Нова українська школа. Які зміни чекають на коломийських учнів? ВІДЕО

Чи не щороку ми чуємо від батьків та вчителів, що діти навчаються за новою програмою. Зазвичай, це були удосконалені підручники, через які галас не вщухав ще півроку. Одні говорили, що матеріал доволі важкий, інші
мали зовсім протилежну думку.

Але 1 вересня 2018-2019 навчального року таких суперечок вже не буде, оскільки Міністерство освіти й науки впроваджує глобальну реформу під назвою “Нова українська школа”, головна мета якої – створити такі школи, в яких приємно вчитися. Учні отримуватимуть не тільки суху теорію, а й вміння, які допоможуть їм використовувати набуті знання на практиці. Про всім нам відомі методи навчання можна забути, оскільки все буде по-новому, навіть парти та стільці стануть іншими.

У Коломиї теж готуються до кардинальних змін, тому ми поспілкувались з начальником міського відділу освіти Любомиром Бордуном, який розповів, як навчатимуться першокласники в новому навчальному році.

– Пане Любомире, розкажіть спочатку, які зміни у навчанні передбачає Нова українська школа?

– Перш за все, треба сказати, що Нова українська школа – це школа можливостей. Якщо раніше дитина приходила і, як губка, втягувала знання, то зараз одним з ключових моментів є те, що дитина повинна володіти компетентними знаннями й вміти застосовувати їх на практиці.

По-друге, слід зазначити, що Нова українська школа – це школа партнерства, де є взаємозв’язок між вчителем, учнем та батьками, де всі члени є рівноправними.

Третім ключовим моментом є те, що вчитель має величезну автономію в тому, які використовувати підручники чи дидактичні матеріали. Це вже не перша реформа початкової школи, були й інші, але варто відзначити, що ще не було залучено таких великих ресурсів. Це не просто ми знову вводимо дванадцятирічну школу, ми до навчання підходимо по-новому. Після закінчення початкової школи діти володітимуть вже зовсім іншими навичками, ніж ми з вами. Навіть вчителі зараз навчаються.

– Що це за навчання, і як воно відбувається?

– У Коломиї організована ціла локація, де відбувається навчання не тільки для вчителів міста, а й району. Спочатку відбирали кращих тренерів області, які навчалися у Києві в дуже фахових спеціалістів, які в свою чергу ці методики вже впроваджують з кращих елементів Фінської чи Канадської освіти. Цих сто сертифікованих вчителів організували навчання для кращих вчителів у нас в області, які потім стали тренерами й нині навчають наших вчителів на місцях.

Це є повноцінне навчання, яке включає в себе, насамперед, навчання онлайн. Міністерство освіти спільно з фахівцями розробило онлайн курс на edEra, де вчителі реєструються й проходять спочатку онлайн навчання. Це їхня перша сесія. Друга буде вже в очній формі, де на базі шкіл вони вже працюють з інструкторами. Вже було дві такі сесії – у квітні та березні в п’ятьох школах міста. В червні буде завершальне підготовне навчання. Що варто відмітити, що групи у нас сталі, але тренерів ми змінюємо. І якраз дуже важливим є те, що вони спілкуватимуться між собою й перейматимуть кращий досвід один від одного.

– Наскільки вчителі готові вчити по-новому?

– Вчителі готові. Якщо слідкувати за реєстрацією на EdEra, то зареєструвалося вдвічі більше вчителів, ніж ті, які мають викладати в перших класах. Це вчителі, які зараз мають 2 – 3-ті класи. Їм цікаво. Вчитель має багато можливостей реалізувати свій творчий креатив. Саме таким буде дуже легко в новій українській школі, бо у нас всі вчителі креативні.

– Можна сказати, що вчителі зараз перебувають у ролі учнів, бо ж не просто зразу викладати так, як їх навчать, і відмовитись від своїх навичок чи принципів. Чи перевірятимуть якось їхню роботу?

– Згідно із законом управління освіти зняло з мене контролюючі функції. Цим займається новостворений орган, який називається Державна інспекція навчальних закладів, яка й перевірятиме їхню роботу. Але оскільки це реформа, це впровадження, тому я думаю, що все ж таки будуть не контролювати, а надавати методичні рекомендації.

– А як щодо учнів? Якими тепер будуть підручники?

– Спершу треба сказати, що реформа передбачає зміну освітнього середовища. Клас має бути насичений дидактичним матеріалом. Ми порахували, що якщо взяти до уваги рекомендації Міністерства освіти, то нам потрібно приблизно 120 – 130 тис. грн, щоб закупити весь дидактичний матеріал на 4 роки. Це не включаючи підручники, бо ними держава забезпечує безкоштовно.

– Звідки взяти ці гроші?

– Є така постанова: частину коштів забезпечує держава, частину – місцеві органи влади. Якщо для Коломиї, то я ще не знаю точної суми, скільки виділять субвенції з державного бюджету, але зараз на область прийшло близько 44 млн грн для закупівлі нових парт та дидактичних матеріалів. Також 20% з цієї суми, яка прийде в місто, маємо витратити на закупівлю мультимедійного обладнання для класів.

– А як тепер виглядатимуть класні кімнати?

