Попри затримки видачі біометричних паспортів, з українців далі беруть гроші за терміновість

Нерви, сльози, стреси… Те, що коїться у чергах за закордонними паспортами, важко описати пристойними словами, пише Експрес.

…Наприклад, на початку липня я подала документи на отримання термінового біометричного паспорта – хотіла відвідати родичів, перетнувши кордон за безвізом.

Вистояла усі можливі черги, заплатила за термінове, семиденне, виготовлення. І почала рахувувати дні.

День сьомий. Восьмий, дев’ятий, десятий… Де мій документ?

Урешті я отримала паспорт аж через 15 днів! Розгортаю, а там дата – 17 липня.

Так, наче все оформили і видали вчасно. Але мені ще пощастило! Бо чимало людей, які заплатили за оформлення паспорта, замість обіцяних семи днів отримують його через два тижні, а дехто замість 20 днів чекає до трьох місяців!

Наприкінці червня я подав документи на біометричний паспорт в Ужгороді. Купив квиток до Італії на 2 серпня і чекав, коли нарешті поїду на відпочинок, – розповідає Михайло Гема, студент. – Згідно з законом, готовий документ я мав отримати за 20 робочих днів. У результаті повідомлення про отримання паспорта прийшло 3 серпня! Та це абсурд! Літак я пропустив. І втратив через це півтори тисячі гривень. При цьому дата видачі у паспорті – 25 липня, наче все зроблено вчасно“.

А втрачені гроші за зірвані подорожі ніхто, звісно, не повертає. Виходить, стільки готувались до безвізу, а у відповідальний момент щось пішло не так…

Але що саме? І хто у цьому винен?

Через місяць затримки з отриманням паспорта я звернулась у підрозділ ДМС, у який подавала документи, – нарікає киянка Олена Плачінта. – Там у всьому звинувачують комбінат. Мовляв, ми дані передали. Пишу в комбінат. Отримую відповідь з п’ятого разу. Пишуть, що дані затримує підрозділ. І де правда?”

Державна міграційна служба звинувачує у затримках поліграфічний комбінат, який друкує паспорти. Поліграфкомбінат – Державну міграційну службу.

Що ж, їдемо до Києва, на вулицю Дегтярівську, де міститься єдине в Україні державне підприємство, яке займається друком цінних документів.

Стороннім вхід заборонено

На вході нас зустрічає старший фахівець комбінату. Пояснюємо, що хочемо розповісти українцям про процес виготовлення паспорта, зрозуміти, чому є затримки.

Однак не все так просто. Пропустити нас у приміщення відмовляються.

“Де інформаційний запит на отримання інформації?” – питають нас.

А де, де? На вашій офіційній електронній скриньці, і вже давно! Ви її часто перевіряєте? 30 хвилин очікування, і ось до нас виходить той самий чоловік. Приносить відповідь на запит. Читаємо.

Відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO 14298:2013 та діючого на Поліграфкомбінаті “Україна” режиму безпеки виробництва доступ сторонніх осіб на територію виготовлення та персоналізації паспортних документів заборонено“, – пишуть у відповіді.

Але ми наполягаємо на своєму.

Дозвольте хоча б із кимось з працівників поспілкуватись, люди хочуть знати, чому з виготовленням паспортів склалась така напруга“, – не відступаємо ми.

Керівництво уперто стоїть на своєму. Чітке, грубе та беззаперечне “ні”.

Але дещо важливе ми таки дізнаємось. У відповіді на наш запит йдеться, що щодня на комбінат міграційна служба подає заявку на виготовлення 20-23 тисяч паспортів.

Чи здатен комбінат їх виготовити? Ми теж не збираємось здаватись. І щоб знайти відповіді на усі важливі запитання, аналізуємо роботу поліграфкомбінату “Україна” заочно.

Отже, заходимо на офіційний сайт підприємства. І одразу натрапляємо на цікаву таблицю.

1 серпня поліграфкомбінат виготовив 10 720 паспортів, другого – 13 653, третього – 7 364, четвертого – 11 064…

Стоп! А де ж п’яте і шосте? Ви ж вказали у відповіді на запит, що працюєте цілодобово, 24 години на добу, 7 днів на тиждень. Напевно, щоб наздогнати втрачене, сьомого серпня світ побачили аж 20 274 паспорти! Разюча різниця.

Отже, є дні, коли комбінат виготовляє саме стільки паспортів, скільки замовляє міграційна служба. Але чому це відбувається лише в поодинокі дні?

