Скільки українці платитимуть за утримання газових мереж. ІНФОГРАФІКА

Національна комісія, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) 28 березня затвердила нові тарифи на послуги розподілу газу. Рішення комісії вступає в силу з 1 квітня. Відтепер кожен споживач буде сплачувати фіксовану місячну абонементну плату за потужність, яку використовує.

Сам газ (як товар) подешевшає, тому що з його вартості будуть виключені платежі за транспортування та розподіл газу, повідомляє Цензор.

Для власників приватних будинків з котлами для опалювання оселі та підігріву води, середньорічна плата за споживання газу майже не зміниться. Таких абонентів в Україні більше половини.

Натомість середній місячний чек для абонентів, які використовують газ для приготування їжі на газових плитах без лічильників, збільшиться в 3-5 разів. Таких споживачів в загальній кількості побутових абонентів – близько 40%.

Слід зазначити, що більше 70% розподільчих мереж, які будуть отримувати фіксовану абонплату, знаходяться в управлінні “Регіональної газової компанії” Дмитра Фірташа.В цілому рішення ліквідує перехресне субсидування, коли великі споживачі газу платять за дрібних. Воно буде стимулювати споживачів встановлювати лічильники оптимальні для обсягу газу, що споживається конкретним абонентом.

Як було раніше?

Діюча роздрібна ціна на газ для побутових споживачів встановлена постановою Кабміну №758 від 01 жовтня 2015 року. Вона складає 6879 грн за тисячу кубічних метрів з ПДВ. В її структурі вартість послуг транспортування та розподілу природного газу складає 13%.

Газ транспортується від джерела (видобувна компанія, газові сховища, імпорт) по газо-транспортній системі (ГТС), якою наразі керує державна компанія “Укртрансгаз”. Потім газ входить в газорозподільчі системи (ГРС). А вони вже розподіляють газ між споживачами.

У вартості кожної тисячі кубометрів передбачено 219 грн плати за транспортування палива по ГТС і 513,7 грн за розподіл (плата облгазам). Всього – 733 грн.

Проблема в тому, що за такої моделі не можна побудувати конкурентний ринок. Оператори ГТС та ГРС отримують дохід, пропорційний спожитому обсягу газу. Вони зацікавлені тримати на ринку постачання своїх трейдерів та якомога більше продати палива, аби заробити більше грошей.

Що змінює рішення НКРЕКП?

Рішення Регулятора розділяє вартість товарного газу та вартість послуг з його транспортування та розподілу. Докладно про це можна прочитати в обґрунтуванні рішення НКРЕКП.

Тепер ті 825 грн, що закладені в кожній тисячі кубів, будуть вилучені з ціни. Газ, як товар, подешевшає та буде коштувати близько 6000 грн за тисячу кубометрів.

Натомість кожен споживач буде сплачувати за послуги розподілу окремою платіжкою в залежності від потужності – максимально можливого рівня споживання газу.

Тепер ми окремо будемо платити за газ і окремо – за обслуговування труб, якими він постачається. При цьому, платіжка буде одна – з реквізитами облгазу в формі ПАТ. Він сам буде розраховуватись з “Укртрансгазом” за транспортування ресурсу по ГТС.

Що таке потужність і яка вона буває?

Всі типи газових лічильників чітко поділяються згідно “Індексу G” за потужністю. Цей ранжир є міжнародним. “Індекс G”, або “потужність лічильника” визначає його пропускну здатність – діапазон витрат газу, в якому гарантований правильний облік.

Найменшу потужність має лічильник з індексом G 1,6, який дозволяє максимальне споживання на рівні 2,5 кубічних метрів газу за годину. Власне, всі споживачі, які споживають газ для приготування їжі на газовій плиті, користуються потужністю G 1,6.

Перелік існуючих лічильників за потужністю

Потужність лічильника (Індекс G) Верхній діапазон витрат газу, м3/час Максимальні витрати на рік, м3 Середньомісячні максимальні витрати, м3
G 1,6 2,5 21 900 1 825
G 2,5 4 35 040 2 920
G 4 6 52 560 4 380
G 6 8 70 080 5 840
G 8 10 87 600 7 300
G 10 16 140 160 11 680
G 16 25 219 000 18 250

 

Тариф нараховується на максимальну потужність відповідного прибору обліку. Згідно зі статистикою Регулятора наймасовішим є лічильник з потужністю G 4. Таким приладом обладнані 54% побутових споживачів – це приватні будинки та квартири з газовим опаленням, або газовими котлами для підігріву води.

Близько 40% від загальної кількості побутових споживачів – абоненти, що користуються газом для приготування їжі та не мають лічильників. І хоча їх фактична потужність G 1,6, рішення НКРЕКП передбачає для таких споживачів абонплату за потужність на щабель вище – G 2,5.

Регулятор пояснює це рішення необхідністю стимулювати споживачів встановлювати лічильники, потужність яких співвідноситься з обсягом споживання.

Як Регулятор рахував тариф?

Раніше плата за транспортування і розподіл газу була розрахована по формулі: загальний обсяг витрат на транспортування поділений на загальний обсяг споживання газу в країні.

Тепер діє формула, коли обсяг витрат на транспортування поділений на обсяг приєднаної потужності конкретного оператора ГРС, плюс плата за точки виходу з ГТС.

Витрати включають в себе фонд оплати праці (ФОП) – 38%, виробничо-технологічні витрати (ВТВ) – 38%, капітальні вкладення та забезпечення обліку газу – 11%, інші витрати, включаючи прибуток – 13%.

Згідно з розрахунками НКРЕКП, загальна потужність розподілу газу в Україні складає приблизно 900 млрд кубометрів на рік. 600 з них – потужність розподілу для побутових споживачів (населення).

Якими будуть тарифи?

Розмір тарифу для кожної газорозподільчої компанії залежить від обсягу витрат та кількості споживачів. Виходить, що в розвинених промислових регіонах та великих містах, де плотність споживачів більша, тариф буде меншим.

У віддалених районах, у маленьких розподільчих компаній, та у компаній з маленькою кількістю абонентів тариф буде високим.

Найнижчим тариф буде в Тернополі, Києві та Дніпрі. Найвищим – в Закарпатській області, Тисменицькому районі Івано-Франківської області, та в Тернопільській області.

Найпоширенішими будуть тарифи для споживачів з потужністю G 4 (більше 50%), та з потужністю G 2,5 (близько 40%). БізнесЦензор розрахував кінцеву місячну абонплату (з ПДВ) для цих категорій.

 

Важливо те, що згідно закону абонплата за надану потужність не підпадає під субсидіювання. Тобто, споживачі можуть отримати субсидію на покриття купівлі газу, а за приєднану потужність мають сплатити живі гроші.

Як зміниться середній чек для населення?

Для споживачів без лічильників, які використовують газ для приготування їжі, середній місячний чек за газ збільшиться в декілька разів.

Раніше такі абоненти платили 30 грн на місяць з людини (норматив споживання – 4,4 куб. м на місяць помножений на вартість 1 кубометру – 6,9 грн). Тепер вони будуть платити близько 26 грн з людини за газ та 60 – 130 грн за потужність в залежності від регіону. Тобто, середній чек зросте у 3-5 разів.

Для споживачів, які використовують газ для опалення приватних будинків, середній місячний чек буде вищим влітку, але меншим в опалювальний сезон. При споживанні до 1,6 тис. кубометрів газу в рік, середньорічна плата за газ збільшиться.

При споживанні в рік більше 1,6 тис кубометрів газу, середньорічна плата зменшиться. Головне, щоб потужність лічильника відповідала обсягам споживання.