– Ми спілкувалися з усіма вчителями, які будуть брати початкові класи, яких вони хочуть меблів. І всі показували, що хочуть меблі на цілу стінку, щоб були дитячі шафки. Всі бокси для дітей мають бути на рівні не вище дитини, не вище 1,5 метра. А всі інші стіни мають бути максимально вільними, де мають вішати дитячі роботи, де має бути дитячий простір. В Новій українській школі, крім дидактичних матеріалів, мають ще бути парти, розташовані по-іншому. Діти мають працювати в групах. Має бути 7 дитячих зон: читацька, математична, відпочинку, усамітнення, відкриттів… І як їх реалізувати у класі, коли частина однієї стіни просто шафа? Тому я категорично проти цього. Я вважаю, що в тих класах має бути максимально простору для дітей. Ми будемо робити все ж таки мінімальну кількість меблів, а решта класу – це буде вільний простір для дітей, для їхніх зон. Крім того, дуже важливим елементом Нової української школи є ранкові зустрічі. Щоранку діти сідають на килимок й налаштовуються на початок роботи. От як організувати цей килимок, коли не дозволяє площа або забагато дітей, яких має бути в класі не більше 30-ти?

– Якою буде система оцінювання? Залишиться такою ж чи теж будуть зміни?

– Система оцінювання залишиться незмінною. Перший клас у нас не оцінюється, другий – за рішенням педагогічної ради. Старші класи без змін.

– Реформа передбачає зміни тільки для молодших класів чи й для старшої школи є нововведення?

– Тут варто звернутися до законодавства. Новий закон про освіту, який прийнятий у вересні минулого року, передбачає багато змін у самій роботі навчального закладу – від способу фінансування до автономії навчального закладу. Крім того, сама структура шкіл змінюється. Згідно із новим державним стандартом вони поділяються на: 1 – 4-ті класи – це початкова школа, 5 – 9-ті – гімназія та 10 – 11-ті – ліцеї. Тобто один навчальний заклад може мати у своїй структурі як початкову школу, так і гімназію чи ліцей. Мені зараз важко відповісти, як буде. Але в нас є такі прогнози, що в Коломиї буде всього тільки три ліцеї, які будуть перепрофільовуватись. Частина шкіл буде початковими та гімназіями, тобто І та ІІ ступенів, а інша частина матиме від І до ІІІ ступенів. Міністерство ставить певні чіткі умови на профілі в ліцеях, де повинно бути на потоці не менше, ніж сто учнів. У нас зараз є 249 десятикласників і приблизно таке ж число одинадцятикласників. Таку кількість дітей можна розмістити фактично в одній профільній школі. Чому міністерство бере курс на профільну школу? Бо майбутнє йде за якісною освітою, а вона, відповідно, залежить від двох чинників: від вчителя та якісної матеріально-технічної бази, а її можна забезпечити в двох-трьох закладах точно.

– У Коломиї в 1-й та 9-й школах минулого року почали діяти два експериментальні перші класи. Це теж є частиною реформи?

– Експериментальні класи в 1-й та 9-й школі не є Новою українською школою. Вони працюють за методикою “Інтелекту України”, яка розроблена у Харкові. І дві наші школи зголосилися брати участь за підтримки батьків, які кожного місяця мають платити певну суму. Яка їхня доля в контексті Нової української школи? Тут міністр освіти Лілія Гриневич дала чітку відповідь: програма “Інтелект” має бути приведена до норм нового навчального стандарту початкової школи. Якщо вони зроблять це, то матимуть місце в Новій українській школі. Якщо ні, то цей рік буде фактично для “Інтелекту” останнім.

– Ви нещодавно були на фестивалі освіти у Львові. Чи здобули там новий досвід?

– Я їхав на цей фестиваль, щоб поспілкуватися з вчителями Новопечерської школи. Я був у них на дні відкритих дверей. Це є приватна школа Києва, яка стала взірцем Нової української школи. І багато вчителів з неї є якраз фаховими тренерами. І коли я потрапив до них на день відкритих дверей, мені було замало часу, щоб набратися їхнього досвіду, подивитися їхні ідеї. Нас було тоді 700 вчителів та керівників з цілої країни. Тому це було фізично неможливо приділити увагу кожному. І коли я побачив, що є такий фестиваль, що є такі лектори, я поїхав туди, щоб вияснити, в якому напрямку рухатися правильно. Я їхав поспілкуватися, послухати їхній досвід, бо вони вже це проходили. Крім того, я їхав не один. Зі мною були вчителі, які викладатимуть у початкових класах, щоб вони теж пройнялися цим духом Новопечерської школи.

– Наскільки швидко, на вашу думку, вчителі разом з учнями увійдуть у зовсім новий ритм навчання?

– Вони готуються. Деякі вчителі в Україні відмовилися. Вони вже не хотіли цих змін, не хотіли Нової української школи, тому вони залишаються на 2 – 3-й клас. Але є багато вчителів в нас, які хочуть цих змін. Вони вже випереджають час.

Спілкувалася Ярина БАЛАБАНИК

Відео: Ярослав КОНИК

Фото: Андрій КАНЯ