Хм, може, “ПК Україна” просто не використовує свої потужності на 100 відсотків? Бо в чому логіка? Одного дня виготовляють 7 тисяч паспортів, іншого – 13 чи навіть 20.

А, може, Державна Міграційна Служба України затримує подання даних на друк?

Звісно, на усі ці запитання могло би дати відповідь керівництво комбінату, але воно воліє відмовчуватись, приховувати справжній стан справ. І вже невдовзі ми починаємо розуміти чому.

Читайте також: Коломиян попереджають про шахрайства з швидким оформленням біометричних паспортів.

А ось у чому провал

Аналізуємо технологію виготовлення біометричних паспортів. На щастя, на офіційному сайті комбінату вказано обладнання, за допомогою якого відбувається цей процес.

Відтак, наприклад, комплекс обладнання для виготовлення паспортів виробництва “Kugler-Womako GmbH” здатен виробити до 6 000 бланків за годину.

Обладнання з нумерації бланків – до 6 000 бланків. Отже, сам друк паспортів дійсно не складає проблеми, обладнання дозволяє виготовляти понад 140 тисяч бланків за добу. А замовлення міграційної служби, нагадаємо, складає всього 20-23 тисячі у добу.

Тож проблеме не тут. А де? Ідемо далі. А далі стає цікавіше.

Останній, чи не найважливіший процес, – персоналізація документів за допомогою лазерної системи з персоналізації документів шляхом лазерного гравіювання та лазерної перфорації виробництва “IAI Industrial Systems BV” (Нідерланди).

І тут нас чекає сюрприз! Це обладання здатне зробити 400 бланків за годину. Лише 400! Надрукувати за годину можна 6 000 паспортів, а персоналізувати – всього 400!

Таким чином, техніка для персоналізації, яку використовує комбінат, сьогодні дозволяє персоналізувати до 9600 на добу. Ось, чому насправді гальмується увесь процес.

Ось, що приховують на поліграфкомбінаті “Україна”! Ось, що забуває повідомити міграційна служба країни.

Це “ось” має просту назву – “організаційний провал”.

І це ще триватиме довго

Підрозділи міграційної служби та ЦНАПи в усій країні оформлюють 20-23 тисячі замовлень на оформлення біометричних паспортів на добу. Це більш, ніж вдвічі більше! Зрозуміла річ, з такими обсягами замовлень комбінат впоратись не може. Вище голови не стрибнеш.

Торік, як повідомили нам на Поліграфкомбінаті, замовлень на паспорти було більш, ніж удвічі менше. Тобто – близько 10 тисяч паспортів за добу. І встигали? Безперечно! Адже технічне забезпечення на комбінаті розраховане саме на таку кількість документів.

А придбати нове, яке б задовольнили попит на біометричні паспорти, чиновники не спромоглися. Міністерство економіки, у чийому підпорядкуванні перебуває поліграфкомбінат “Україна”, мабуть, просто не вірило, що Україна отримає безвіз. Бо якби було по-іншому, у бюджетах передбачили би кошти на придбання додаткового обладання, вчасно ввели його в експлуатацію.

І не було би жодної проблеми. Натомість – паспортний колапс. Не соромно, пане міністре економіки Кубів?

Ситуація дійсно виглядає доволі абсурдно. У відповіді на запит нам вказали, що поліграфкомбінат очікує поставку додаткової системи з персоналізації паспортів Book Master one Systems виробництва компанії IAI industrial systems B.V лише через три-чотири місяці.

За їхніми словами, ця система збільшить загальну виробничу продуктивність підприємства більше, ніж удвічі. Тобто безвіз запровадили у червні, а обладнання, яке дозволить задовольнити попит українців на біометричні паспорти, куплять аж на початку 2018 року.

А це означає, що черги, нерви і стреси триматимуть ще довго. Найцікавіше те, що нас відверто шиють у дурні.

Послуга “Терміновий паспорт”, чули про таку? Ох, слово “терміновий” у цій історії звучить як знущання. Та все ж.

Вартість оформлення паспорта за 7 днів у підрозділах ДМС сягає 810 гривень, а у державному підприємстві “Документ” – 1210 гривень.

Якщо у ДМС знають про проблеми з затримкою паспортів, то чому продовжують брати з людей гроші за терміновість?

Це ж, за логікою, нереально! Висновки зробіть самі, вони очевидні.

Христина БІЛЯКОВСЬКА, Вікторія СЕРЕДА

Читайте також: На День Незалежності Укрзалізниця запустила другий потяг Київ-Перемишль. ФОТО