ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Як уникнути "передозування" нітратами з ранніх овочів?

Відомо, що ранні овочі можуть спричинити «передозування» нітратами. Якщо в одному салатi є раннi огiрки, помiдори, редиска, салат, то дозу нiтратiв легко перевищити – наголошує Борис Скачко, лiкар-дiєтолог, пише «Експрес».
"У результатi болить живiт, можуть виникнути розлади в роботi кишкiвника, бiль голови, нудота. Особливо небезпечнi нiтрати для маленьких дiтей, тому їм взагалi не слiд давати перших огiркiв i редиски, - наголошує лікар-дієтолог. - Крiм того, з перших овочiв обов'язково треба зрiзати шкiрку, хвостик i верхiвку (не менш як сантиметр з обох бокiв). Це стосується не лише огiркiв, а й ранньої моркви, буряка. В огiркiв треба зрiзати й мiсце його крiплення до стебла, як i в редиски".
Ще один спосiб зменшення вмiсту нітратів, зазначає Борис Скачко, - вимочування у водi.
«Капусту, моркву, буряк, картоплю треба тримати у водi годину - завдяки цьому нiтратiв стане менше на 25 - 30% (вони перейдуть у воду). А зеленину, огiрки, помiдори, редиску слiд вимочувати не менше як двi години - вони ж не будуть пiддаватися термiчнiй обробці, - додає пан Скачко. - Варiння також сприяє зменшенню "хiмiї" - картопля втрачає до 80% нiтратiв, морква й капуста - до 70%, буряк - до 40%».
Борис Скачко також сказав, якими є ознаки отруєння нiтратами:
"Крiм кишкових розладiв, можливi рiзка загальна слабкiсть, запаморочення, сильний бiль голови, потемнiння в очах, порушення координацiї, зниження артерiального тиску, судоми. У такому разi треба негайно викликати "швидку".