ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Тепер Коломия відома і кіберфутболом: 14-річний Остап Савчук на головному стадіоні країни отримав нагороду за свою розробку. ВІДЕО

22 вересня 2021 року став для дев'ятикласника Коломийського ліцею ім. М. Грушевського (донедавна – гімназії) Остапа Савчука незабутнім днем, адже тоді він стояв на полі НСК "Олімпійський" у столиці нашої держави, у перерві між таймами поєдинку "Динамо" Київ — "Шахтар" Донецьк за Суперкубок України.

А передував цій події резонанс після того, як коломийський кіберініціатор доповнив українськими клубами відомий футбольний симулятор-гру.

Нагадаємо,  Остап  створив доповнення (патч) до популярної у світі  футбольної гри PES (Pro Evolution Soccer). Щоб читачам було зрозуміло, PES – це створена в Японії футбольна гра для комп’ютера чи ігрової приставки Плейстейшн. У ній можна грати за  світові футбольні клуби і збірні. Розробники внесли у гру понад пів тисячі світових команд і серед них - лише три українські: збірну України, київське "Динамо" та донецький "Шахтар". Юний коломиянин вирішив додати у гру всі 16 команд  Vbet ліги  (вищої ліги України), а згодом ще 16 команд Першої ліги і 10 – Другої.

Футболісти ФК "Рух" Львів  і НК "Верес" Рівне (Прем'єр Ліга) виходять на поле (скріншот з матчу у PES).

Загалом Остап додав у PES понад сорок українських футбольних команд, а це понад 1400 футболістів. Кожному гравцеві він створював максимально подібні обличчя (підбирав форму очей, губ, лоба, вух, зачіску), а також вносив кожному футболісту у грі його реальні показники (зріст, вага, швидкість, уміння атакувати, удар, захист).

Ліцеїст зв'язувався з багатьма українськими футболістами для уточнення інформації про них (наприклад, яка у них робоча нога, точна позиція, вага тощо). Робота над патчем триває й далі - Остап постійно оновлює склади команд якщо там відбулися якісь зміни.

Футболісти ФК "Прикарпаття" Івано-Франківськ (Перша ліга) радіють у грі забитому голу.

У планах було навіть створити у грі два коломийські клуби - "Покуття" і "Варатик", але наразі це лише плани, бо, на жаль, необхідної інформації про кожного гравця згаданих команд у вільному доступі обмаль. 

Скріншот з матчу у грі PES

Свою розробку Остап надіслав президенту Української асоціації електронного футболу  Владиславу Шовковському, сину легендарного воротаря Олександра Шовковського. Той у свою чергу належно оцінив працю й ентузіазм коломийського учня   і разом з УПЛ запросив з батьками на головний матч року – Суперкубок, пообіцявши водночас, що в Києві на Остапа чекає подарунок…

Остап перед матчем за Суперкубок України

І от під час перерви між таймами Остапа викликали на поле стадіону і ведучий суперкубкового шоу Артем Гагарін-Михайличенко оголосив: «Цей юний ентузіаст з кіберфутболу не шкодував ні часу, ні енергії і створював в офіційному редакторі Pro Evolution soccer неймовірно детальні та точні моделі всіх команд та футболістів Vbet ліги. Остап не просто створював команди, він з фотографічною точністю відтворив кожного гравця ліги та всі комплекти форми та навіть спонсорські наліпки та нашивки, тим самим залишив вагомий внесок у популяризацію українського футболу та УПЛ серед гравців з кіберфутболу. Ми у Прем'єр лізі хочемо заохотити нашого 14-річного вболівальника на нові досягнення і  з радістю даруємо тобі, Остапе, новенький Плейстейшн 5».

Українська Прем'єр-Ліга опублікувала відео про 14-річного вболівальника з Коломиї. Лише за добу воно набрало у фейсбуці понад 54000 переглядів, понад 1300 вподобань і десятки схвальних відгуків і поширень любителів футболу.

Про той момент ліцеїст згадує так: "Це були незабутні емоції…  Перед тим, як вийти на поле – повз мене проходили відомі футболісти – Марлос, Додо, Циганков, Конопля, Караваєв... Сфотографуватися з ними не вдалося, адже я  вже мав виходити на поле за подарунком…".

"Пригадую, коли надіслав свою розробку Владу Шовковському, він спитав, скільки мені років і звідки я, - продовжує Остап. -- Я відповів – з Коломиї… Ми досі підтримуємо з ним зв'язок. Нещодавно Влад подарував мені найновішу ФІФУ 22 – це ще одна не менш відома  футбольна гра-симулятор".

 Остап Савчук  з президентом Української асоціації електронного футболу Владиславом Шовковським. Київ, НСК "Олімпійський", 22 вересня 2021 року.

Батько Остапа – Микола Савчук розповідає: "Ми були дуже вражені, що УПЛ так оцінила працю нашого сина. Завдяки цьому ми з дружиною теж змогли побувати на Суперкубку".

Остап Савчук з подарунком від УПЛ в столичному готелі.

Про те, як все починалося і як з'явилася ідея додати у всесвітньо відому гру українські команди, Остап розповідає наступне:

"Кілька років тому мій брат Олег подарував мені Плейстейшн 4 і там вже була гра PES 2017. Щороку брат дарував мені нову гру - 2018, 2019, 2020 і нарешті 2021. Спочатку я грав за команди, які були у грі, а потім вирішив додати українські клуби. На це пішло приблизно 4 місяці. Звичайно, я не робив їх від ранку до вечора, бо ж ще навчаюся у ліцеї і музичній школі...". 

Футболіст франківського "Прикарпаття" б'є пенальті. Скріншот з гри.

До слова, ліцеїст крім віртуального дуже любить поганяти м'яча. Каже: на уроках фізкультури це улюблене для нього заняття.  

Тепер завдяки доповненню коломиянина, любителі комп'ютерного футболу мають можливість грати за свою улюблену команду Прем'єр, Першої чи Другої ліги, а самі футболісти у вільний час - за самих себе.

Додамо, що в одному з інтерв'ю президент Української асоціації електронного футболу Владислав Шовковський зазначив, що одне з їхніх завдань - відтягнути підлітків від комп'ютерних ігор, які пропагують насилля. "Я не вважаю нормальним, коли підліток у комп'ютерній грі когось вбиває і думає, що це так має бути…".

Вручення подарунка на НСК "Олімпійський" (аматорське відео):

А так виглядає сама гра:

 

Футболісти радіють забитому голу майже як справжні... Скріншот матчу у PES.

Читайте також: "Хотілося пограти за наші клуби". 13-річний коломиянин створив доповнення до відомого футбольного симулятора. ВІДЕО