ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Українська робота: що сталося з ринком праці в Україні після Революції гідності

Значна частина українців, як і компаній, що працюють в Україні, шукає роботу і співробітників на спеціалізованих сайтах. На українському ринку присутні безліч тематичних порталів з пошуку роботи, але серед них можна виділити трійку лідерів за переходами з пошукових систем і за показниками відвідування – work.ua, rabota.ua, hh.ua. У work.ua найвищий показник охоплення аудиторії – 11.27%, в порівнянні з 10.21% у rabota.ua та 2.50% у hh.ua. Кількість вакансій на порталі work.ua на початок березня цього року становила 79159. З огляду на наведені вище фактори, здебільшого, подальший аналіз буде заснований на інформації, розміщеній на порталі work.ua. Почнемо з огляду загальної картини по вакансіях за кілька останніх років. Якщо подивитися на графік (рис. 1), то видно, що в порівнянні з кризовим 2014 роком, кількість нових вакансій в 2015 і 2016 роках значно зросла. При цьому категорії: ‘Продаж, закупівля’, ‘Робочі спеціальності, виробництво’, ‘Сфера обслуговування’, ‘Роздрібна торгівля’, ‘IT, комп’ютери, інтернет’ – п’ятірка лідерів за динамікою додавання нових вакансій.
Рис. 1. Динаміка вакансій за категоріями
Складено на основі даних порталу work.ua (‘нових вакансій за тиждень’, розраховане середнє значення за рік)

Для збільшення зображення натисніть на нього

Для того щоб дізнатися, в яких обласних центрах сконцентровано найбільше роботодавців та пошукувачів, досить подивитися, як багато нових вакансій і резюме з’являється щотижня (середній показник за лютий – квітень 2017-го). Без сюрпризів: виділяються Львів, Харків, Одеса, Дніпро і Київ. Київ – незаперечний лідер, тут більше вакансій, ніж в чотирьох інших містах разом узятих. Статистика work.ua (рис. 2) вказує на тренди в економіці. Обласні центри з найбільшим числом нових вакансій і резюме (Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів) забезпечують найбільші надходження в держбюджет (станом на 01.04.2017).
За стіною На ринку праці великих міст окупованого Сходу України проглядаються негативні економічні тенденції: кількість резюме сильно перевищує кількість вакансій. Наприклад, в Донецьку на одне робоче місце в середньому претендує майже 8 осіб (1992 резюме і 257 вакансій), у Луганську – 5.5, для решти України середній показник 2 резюме на 1 вакансію. Ці цифри красномовно говорять про високий рівень безробіття в цих регіонах, і що багато українців ізольовані і не можуть стати активною частиною українського ринку праці. Disclaimer: Ми не виключаємо, що інтернет-портал, дані якого були використані, може бути більш популярний в певних регіонах, а в інших регіонах можуть бути популярні інші способи пошуку співробітників: місцеві газети, рекрутингові агентства тощо.
Рис. 2. Кількість нових вакансій і резюме за тиждень в обласних центрах
Складено на основі даних порталу work.ua (‘нових вакансій за тиждень’, розраховане середнє значення за три місяці (07.02.17-02.05.17)

Для збільшення зображення натисніть на нього

Конкуренція В Україні пошукувачів більше, ніж роботи. У 2016 році на кожну нову вакансію в середньому з’являлося два нових резюме. Але в порівнянні з попередніми двома роками, стався значний приріст пропозиції роботи у всіх категоріях (рис. 3). Складено на основі даних порталу work.ua. Співвідношення нових резюме / нових вакансії за тиждень, середнє значення за рік (цифри вказані за 2016 рік).
Рис. 3. Топ-5 секторів з найнижчою/найвищою конкуренцією Найбільш конкурентна сфера в Україні – ‘Топ-менеджмент, керівництво вищої ланки’. У минулому році на одну вакансію тут припадало в середньому близько дев’яти резюме (рис. 3). Крім конкуренції, це може говорити про те, що керівників рідко шукають даючи “відкриті” вакансії. У секторі ‘Юриспруденція’ сім резюме припадає на одну відкриту позицію, практично в два рази менше, ніж в 2014 році. Найлегше працевлаштуватися в 2016 році було в секторах ‘Нерухомість’, ‘Страхування’ і ‘Продаж, закупівля’, тут “негативна” конкуренція –  нових вакансій більше, ніж нових резюме. Зарплатне питання Місяць роботи українця, за даними Держстату, коштує 6209 грн (середня ЗП за лютий 2017-го), по версії сайту work.ua на 23% більше – 7685 грн. Які “зарплатні” тенденції на українському ринку праці? У порівнянні з лютим 2015 року середня зарплата за даними Держстату збільшилася в 1.7 рази, з 3633 грн до 6209 грн (рис. 4).
Рис. 4. Середня заробітна плата за місяць
Складено на основі даних порталу ukrstat.gov.ua

