Спілка ветеранів Афганістану спільно з БФ “Покуття” організували турнір пам’яті воїнів-афганців. ФОТО

На Коломийщині відбулися волейбольні турніри імені загиблих воїнів-афганців –  Володимира Палагіцького та Михайла Мочернюка.

Змагання приурочили 28-ій річниці виводу військ з Афганістану та Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

Учасниками турнірів стали не лише місцеві спортсмени, але й волейболісти з Коломиї, Снятинського, Городенківського і Тлумацького районів.

П’ять років поспіль Коломийська міськрайонна організація ветеранів Афганістану організовує у Мишині турнір пам’яті, розповідає голова організації Йосип Тодорів.

Михайло Мочернюк зробив подвиг – він прикрив своїм тілом генералітет та загинув. Після смерті його представили до звання Героя Радянського Союзу. Але тоді Москва вирішила, що, мовляв, “западенцям” не положено бути представленим до цього звання. Медаль “За відвагу” та орден Червоної зірки – це те, на що тоді спромоглася влада, – розповідає Йосип Тодорів. –  Батько Михайла ще живий і проживає в Одеській області, а тут мешкає його тітка”.

Михайло Мочернюк народився у Мишині, тут закінчив школу, а потім навчався у Коломийському ПТУ №10. 20-річним пішов служити в Радянську армію. Загинув в Афганістані у 22-річному віці у бою з душманами 19 березня 1986 року.

“Щороку Спілка афганців вшановує пам’ять про Михайла у Мишині, – розповідає його тітка Анастасія Кравчук (Мочернюк). – Михайло був дуже старанним, слухняним хлопцем, грав на гітарі… Про те, що його зі служби у Харкові забрали в Афганістан, не знав ніхто. Ми дізналися про це, коли він вже перебував там. Михайло загинув перед своїм дембелем. Він вже купив додому подарунки рідним, готувався до повернення з війни. Перед останнім вильотом старшина сказав йому, що він вже більше не йде воювати. Але коли хлопці вилітали на бій, він захотів з ними, сказавши, що не може відсиджуватися, коли вони воюють. То був його останній бій…”

Нині афганці воюють на Сході, захищаючи кордони України, каже Йосип Тодорів. У зоні АТО загинуло більше 200 афганців, трьом з них присвоєно звання Героя України посмертно.

За сприяння благодійного фонду “Покуття”, засновником якого є народний депутат Андрій Іванчук, учасники змагання отримали відзнаки та подарунки за зайняті призові місця.

“Такі турніри сприяють розвиткові дітей, згуртовують їх, виховують патріотизм. Дуже відрадно, що до проведення турніру долучився благодійний фонд “Покуття”. Бо організовувати такі турніри неабияк затратно. Ми вдячні Андрієві Іванчуку. Він робить чимало для Коломиї та району, а особливо для навчальних закладів. Треба, щоб інші депутати брали з нього приклад”, – додає Йосип Тодорів.

У Гвіздецькій школі щороку проводять волейбольний турнір імені Володимира Палагіцького.

Володимира Палагіцького призвали до війська у 19-річному віці. Його, недосвідченого, після короткотривалої підготовки у місті Кушці кинули в саму гущу війни, недалеко від міста Кандагар. За яких обставин загинув Володимир – батькам невідомо, у військовій частині, куди вони звертались з просьбами пояснити синову смерть, воліли мовчати. Володимира Палагіцького посмертно нагороджено орденом Червоної зірки.