Саджавка розлучається з Надвірною. ВІДЕО

Село Саджавка разом з невеличким присілком Кубаївкою дало згоду на приєднання до Коломийської громади. Є надія, що від початку осені це село разом з Іванівцями, Товмачиком та Шепарівцями юридично припишеться в об’єднаній Коломийській громаді. Але йому це зробити буде трохи складніше, аніж названим селам: на Саджавку ще чекає “шлюборозлучний процес” з Надвірнянським районом.

А Надвірна рішуче грає свою партію, усілякими способами намагаючись зберегти “шлюб” із Саджавкою.

Сільський голова Саджавки Андрій Кузьмин скаржиться, що вже три роки влада Надвірної його пресингує, намагаючись утримати Саджавку в складі району з метою майбутнього входження до майбутньої Надвірнянської ОТГ. У крайньому разі закликає зберегти нейтралітет і ні до кого не приєднуватися.

“Три роки з Надвірнянської РДА нам не виділяють ані копійки на розвиток села, жодне питання життєдіяльності в Надвірній вирішити не можемо, відсилають до Коломиї”, – мовить війт…

90 відсотків мешканців Саджавки так, чи інакше пов’язані з Коломиєю, – переконує сільський голова. За покупками їдуть до Коломиї, працюють у Коломиї, лікуються в Коломиї, діти займаються в спортивних секціях у Коломиї.

Цьогорічного бюджету Саджавки в 525 тисяч гривень явно замало на 3,5 тисячі населення. А якщо приєднаються до Коломиї, то матимуть удвічі більше коштів.

Читайте також: Два кроки до розширення Коломийської громади. Як виграють місто та села. ВІДЕО+ФОТО

Крім того, коломийський мер Ігор Слюзар пообіцяв першочергову допомогу селу в чотирьох пунктах: освітлення вулиць, спортмайданчик, ремонт ФАПу, організація вивозу сміття фірмою “АВЕ”. Цих аргументів виявилося досить, аби на громадських слуханнях майже всі присутні проголосували за приєднання до Коломиї.

Люди в Саджавці запеклі й дуже активні, – переконує війт. Так, припинили незаконну вирубку лісу, припинили вивіз гравію поза межі села. А як розпався був колгосп-мільйонер, то за півтора тижня його розібрали до цеглини. (Це так, напівжарт, однак свідчить про газдівську жилку саджавчан: “Ліпше най буде моє, аніж нічиє”).

У Саджавці багацько землі – понад тисячу гектарів, і вся пустує. Є 28 га фермерського запасу. Один аферист хотів був придбати, але люди вчасно перешкодили. 100 га землі розташовано поза межами населеного пункту, вона державна, отже, по-суті, недоторканна. А коли село ввійде до Коломийської ОТГ, ту землю зможе використовувати на свої потреби.

Як і в більшості сіл, у Саджавці майже в кожній родині хтось перебуває закордоном на заробітках. Моральні збитки, зате матеріальна вигода. Люди будуються, діти навчаються у вишах. Заробітчани купують у Коломиї квартири, хоч повертаються мешкати в село.

Щодо присілка Кубаївка, то там проживає всього кілька десятків мешканців, ні дітей, ні молоді. Село має гарне розташування – під лісом, – туди б дорогу відремонтувати й можна створити туристичну зону. Багато чого позитивного можна буде зробити, якщо об’єднатися у велику громаду з центром у Коломиї.

Текст: Іван ДЖИНДЖУРА

Фото: Андрій КАНЯ

Відео: Ярослав КОНИК