Історія
Коломияни святкують ювілей рідного міста – 775 років першої писемної згадки. ФОТОРЕПОРТАЖ
19 Серпня 2016
«…А коломийську сіль залишіть для мене…. Як ти можеш без княжого повеління віддати її сим особам, коли великі князі держать сю Коломию, щоб роздавати [сіль] оружникам?...». З Галицько-Волинського літопису про першу літописну згадку про Коломию (1241).
Сьогодні Коломия відзначає 775-у річницю від дня першої писемної згадки та святкує храмовий празник Преображення Господнього.
Урочистості розпочалися біля Катедрального собору на вулиці Театральній – 775 хористів одночасно виконали гімн України, духовний гімн "Боже великий, єдиний" і знамениту пісню "Понад Прутом моя Коломия". Хористи встановили рекорд України як найбільший зведений хор.
Потім коломияни та гості міста пройшлися святковою ходою від Катедрального собору до ратуші. Там артисти драмтеатру ім. Озаркевича виконали пролог "Історія мовить".
Право внести прапор України надали чемпіону Європи Ярославу Михалушку, а прапор Коломиї – чемпіону України Артему Терехову.
На святкування Дня міста прибули делегації з чотирьох країн світу – Німеччини, Канади, Польщі та Румунії. Бурмистр Ниси подарував Коломиї писанку у знак 775-річчя.
Першим з привітальним словом звернувся очільник Коломиї Ігор Слюзар.
"775 років тому йшла тяжба за коломийську сіль. Тобто у 1241 році наше місто вже було розвиненим торгівельним центром, за яке боролися великі князі. Минуло вісім століть, Коломия змінилася і продовжує розвиватися. У цьому заслуга кожного з нас. У ці дні бажаю вам затишку, миру і любові", - привітав міський голова.
"Вітаю Коломию із ще однією перегорнутою сторінкою свого буття – 775-річчям. Наш народ радіє, а Господь благословить нас з неба, - звернувся до коломиян та гостей міста владика Коломийсько-Чернівецької єпархії Василій Івасюк. – Попри святкування нам зараз не слід забувати про наших братів, які своїми грудьми захищають нашу землю на Сході. Бажаю всім миру і благодаті. А нашому голові – господареві Коломиї, якому Господь дав в оренду це місто, щоб він вірно служив своєму народові. Нехай Господь Бог благословить нашу писанкову Коломию".
"Коли розквітало Галицько-Волинське князівство, про такі міста як Тернопіль чи Чернівці ще ніхто не чув, а в Коломиї вже вирувало життя, - зазначив у промові владика Коломийський і Косівський УПЦ КП Юліан Гатала. – Сьогодні кожен повинен спитати себе: "Що доброго я зробив для Коломиї?". І проаналізувавши свою відповідь, поставити плани і втілювати їх у життя. Хай місто зростає, а над ним витає Боже благословення".
"Наше славне чудове місто має цікаву історію і, впевнений, матиме прекрасне щасливе майбутнє, - наголосив народний депутат України Андрій Іванчук. – Ми любимо рідне місто, пишаємось його історією, прагнемо для нього європейського майбутнього. Вірю, що спільними зусиллями ми досягнемо цієї мети. Нехай зростає та процвітає Коломия!".
Опісля відбулося спеціальне поштове погашення штемпелями "Перший день" та представлення поштового блоку марок із зображеннями Музею писанки та іншими визначними будівлями середмістя – ратуші, Національного музею Гуцульщини та Покуття ім. Кобринського, Катедрального собору УГКЦ. Загальний тираж марок - 30 тисяч примірників, в Коломиї ж передбачено реалізувати 15 тисяч. Історичну пам'ятку про місто шляхом листування передадуть по всьому світу.
Потім перед ратушею творчий колектив "Народного дому" під музичний супровід Муніципального оркестру народних інструментів "Трембіта" виконав пісню "Завітайте до нас в Коломию" п’ятьма мовами – англійською, німецькою, польською, французькою та мовою есперанто.
Також відбулося нагородження коломиян та громадських організацій, які потрапили до "Книги шани міста". Це ГО "Генеза", БФ "Крокус", Координаційна волонтерська рада Коломийщини, трудовий колектив "Тенмарк" та Перша асоціація шахістів Коломиї.
Також до "Книги шани міста" потрапила учасниця Олімпійських ігор у Ріо, важкоатлетка Вероніка Івасюк і відома спортсменка з легкої атлетики Анастасія Ткачук. Ще відзначили начальницю юридичного відділу міськради Любов Сончак, артиста колективу "Трембіта" Михайла Могильняка, директора музичної школи №1 Богдана Іванчука, викладача політехнічного коледжу Андрія Ляшеника, викладачку гімназії ім. Грушевського Любов Цеплу.
На головній святковій сцені Ігор Слюзар також нагородив трьох коломиян, які за рішенням сесії стали "Почесними громадянинами міста Коломиї". Це краєзнавці Степан Андріїшин та Іван Монолатій, а також спортсменка Інна Оробець.
Очільник Коломиї вручив відзнаку міського голови, яка вважається найвищою нагородою у нашому місті. Її удостоїлися Вероніка Івасюк, директор КП "Полігонекологія" Степан Павлишин та військовий Олександр Чуфіцький.
"Мабуть, вперше на цій сцені ми нагороджуємо керівника комунального господарства, - зазначив Ігор Слюзар. – Але це та фірма, яка сама ремонтує дороги у нашому місті".
Також на урочистостях оголосили цьогорічну лауреатку Літературної премії ім. Мельничука. Нею стала поетеса Надія Кметюк за збірку "Повертайтеся живими".
Традиційно вручили дипломи найстаршому і наймолодшому мешканцям Коломиї. Найстаршою жителькою ювілейного міста стала Уляна Ярошенко, 1919 р. н. А наймолодшим – хлопчик, який сьогодні народився у родині Сікорських, вагою 3 700 г.
Читайте також:
775 хористів до 775-річчя Коломиї одночасно виконали гімн і встановили рекорд України. ФОТОРЕПОРТАЖ+ВІДЕО
У Коломиї встановили новий рекорд – до Дня міста спекли 15-метровий яблучний пиріг, вагою майже 200 кг. ФОТОРЕПОРТАЖ