“Період прагматичних ідеалістів минув”, – екс-мер Коломиї Ігор Довганюк

У новій рубриці “Прогулянка містом” спілкуємося з Ігорем Довганюком.

Це другий мер пострадянської Коломиї. І – перший мер, обраний шляхом голосуванням мешканців міста. (Першого демократичного голову міста Володимира Машталера обирав депутатський корпус).

Послужний список цього 68-літнього багаторічного громадського активіста, який стояв біля штурвалу всіх демократичних перетворень у Коломиї, переконливо об’ємистий: організував і очолив наприкінці 80-х Товариство української мови; у 1994 році обраний головою міста; був депутатом обласної ради, штатним радником голови Івано-Франківської ОДА.

Майже 15 років перебував на дипломатичній роботі в МЗС: представник МЗС України у Львові, радник Посольства України в Литві, керівник торгівельно-економічної місії у складі Посольства України в Марокко, 1-й секретар Посольства України в Грузії.

Як бачимо, досвіду цьому чоловікові не позичати. На жаль, місцева влада не надто цінує багаж практичних знань таких людей. А даремно.

– Нас, екс-дипломатів, в області можна перелічити на пальцях однієї руки, – розповідає Довганюк. – Не розумію, чого б наші знання й наші контакти з найширшими діловими колами світу не використовувати, в тому числі – для залучення інвестицій? Хоча в цьому напрямку, слід визнати, міська влада не пасе задніх. Однак, не використовує потенціал вчорашніх фахівців. От підписують угоди з іноземними партнерами, але ті угоди ще треба наповнювати реальним змістом. Одного підпису замало.

“Ви подивіться, скільки кваліфікованих спеціалістів повиїжджало за кордон, – продовжує Довганюк. –  Я не кажу, аби дати всім роботу, та хоча б усіх облікувати, аби мати “золотий запас” і час від часу радитися з ними.

Особисто я займався економічними питаннями в різних країнах, знаю всі тонкощі дипломатії, але до мене ніхто з місцевої влади за консультацією не звертається… Щодо бізнесу, то він у нашому місті якийсь негнучкий. Це стосується не в останню чергу будівництва багатоквартирних будинків, – наявне перевиробництво”.

Ігорю Довганюку випало керувати містом у бурхливий період роздержавлення майна. При ньому пройшла перша хвиля малої приватизації. Дуже непросто було.

“Ми відмінили закриті конкурси й запровадили аукціони з продажу нерухомості, – згадує Довганюк. – Тільки так можна було розпорядитися майном чесно й публічно, – хто більше заплатив, той і придбав.

Інакше у коломиян могла б закрастися підозра щодо мене й моїх заступників, які очолили б конкурсні комісії, у заангажованості й продажності. Цікава ситуація склалася довкола роздержавлення центрального універмагу. Але це – особлива історія, можна писати фейлетон. Розповім іншим разом і в іншому форматі”.

Час, коли містом керували перші демократи, пан Довганюк вважає періодом прагматичних ідеалістів – ніхто не вирізнявся статками, зате всі щиро прагнули змін.

“Нас, кілька десятків найактивніших коломиян, виборювали Незалежність, а паралельно тисячі пристосуванців (не ворогів) розмірковували, як би щось поцупити, здати з заводського цеху верстат на металобрухт і при тому позиціонували себе “порядними” городянами, добрими “господарниками”…

Як активному “просвітянину” екс-мерові болить душа за давно розробленим і свого часу затвердженим міськрадою проектом спорудження будинку “Просвіти” на вулиці Театральній.

На цю тему він торік відправив листа мерові Ігореві Слюзару. Не втрачає надії, що довгоочікуваний дім таки буде зведено.

Читайте також: Про будівництво у Коломиї Народного дому “Просвіта”, або коли надія жевріє роками

Величезним позитивом вважає відкриття родиною Бережницьких культурно-мистецького центру “Світовид”.

Повагу в нашому співбесідникові викликає дуже рідкісна його якість: “технар” в одній особі з гуманітарієм і політиком. Такий симбіоз рідко нині зустрінеш як серед ділової еліти, так і серед творчої.

 

Текст: Андрій МАЛАЩУК

Фото: Андрій КАНЯ

Читайте також: “Теперішня влада нічого не доводить до кінця”, – екс-мер Коломиї Михайло Юзюк. ФОТО