Пам’ятайте одне: традиція в’яже родину, традиція в’яже сім’ю, традиція в’яже державу, – Дарія Цвєк

У 2004-му році, до знаменитої галичанки, авторки семи кулінарних бестселерів прийшла знімальна група одного з центральних телеканалів, щоб поговорити з пані Дарією Цвєк.

В цьому оцифрованому відео – не лише сам сюжет, який транслювався на телеекранах, але й робочі моменти зйомок, а тому ці записи ще цінніші, оскільки показують Дарію Цвєк такою, якою була в житті – інтелігентною, мудрою і, водночас, простою

Відео опублікував франківський художник Ігор Роп’яник на своїй сторінці у мережі Facebook, інформує Репортер.

“Як і обіцяв торік, викладаю відео, на якому 94-річна Дарія Цвєк розповідає про Різдво і різдвяні традиції. Тоді, у 2004-му році, до знаменитої галичанки, авторки семи кулінарних бестселерів прийшла знімальна група одного з центральних телеканалів (на жаль, не пригадую, якого), щоб поговорити з пані Дарією. Я був присутній під час зйомок, а моя донька Христина, яка впродовж тривалого часу допомагала Дарії Цвєк в написанні її останньої книги, тоді асистувала їй” – йдеться у дописі.

За словами Ігоря Роп’яника, це було, скоріш за все, останнє інтерв’ю знаменитої галичанки – через п’ять місяців її не стало.

У відео Дарія Цвєк розповідає, якщо підкинути ложку куті до стелі – це буде вказувати на багатий урожай. Так робив її дідусь, а бабуся сварилася, бо хата була побілена і від куті були плями.

По кутах святкового столі треба покласти мак – на багатств, часник – на здоров’я, а яблуко – аби родили сади.

Жменю сіна клали під стіл й кидали горіхів, аби діти бавилися й “кудкудакали” – аби кури неслися.

Обов’язковою традицією було те, що на столі присутнім мало бути деревце (тепер називають ялинка).

Деревце прикрашали горішками, домашнім печивом, цукерками, котрі господині готували вдома.

Традиція вимагає, аби була парна кількість осіб за столом, – говорить у відео Дарія Цвєк. – Мій дідусь так переживав, що не буде парної кількості осіб, що вийшов на вулицю і якраз зустріч якогось дідуся і каже: “Ходіть до мене на Вечерю”. Він не перечив. Не питався ні прізвища нічого. Привів і посадив на почесне місце. Так і ви пам’ятайте, аби була парна кількість за столом. Найперше сідають старші, а наймолодші при кінці”.

Також кулінарка радить, з якої начинки можна робити вареники. На Святвечір мусять бути з капусти та маку, а ще можна робити з сухофруктів. Їх треба відварити, перемолоти й трохи просмажити. Будуть дуже смачні пироги.

Детальніше у відеосюжеті