Для збільшення зображення натисніть на нього

Слід зазначити, що не у всіх вакансіях на сайті вказана інформація про заробітну плату. Так, наприклад, в секторі “IT, комп’ютери, інтернет” заробітна плата вказана тільки в 41% вакансій, ‘Адмiнiстрацiя, керівництво середньої ланки’ – 49%, “Продаж, закупівля” – 61% “. Це може говорити про те, що в багатьох випадках оплата праці узгоджується в індивідуальному порядку. Найбільше платять в секторі ‘Топ-менеджмент, керівництво вищої ланки’ – 13545 грн (в середньому), а найменше в категорії ‘Охорона, безпека’- 5308 грн (рис. 5). Якщо порівнювати з середніми зарплатами (до сплати податків і відрахувань) за даними Держстату (рис. 6), то можна знайти істотні розбіжності. Наприклад, по сектору “Будівництво” середня заробітна плата за даними work.ua становить 9573 грн, в порівнянні з 5586 грн за даними Державної служби статистики. У секторах, пов’язаних з нерухомістю, (‘Нерухомість’ і ‘Операції з нерухомим майном’) теж спостерігається істотна відмінність: 12824 грн за даними work.ua і 5412 грн за даними Держстату. Різниця може виникати через відмінності в методології розрахунку середньої заробітної плати. Держстат наводить дані тільки по юридичних особах з числом співробітників більше 10-ти чоловік і не враховуються тимчасово окуповані території і зона проведення антитерористичної операції. При цьому сайт work.ua користується більшою популярністю у великих містах, а значить і середні заробітні плати більше прив’язані до них.
Рис. 5. Середня заробітна плата, вказана у вакансіях по секторах
Складено на основі даних порталу work.ua

Для збільшення зображення натисніть на нього

* Розрахунок проводиться за методом середньозваженого арифметичного значення, що дозволяє зводити до мінімуму вплив окремих вакансій з неправдоподібними зарплатами. Вакансії без зазначення заробітної плати не враховуються.
Рис. 6. Середня заробітна плата по секторах
Складено на основі даних порталу ukrstat.gov.ua

Для збільшення зображення натисніть на нього

Очікування та реальність Наскільки збігаються фінансові очікування роботодавців та пошукувачів? Не дуже. Дані про заробітну плату у вакансіях і резюме істотно відрізняються (рис. 7). У 18 категоріях з 28 ринок не готовий задовольнити зарплатні очікування претендентів. Наприклад, в секторі ‘Охорона, безпека’ пошукувачі хочуть заробляти в середньому на 49% більше, ніж їм готові платити (5308 грн і 7902 грн). А ось вчителі і вчені себе недооцінюють: в категорії “Освіта, наука”, середня заробітна плата у вакансіях на 29% перевищує очікування, зазначені в резюме (8915 грн і 6385 грн).
Рис. 7. Різниця середніх заробітних плат між пропозиціями в вакансіях і очікуваннями в резюме
Складено на основі даних порталу work.ua Період 22.11.16 – 14.02.17
Однією з причин невідповідності очікувань і пропозицій по заробітній платі може бути нестача фахівців в одних секторах і надлишок в інших. Також слід враховувати, що дані наведені для всієї країни, і не врахований регіональний фактор – другий за значимістю фактор різниці зарплат після виду діяльності. Ще одним поясненням може бути невідповідність навичок, якими володіють претенденти, і за рахунок яких вони хотіли б отримувати більш високу оплату праці, і тих навичок, які хочуть бачити представники бізнесу, і за які вони готові платити. Тема навичок і їх асоціація з заробітною платою буде розкрита у другій статті проекту. Висновки
  1. Зараз знайти роботу набагато простіше, ніж кілька років тому. Ринок праці відновлюється після глибокої кризи 2014-2015-го року. В травні 2017 нових вакансій за тиждень з’являлося в 2.6 рази більше, ніж в 2015.
  2. На пошуки роботи та співробітників варто вирушати до Києва, Одеси, Дніпра, Харкова та Львова. Ці міста виділяються на загальному тлі за кількістю вакансій та резюме. Тут зосереджені 74% всіх вакансій.
  3. Для людей працездатного віку в Донецьку та Луганську дуже мало можливостей. Шанс знайти роботу є у одного претендента з 8 в Донецьку та у одного з 5 в Луганську.
  4. Зарплати динамічно зростають. Протягом останніх двох років розмір ЗП в середньому збільшувався на 4% щомісячно. Зараз можна розраховувати на середню зарплату від 5308 до 13545 (за даними work.ua), в залежності від сфери діяльності.
  5. У більшості випадків очікування за середньою заробітною платою перевищують пропозиції. У секторі ‘Охорона, безпека’ середня зарплата по резюме – 7920, а по вакансіях – 5308. Але в секторі ‘Освіта, наука’ інша ситуація і по резюме зарплата менша, ніж по вакансіях на 2558 грн.
АВТОР: Вікторія Мальченко, студент KSE VoxConnector спеціально для Дзеркала Коломиї. Читайте також: Статистика: середня зарплата на Прикарпатті становить 5431 грн за місяць.