ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Міську раду закликають повернути ліцеєві ім. М. Грушевського історичну назву - "Коломийська гімназія"

До Коломийської міської ради  надіслали електронне звернення щодо доцільності перейменування Коломийського ліцею імені Михайла Грушевського на ліцей "Коломийська гімназія імені Михайла Грушевського". Про це у фейсбуці повідомив випускник Коломийської гімназії, кандидат історичних наук, доктор політичних наук, професор, почесний громадянин міста Коломиї Іван Монолатій.
"Коломийська гімназія відкрита австрійською владою 1861 р., перший український клас відкрили 1892 р., Коломийську українську гімназію - на вимогу української громадськості - відкрили 1900 р. У 1990 р. її відновили (після років забуття за часів совєтської окупації України) рішенням Коломийської міської ради, а перший випуск відновленої гімназії відбувся 1993 р.
В останні роки в умовах недолугого реформування (читай: руйнування) системи середньої і вищої освіти України відбулися численні маніпуляції, зокрема підміна історичного поняття освітнього і виховного інституту "гімназія" поняттям "ліцей" (кожен із них має своє значення і призначення). Відтак невипадково, відновлені на початку новітньої української державності гімназії, які завжди стояли на сторожі української національної ідентичности, національної школи та національних цінностей, стали "ліцеями", а інші освітні заклади - ґвалтовно - "гімназіями". Останні не мають жодного історичного і морального права так називатися. На жаль, так сталося й з відомою далеко поза межами Коломиї Коломийською гімназією імені Михайла Грушевського, що, внаслідок недолугої реформи, стала називатися "Коломийським ліцеєм імені Михайла Грушевського". Однак саме Коломийська гімназія імені Михайла Грушевського є історичною спадкоємницею того навчального закладу, в якому навчалися сотні патріотів українського народу, майбутні вчені, громадські та політичні діячі, будівничі української державности, культури та освіти не лише нашої батьківщини, а й у країнах поселення українців цілого світу. Відтак Коломийська гімназія є унікальною освітньою інституцією, яка поряд з УГКЦ та Пластом, вже понад 155 років є присутньою в житті України та української діяспори. Переінакшування історичної назви Коломийської гімназії є свідченням недостатньої громадської культури, незнання історії Коломиї та Галичини, історичної освіти. Закликаю Коломийську міську раду в межах її компетенції перейменувати "Коломийський ліцей імені Михайла Грушевського" на ліцей "Коломийська гімназія імені Михайла Грушевського", таким чином відновити історичну справедливість і тяглість закладу середньої освіти, адже мати атестат цього закладу завжди було почесним і відповідальним у житті молодого покоління українців. В історії та сьогоденні міста саме Коломийська гімназія має виняткову, історичну, місію творення нової освіти Української держави - національною за змістом і європейською за формою!" - написав Іван Монолатій.
Підписати петицію можна за посиланням