ID-картки – те, що прийшло на зміну звичним українським паспортам. Тепер замість невеликої книжечки вся інформація міститься в чіпі. Однак, у нашій країні поки що не всі дані можна зчитати в будь-який час, тож власники інноваційного паспорта змушені носити з собою додаткові роздруківки.
Які документи потрібно для отримання нового документа, скільки це коштує та для кого вони доступні – розібралися журналісти "Дзеркала".
– Основна перевага ID-картки в тому, що інформацію, яку вона містить, неможливо підробити, – розповідає Марія Мельник, начальниця Коломийського районного відділу Державної міграційної служби. – В паперових паспортах можна було переклеїти фото тощо. ID-картка ж містить інформацію, зашифровану в чіпі.
Інформацію зовні картки можна зчитати без проблем. Щодо зашифрованої – на сьогодні Україна не має достатньо потужної техніки, тому власникам нового виду паспортів додатково доводиться носити Довідку №13, де вказано місце реєстрації. ID-картку може отримати кожен охочий. Однак існують для цього й обов’язкові підстави:
– отримання картки вперше громадянами у віці 14 років;
– зміна прізвища;
– відновлення втраченого паспорта;
– зміна зіпсованого паспорта;
– якщо прострочено зміну фото більше, ніж на місяць після виповнення 25 чи 45 років.
У першому випадку потрібно мати при собі паспорти батьків, для підтвердження їхнього українського громадянства, свідоцтво про народження, ідентифікаційний код і довідку з місця реєстрації. Ця довідка буде дійсною разом з паспортом.
Отримати Довідку № 13 можна в Коломийському ЦНАПі.
У другому – свідоцтво про одруження чи розірвання шлюбу або документ про зміну прізвища й ідентифікаційний код.
У третьому заводиться кримінальна справа. Потрібні свідоцтва про народження, одруження (якщо є), довідка з місця реєстрації, ідентифікаційний код. У четвертому та п’ятому – паспорт старого зразка й ідентифікаційний код.
Штрафів за прострочення терміну виготовлення паспортів уже немає. Для дітей, що отримують ID-картку вперше, вона – безкоштовна. Всі інші громадяни, окрім тих, що втратили паспорт, за адміністративну послугу сплатять у звичайному режимі (виготовлення до 20 робочих днів) 279 гривень, а в терміновому (до 7 днів) – 366 гривень. За втрачений паспорт окремо ще доплачують державне мито – 34 гривні.
Подати документи та забрати готовий паспорт може лише його власник, адже в обох випадках необхідні відбитки пальців. Винятки можливі лише за умови медичної довідки про інвалідність громадянина тощо. В такому випадку скануватимуть фото. Законом передбачено, що готовий документ зберігається в установі ДМС до року. Потім його знищують:
– Ми надсилаємо повідомлення, нагадуємо, що паспорт уже в нас. Але, в зв’язку з тим, що багато людей перебувають за кордоном, випадки знищення документів почастішали. Можна виготовити нові, але потрібно починати всю процедуру спочатку.
Всього в Коломиї від 2016 року паспорти нового зразка отримало 14 885 осіб. Паперові паспорти уже зовсім не виготовляють. Громадяни, що не мають бажання отримувати ID-картки в зв’язку з віросповіданням, відстоюють своє право в суді.
Читайте також: Любомир Жупанський, ховаючись від відповідальності, втік з України: деталі
У паспортному столі закликають виготовляти документи вчасно, щоб не створювати ажіотажів у період оформлення документів на субсидії, реєстрації на ЗНО тощо.
Юлія МАРЦІНОВСЬКА