Сьогодні Страсна п’ятниця

Сьогодні – Страсна п’ятниця. У цей день, згідно з Євангелієм, Ісус Христос страждав, помер на хресті та був похований. Цим самим Він спокутував гріхи людей.

Для віруючих це найскорботніший день Страсного (Великого) тижня, за два дні перед Великоднем. Християни присвячують цей день згадці про страждання, смерть Ісуса Христа на хресті, зняття Його з хреста та поховання.

Розп’яття на хресті було найганебнішою стратою. Такою смертю страчували розбійників, убивць, бунтівників і злочинних рабів. Окрім нестерпних болів у всіх частинах тіла і страждань, розп’ятий відчував страшну спрагу.

В Євангелії від Івана сказано: “Так Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Єдинородного, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне”.

У Велику п’ятницю Божественна літургія не правиться, натомість читається Євангеліє про Страсті Христові. У середині дня відправляється вечірня з чином виносу Плащаниці.

Після обходу Плащаницю кладуть на стіл в храмі. Віруючі приступають до Плащаниці і побожно її цілують, вшановуючи таким чином Ісуса Христа та його велику жертву.

Велика П’ятниця — день суворого посту. Існує традиція не їсти у Велику п’ятницю до закінчення чину виносу Плащаниці.

Повернувшись із церкви, родина звичайно сідає за стіл обідати. Обід у Страсну п’ятницю — пісний. Здебільшого обходяться городиною: капустою, картоплею, огірками, дехто вживає лише хліб та воду. Таким чином вірні не лише приборкують плоть, але й виражають жаль за свої гріхи та співстраждають Спасителю.

До Плащаниці християни приступають не тільки у п’ятницю, але й в суботу.