Громадські слухання затвердили план реконструкції площі Скорботи у Коломиї. РЕПОРТАЖ

Вчора у ратуші відбулися громадські слухання щодо реконструкції площі Скорботи.

Проект реконструкції представляв архітектор Юрій Столяров. Саме йому замовила розробку проекту Коломийська міська рада.

Виступаючи, він сказав, що це перші проектні пропозиції, це ще навіть не проект. Тільки після обговорення та узгодження з громадою буде остаточний варіант.

Також архітектор сказав, що досвід проектування меморіальних комплексів у нього є. Зокрема, він працював над проектом пам’ятника Степанові Бандері, меморіальним комплексом воїнам УПА на Личаківському цвинтарі та жертвам сталінських репресій на Янівському кладовищі Львова.

[button color=”” size=”” type=”square” target=”” link=””]”Ідеологічно та морально площа застаріла, крім цього, вона суперечить закону про декомунізацію. Вона присвячена тільки одній війні – Другій світовій, а якщо говорити про вихідців з Коломийщини, то вони воювали не тільки в цій війні і не тільки в одній армії”.[/button]

Пан Столяров сказав, що ідеологічно та морально площа застаріла, крім цього, вона суперечить Закону України про декомунізацію. Вона присвячена тільки одній війні – Другій світовій, а якщо говорити про вихідців з Коломийщини, то вони воювали не тільки в цій війні і не тільки в одній армії.

Тому головна ідеєя реконструкції площі Скорботи  –  увіковічити пам’ять про усіх вихідців з Коломийщини, які воювали за Україну, особливо тих, які віддали своє життя на війні, яка триває зараз.

[button color=”” size=”” type=”square” target=”” link=””]Головна ідеєя реконструкції площі Скорботи  –  увіковічити пам’ять про усіх вихідців з Коломийщини, які воювали за Україну, особливо тих, які віддали своє життя на війні, яка триває зараз.[/button]

Якщо говорити вже конкретно за архітектурні рішення, то великим негативом площі, за словами архітектора, є те, що вона незручна для людей, на ній дуже багато сходів, крім того дуже хаотичне транспортне перехрестя перед самою площею.

Пан Столяров натомість пропонує зробити перед площею кільцеву розв’язку, влаштувати місця для паркування.

Також планується змінити планування площі та нові пішохідні переходи. Буде достатньо місця для масових зборів людей, а також облаштують місця для відпочинку по периметру.

Одна з головних ідей реконструкції площі Скорботи – вирівняти її з навколишніми вулицями. Сам ж меморіал коломиянам, які віддали своє життя за Україну, стоятиме по центру площі.

Це будуть чотири стіни, які сходяться, та хрест. На стінах планується нанести імена героїв та інформацію про них.

Після виступу Юрія Столярова слово взяв Василь Руснак, екс-працівник Національного музею Гуцульщини та Покуття і також архітектор.

Він сказав, що площа Скорботи розглядається, як важлива артерія міста, яка щоранку дуже завантажена.

Крім цього, величезна проблема з паркомісцями у цьому районі. Їх там майже нема. Хоча тут розташований стадіон, який просто мусить бути забезпеченим парковкою, а також супермаркет.

Проект, який був представлений, цієї проблеми ніяк не розв’язує. Цю думку підтримав і Мирослав Прусак.

Натомість член виконавчого комітету Роман Козлан категорично проти парковок. Каже, це місце пам’яті за загиблими героями, а парковка абсолютно відсуне меморіал на другий план.

Виступив і міський голова Ігор Слюзар. На його думку, головне завдання реконструкції – це гідно вшанувати коломиян, які загинули за Україну. Не може бути, щоб меморіал героїв мав вигляд друкованого банера. Це, за словами міського голови, недостойно для Коломиї. Також пан голова зазначив, що реконструйована площа має містити як сакральний елемент, так і відпочинковий.

Загалом громадські слухання проголосували за те, щоб затвердити в цілому концепцію реконструкції площі Скорботи, але доопрацювати проект монумента героям, який стоятиме в центрі площі.

Було вирішено, що 23 жовтня міська рада оголосить конкурс на кращий проект пам’ятника. Триватиме він до 1 травня.

АВТОР: Віктор ФІТЬО

ФОТО: Андрій КАНЯ