ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

В Україні у 17 разів побільшало хворих на кір: Франківщина - серед лідерів

За 9 місяців 2018 року порівняно з цим же періодом минулого року показники захворюваності на кір зросли у 17 разів. Про це під час брифінгу повідомив голова Центру громадського здоров'я МОЗ Володимир Курпіта, пише Українська правда. Станом на 26 жовтня на кір в Україні захворіли 35 233 людини, з них 21 500 – діти. – Від кору немає лікування. Все, що можуть лікарі – полегшити симптоми, – сказав Курпіта і наголосив, що саме тому вакцинація настільки важлива. Найбільше на цю недугу хворіють у західних областях – Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Чернівецькій та Волинській областях. Це регіони, де найнижчий рівень вакцинації. За минулий тиждень до аутсайдерів приєдналася Вінницька область, де спалахи у трьох районах. За даними Центру громадського здоров'я, 65% хворих не мали жодного щеплення від кору у попередні роки. Вони є джерелом поширення хвороби і для тих, хто вчасно отримав щеплення. Хворіють і діти й дорослі, які раніше отримали щеплення.
СИМПТОМИ
Кір – одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі, яке швидко поширюється. 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована людина, теж захворіють, якщо вони не були щеплені. Якщо говорити про симптоми, то першою ознакою кору, зазвичай, є значне підвищення температури, яке настає приблизно через 10-12 днів після інфікування і триває від 4 до 7 днів. На цій початковій стадії можуть з'являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через декілька днів з'являється висип, як правило, спочатку на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через 3 дні висип поширюється по всьому тілу, з'являється на руках і ногах. Він тримається 5-6 днів і потім зникає. В середньому, висип з'являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу. Вірус кору надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. Іноді до симптомів кору додаються блювання і пронос. Він небезпечний тим, що може ускладнитися пневмонією чи викликати ураження головного мозку. КІР ЗНОВУ НАСТУПАЄ За словами Курпіти, з початком навчального року хворих знову більшає, адже почастішали контакти школярів та студентів. – Враховуючи високу заразність захворювання, з середини вересня почався знову підйом. Пік був минулого тижня, тоді зареєстрували 1319 випадків кору, – сказав він. Найчастіше хворіють діти 5-9 років – це підтверджує те, що це ті діти, які пропустили щеплення від кору, їх імунітет недостатній, щоб захистити їх від хвороби. Станом на 27 жовтня зареєстрували 15 летальних випадків від ускладнень кору у 2018 році. В Одеській області – 6 випадків, по 2 випадки – у Львівській та Закарпатській областях. По 1 випадку – Івано-Франківська, Кіровоградська, Тернопільська, Миколаївська та Київська області. З 15 смертей 13 хворих не мали щеплень проти кору, у двох були записи про щеплення у 1998 та 2017 роках.
ЩО РОБИТИ ДІТЯМ І ДОРОСЛИМ, ЯКІ НЕ БУЛИ ВЧАСНО ЩЕПЛЕНІ ВІД КОРУ
Якщо дитина не була щеплена від кору вчасно, потрібно звернутися до педіатра і отримати щеплення якомога швидше. Вакцина для дітей закуповується за державні кошти, тому для дітей щеплення буде безкоштовним. В МОЗі наголошують, якщо ваша дитина пропустила першу чи другу дозу вакцини КПК за графіком, або ви не пам’ятаєте, коли і які щеплення робили дитині, зверніться до медичного закладу. Там ви зможете якнайшвидше отримати безоплатне щеплення.
Зображення moz.gov.ua
 Зображення moz.gov.ua
Порада для дорослих: якщо ви не були вакциновані проти кору і знаєте, що не хворіли на цей недуг, вам також рекомендується зробити щеплення. Нагадаємо, що дорослі у групах підвищеного ризику захворювання на кір мають право на безоплатну вакцинацію. Йдеться про поширення захворюваності у групах, які проживають у спільному просторі. Серед них – військові, бійці АТО, студенти, освітяни та медики. Відповідне рішення ще влітку ухвалило Міністерство охорони здоров'я у зв'язку зі зростанням захворюваності на кір серед дорослих.
ЗАЛИШКИ ВАКЦИН
За словами Курпіти, усі регіони подають по інфосистеми дані про свої залишки, і зараз немає дефіциту вакцин з календаря щеплень. Станом на 1 жовтня в Україні наявні 713 857 доз від кору, паротиту та краснухи, та майже 1 млн 800 тисяч доз від дифтерії та правця. МОЗ наголошує, що основне завдання – створення колективного імунітету, який захищатиме і тих дорослих, і дітей, які мають протипоказання для вакцинації.