСКО, така пам’ятка повинна бути занесена до каталогу. Церква збудована без жодного цвяха, вона повністю дерев’яна і це її родзинка.

На жаль, коли приїжджали фахівці, вони звернули увагу, що під час ремонтних робіт використовували сучасні матеріали, що не дало їй можливість потрапити до каталогу.  Ми зараз думаємо, як це виправити. У Коломиї є дуже гарні зодчі, які знають давні гуцульські будівельні прийоми. Ми хочемо їх попросити, щоб вони привели її до тієї автентичності, тобто реконструювали для досягнення первісного стану. Розпочнемо найближчим часом, ми повинні максимально докласти зусиль і  зробити так, щоб церква потрапила до ЮНЕСКО. Це  буде найкращий подарунок для нас усіх. У Коломиї буде пам’ятка ЮНЕСКО, і це буде зовсім інший статус, зовсім інша туристична реклама для нашого міста. Це буде нова візитівка нашої писанкової Коломиї", - зазначив Андрій Іванчук.

"Дуже добре, щоб ми об’єднали наші сили, тому що і люди, які приходять до цього храму, так само зацікавлені, щоб повернутися до того значення, щоб про Коломию говорили гарно, з приємними словами, щоб вона щоразу все більше притягувала туристів, розповідає отець Андрій Танасійчук, настоятель храму.

- Адже  відколи церква відкрита цілий день, приїжджають і німці, й австрійці, і французи, молодь приїжджає і кажуть: "На всіх картах вказана ваша церква, що вона є дерев’яна, бо ми маємо побудовані з цегли, з каміння, але з дерева не бачили ніколи...".  Тож ми хочемо, щоб вона була ще кращою. Наше покоління, яке зараз тут росте, щоб воно теж залишило після себе хороший знак. Ми ввійшли в історію, ми зараз творимо історію і зобов’язані передати її наступним поколінням. Потрібно дійсно докласти багато матеріальних зусиль. Добре, що є люди, котрі це готові зробити. Важливо, щоб не тільки була церква як матеріальна будівля, гарно збережена, а так само, щоб вона була намолена. А це є найдавніша будівля в Коломиї".Андрій Іванчук також додав: "Це моя мала батьківщина, я тут народився і радий, що в мене є така можливість допомагати рідному місту, робити його красивішим і пишатися, що я родом з Коломиї".У храмі були образи, які намалював відомий український художник ХІХ ст. Теофіл Копистинський, а також церковні стародруки. Церква дорога ще й тим, що тут є також дзвіниця з 1578 р. , символічна стрілецька могила та давній коломийський цвинтар, на якому спочивають заслужені для міської історії люди, українські вояки, наші предки.

ФОТО: Андрій КАНЯ

Нагадаємо, БФ “Покуття” розпочав підготовчі роботи перед будівництвом дзвіниці.

Читайте також: Що відомо про будівництво водноспортивного комплексу у Коломиї. ФОТОРЕПОРТАЖ