Проблема із сміттям протягом цього літа "підняла на вуха" весь Коломийський район. Поки його не вивозять із навколищніх сіл, населення почало сортувати сміття, щоб зменшити його кількість.
Проблема в тому, що багато людей не обізнані в тому, як правильно це робити, де можна здати пластик чи скло на переробку, а які види упаковок взагалі не переробляюся та шкідливі для здоров’я.
Про це все та багато іншого говорили на "Eco Day" в парку імені Кирила Трильовського. Організатором цієї події є громадська організація "Екоґвалт".


Максим Вердеш – очільник організації розповідає, що в Коломиї не вистачає платформи, де б люди могли поспілкуватись на екологічну тему. Їм хотілося створити неформальну атмосферу, щоб кожен міг поділитися власним досвідом, розповісти щось нове та послухати інших: "Мета "Eco Day" – це створити оце живе спілкування, де б можна було розповісти про екологію, поширювати цю ідею, навчитися дбати про своє середовище, сортувати сміття, переробляти його, розповісти про zero waste. Бо в нас в Коломиї це все тільки зароджується і це треба культивувати".

Спочатку представники "Екоґвалту" розповіли всій аудиторії про те, як правильно сортувати сміття, розповідаючи про кожен вид упаковки окремо.


Потім запрошена гостя Ольга Козак поділилася своїми знаннями й показала, як в домашніх умовах приготувати універсальне мало Гхі. Його можна використовувати на кухні, додаючи до вівсянки, наприклад, або ж змащувати форми для випікання. А якщо до масла Гхі додати кілька капель ефірних олій, то воно перетворюється в чудову олію для тіла, яка має неймовірний запах.

"Я вивчала Аюрведу. Це індійська східна медицина. Звідти й дізналася рецепт масла Гхі. Моя мама почала його дома варити. І відтоді ми його використовуємо постійно. Це дуже універсальна штука, якою можна мастити шкіру і вживати з їжею", – каже дівчина.
Крім того, Оля ще й zerowaster, тобто живе таким стилем життя, який називається "нуль відходів". Вже протягом року дівчина намагається зменшувати кількість власних відходів. Сьогодні "zerowaste" – це ціла філософія. Цей рух набирає все більшої популярності у світі.

"Мене дуже надихнула моя подруга Христя Ярема. До того, як вона мені про це не розповіла, я навіть не чула про такий спосіб життя. В мене навіть був один проект, де я перешивала старі речі й робила сумки. Після того, як я почала жити за цим принципом, в мене стало набагато менше сміття. Я – творча людина, тому в мене часто творчий безлад. Навколо багато непотрібних речей. Річ мені просто сподобалось, тому я її й купила. Тепер я тричі подумаю, чи воно мені дійсно потрібно. Я зараз почистила дім. Є багато дуже класних порад, як це можна зробити. Також фільм "Мінімалізм" мене сильно надихнув", – розповідає Оля.

Гостям теж до вподоби така ініціатива. Бо на "Eco Day" прийшло багато екологічно свідомих людей, яким не байдужа доля нашого довкілля. Антоніна – одна з них. Дівчина вже 4 років вегетаріанка, зараз поступово переходить на мінімалізм. Намагається не використовувати поліетиленові пакети, хоча каже правду, що інколи грішить. Антоніна навіть намагалася боротися з тим, що в селах палять сухе листя. Навіщо це робити, якщо це органіка, яка з часом перегниває. Протягом року вона зверталася в екологічну установу в Івано-Франківську, щоб звернули увагу про проблему, в результаті їй відповіли, що жодних порушень виявлено не було.

"В мене маленька дитина, я приїжджала в село, щоб погуляти з нею, а через величезний дим навколо, просто не могла цього зробити", – каже дівчина.

Також на "Eco Day" вчили гостей в домашніх умовах варити натуральне мило. Кожен міг долучитися до цього процесу.

Всіх гостей пригощали натуральними солодощами без цукру, різноманітних добавок та консервантів. Це були цукерки, які витоговлені з фініків. Кожен може приготувати їх вдома. Валерія їх зробила заздалегідь, тому й ділилася рецептами зі всіма охочими: "Треба перемолоти фініки у блендері, зробити кульки й поставити їх у холодильник на кілька годин, щоб вони застигнули. Можна добавити всередину арахіс. Взагалі варіацій цих цукерок дуже багато", - каже дівчина.





Організатори кажуть, що, на їхню думку "Eco Day" в Коломиї вдався, тому сподіваються, що скоро організують другий.






Ярина БАЛАБАНИК
Фото: Андрій КАНЯ