“Гіркі жнива”: топ-7 найцікавіших фактів про фільм. ФОТО + ВІДЕО

Фільм “Гіркі жнива” – перший повнометражний англомовний проект на тему Голодомору. Стрічка розповідає історію кохання Юрія і Наталки на тлі історичних подій — сталінського терору і геноциду 1932-1933 років.

“Телекритика” поспілкувалася з продюсером фільму Яном Ігнатовичем і режисером Джорджем Менделюком і дізналася найцікавіші факти про картину, пише Дзеркало Коломиї.

1.Перший англомовний повнометражний фільм про Голодомор

Bitter Harvest (“Гіркі жнива”) орієнтований передусім на західну аудиторію.

“Через фільм ми намагалися донести, чому в Україні завжди виступали проти тоталітаризму і чому у нас стільки революцій”, – пояснює історичний консультант фільму Людмила Гриневич.

2. У головних ролях – голлівудські актори “нової генерації”

У фільмі американські і британські актори носять вишиванки, співають українські пісні, воюють з НКВД і відстоюють права українців. А українські – грають українських селян і розмовляють англійською.

“Якщо актори підібрані правильно, робота режисера – просто відійти і не заважати”, – стверджує режисер фільму.

3. Бюджет фільму $20 млн – власні заощадження Яна Ігнатовича

Для Ігнатовича це перший кінопроект і його згода продюсувати зумовлена темою: “Про Голодомор досі знімали лише документальні фільми, які дивиться дуже невелика аудиторія. Художній фільм, який звертається до емоцій, може говорити з великою кількістю людей. На жаль, англомовний світ про Голодомор не знає. І головний мотив для мене був – розповісти світові про ці події і про те, що Україна продовжує боротися досі”.

4. Для творців фільму – це дуже особиста історія

Історія героїв близька і продюсеру, і режисеру, і сценаристу – нащадків українських емігрантів.

Прообраз головної героїні фільму – матір режисера. Рятуючись від голоду, вона дійшла з Харкова до Львова в пошуках хліба і свободи.

“Вона розповідала, як люди стояли ночами в чергах за хлібом і, щоб не впасти від знесилля, спиралися на тих, що стояли попереду. А її шкільна подруга померла від голоду просто під час уроків, сидячи за партою”, – розповідає Джордж Менделюк.

Образ матері режисера став вирішальним і при виборі актриси на головну роль: “Пісню «Місяць на небі», що лунає у фільмі, мені співала мама, коли я був маленьким, а Саманта Баркс співає також”.

5. У фільмі лунає музика групи “Даха Браха”

Головну тему в саундтреку до фільму написав британський композитор Бенджамін Воллфіш.

“Його сім’я вижила після Голокосту, так що він може відчути тематику фільму – його досвід співмірний українському”, – кажуть творці фільму.

Лунають у фільмі і українські фольклорні пісні у виконанні акторів, а також використовуються композиції українського гурту “Даха Браха”.

6. Головний меседж фільму – надія

Занадто багато страждань і поразок – саме такі претензії часто висувають до українських фільмів на національну тематику. У “Гірких жнивах” страждання будуть, але головний меседж фільму – надія.

Герої – не жертви обставин, вони з ними борються. Незважаючи на жахливі події, це історія про те, що любов перемагає жорстокість світу.

“Ми звикли розповідати про козаків, але важливо пам’ятати і про роль жінки в українській історії”, – підкреслює Джордж Менделюк, зазначаючи, що героїня Наталя – втілення боротьби жінок за рівноправність – дуже зрозуміла цінність для західного світу.

7. Робота над проектом тривала майже 5 років

Сценарій, автор якого Ричард Бачинський-Гувер, а співавтор Джордж Менделюк, переписували 12 разів.

Зйомки проходили в Україні влітку 2013 року. Музей в Пирогові став селом на Черкащині, де відбуваються основні події картини. А види Кремля знімали в Лондоні.

Монтували фільм вже під час Євромайдану, і тому тематику стрічки тоді не розголошували.

Фільм вже показали на кількох кінофестивалях, у широкий прокат він вийде одночасно в США, Канаді, Великій Британії, Австралії, Німеччині, Україні та інших країнах 24 лютого 2017 року.