Коломия – завтра. Або цікаві ідеї, як можна розвинути рідне місто. ФОТО+ВІДЕО

Сьогодні чимало людей виїжджає за кордон – хтось їде навчатися, хтось працювати, але дуже малий відсоток з них повертається додому. Всі говорять про те, що тут немає перспективи й майбутнього, але чи доклав хтось хоч трохи зусиль, щоб вони появилися? Одиниці.

У нашому місті таких людей насправді небагато. Серед них можна виокремити дві особи, які роблять вагомий вклад у розвиток міста, намагаються дивитися в майбутнє й створювати його для сучасної молоді, бо “Коломия – завтра”, або “Kolomyia – tomorrow” – це їхнє гасло. Імена цих людей – Михайло Петрів та Михайло Бережницький.

Саме вони – одні з тих небагатьох, які задають поштовх для відродження культурного життя Коломиї.

Михайло Петрів каже, що ми повинні “Шанувати минуле заради майбутнього”. Саме таке гасло його культурологічного проекту “Коломия – наше місто”, в рамках якого започатковано чимало ініціатив, зокрема встановлення пропам’ятної таблиці на площі Старий Ринок, випущено серію листівок з графічними зображеннями знакових для нашого міста будівель, мистецькі альбоми про Коломию, а всім нам відому пісню “Завітайте до нас в Коломию” перекладено п’ятьма мовами. І це далеко не повний список тих проектів, які вдалось втілити в життя.

Сьогодні центром для новітніх ідей, пов’язаних з культурним життям міста, став мистецький простір “Світовид”, який 19 серпня 2016 року гостинно відчинив двері для своїх відвідувачів.

“Світовид” не просто ставить собі якісь амбітні плани. Ми спрямовуємо всю свою діяльність на розвиток Української держави, тому що вона є, а ми її самоутверджуємо й будемо це робити кожного дня всіма своїми діями. Бо українці – це люди, які хочуть жити тут й хочуть будувати державу під назвою Україна”, – розповідає засновник мистецького простору Михайло Бережницький.

Протягом майже двох років активної діяльності у “Світовиді” відбулось понад дві сотні заходів. Тут діють не тільки виставкові зали, а й новітній коломийський FRANCO-театр, “Школа сценічного мистецтва”, відбуваються вечори музики, конференції, презентації тощо. Цей простір намагається розвивати мистецтво у всіх його проявах.

FRANCO-театр та “Школа сценічного мистецтва”
1848 року завдяки зусиллям Івана Озаркевича в Коломиї був заснований перший український театр у Галичині. Тому наше місто можна вважати матір’ю українського театрального мистецтва.
FRANCO-театр – це вільний театр в Коломиї, який за два роки своєї діяльності провів вже три першопредставлення в концертному залі “Габсбург”. Найбільшою гордістю не тільки для організаторів, а й для коломиян можна вважати світове першопредставлення “Дон Жуан з Коломиї” Леопольда фон Захер-Мазоха.

Крім того, тут діє перша в місті професійна Школа сценічного мистецтва, де професійні актори й викладачі діляться своїм багаторічним досвідом з дітками. FRANCO-театр став ініціатором всеукраїнського театрального проекту «Теорема-5», в рамках якого відбувається обмін театральними представленнями.

Мистецтво
Упродовж нетривалого періоду роботи мистецького простору відбулась велика кількість виставок відомих митців. Крім того, “Світовид” започаткував низку мистецьких ініціатив, які й вирізняють його серед інших схожих закладів в Україні. Зокрема, це “Маестро і учні” та “Живе мистецтво”. Під час відкриття виставки митець починає створювати свій новий твір. У день закриття він представляє його публіці й передає як шляхетний дарунок для “Світовиду”.

Музика
Музика у “Світовиді” теж займає чільне місце. В концертному залі “Габсбург” вже відбулось декілька оперних концертів. Крім цього, організовували вечори української та італійської музики, етно-джазу тощо.

З кожним заходом та виставкою “Світовид” розширює свої горизонти. Зараз це не локальний мистецький центр і навіть не всеукраїнський, простір з Коломиї пустив корені далеко за межі кордонів нашої держави. Про це може свідчити плідна спільна робота з митцями міжнародного рівня. Пожинки з такої співпраці вже можна побачити 23 – 24 червня на Міжнародному коломийському бієнале сучасного мистецтва “КОЛОМИЯ-АРТ”, який у такому форматі відбуватиметься вперше.

“Що таке Коломия? Це тільки минуле? Чи це сучасне? Чи це майбутнє? Зрозуміло, що це минуле, бо історію, ми вже не змінимо. Ми можемо трішечки змінити сучасне, але ми й можемо формувати майбутнє. Ми кажемо, що Коломия – це сучасна мистецька духовна республіка. Тому ми живемо не тільки минулим, а й сучасним мистецтвом”, – каже Михайло Петрів.

До бієнале “КОЛОМИЯ-АРТ” залучено понад 100 митців з різних куточків України та з-за кордону (Варшави, Дніпра, Івано-Франківська, Калинівки, Києва, Коломиї, Львова, Лондона, Надвірної, Риму, Харкова, Херсона, Хуста, Чернівців), які представлять як класичні (живопис, скульптура, графіка, батік, музика, театр), так сучасні (перформанс, mix media art, ready-made, late-art, art-cooking) види мистецтва. Тож 23 – 24 червня Коломия перетвориться на столицю сучасного мистецтва.

Ініціатори прагнуть таким чином залучити молодь до змін і розвитку.
“Ми хочемо, щоб молодь брала на себе відповідальність і не боялася цього. Ми у свою чергу допомагаємо. Вони сміло можуть виношувати свої ідеї й реалізовувати їх”, – розповідає Михайло Бережницький.

Текст, фото: Ярина БАЛАБАНИК
Відео: Ярослав КОНИК

Підписуйтеся на “Дзеркало медіа” у Telegram і читайте важливі та цікаві новини Коломиї та Прикарпаття.