Останнім часом у соцмережах з'явилися звинувачувальні дописи на адресу волонтерів, які збирають допомогу для коломийської 10 бригади, зокрема, що військові не отримують те, що їм передають, а кошти йдуть не за призначенням.
Ситуацію прокоментував голова військової адміністрації Коломийщини Любомир Глушков, очільник Фонду підтримки 10 ОГШБ Олександр Тарасюк, голова Коломийської громади Богдан Станіславський, підполковник 10 ОГШБ Олександр Короткий, а також телефоном з передової дав коментар теперішній командир "едельвейсів" Михайло Сидоренко.
Голова Коломийської військової адміністрації Любомир Глушков:
На жаль, складовою частиною будь-якої війни, крім ведення військових дій, є розповсюдження фейків та дезінформації для того, щоб підірвати довіру людей, розчарувати їх, щоб вони склали руки і нічого не робили. Зовсім недавно я звертався до наших громадян з приводу фейкової інформації щодо переселенців для того, щоб посіяти ненависть, ворожнечу тут, у нас. Ворогові не вдалося здолати ЗСУ на сході, наступна спроба була посіяти ворожнечу між переселенцями і місцевими мешканцями у нас на західній Україні.
Після цього був фейк, коли від мого імені телефонували шахраї до підприємців, зверталися з проханням надати фінансову допомогу нібито для Збройних сил України.
Зараз пішла атака на наших волонтерів. З першого дня війни українські волонтери допомагали як Збройним силам, так і переселенцям. Це дуже важливо, я щиро дякую кожному українцю, кожному волонтеру, який долучився. Я вважаю таку інформацію дезінформацією і відповідно до закону про військовий стан за це передбачена кримінальна відповідальність. Я звернувся з відповідним листом від військової адміністрації до правоохоронних органів, щоб вони провели перевірку.
Наголошу: військова адміністрація не займається безпосередньо збором гуманітарної допомоги чи її розподілом. Такою допомогою займаються волонтерські громадські організації. Вони мають створені наглядові ради, вони звітують. Я неодноразово зустрічався з волонтерами, з представниками органів місцевого самоврядування з приводу того, що така діяльність повинна бути впорядкована і приведена до вимог чинного законодавства. Обовязково повинні бути звіти перед громадою про використання коштів, гуманітарної допомоги, щоб було чітко відомо, від кого вона надійшла і куди направлена. Звертаю увагу на те, що правоохоронні органи здійснюють і надалі будуть здійснювати жорсткий контроль за такою діяльністю, і переконаний, що кожен з нас повинен бути відповідальним на своєму робочому місці, у тому напрямку роботи, яку здійснює.
За роки я чув багато фейків про себе - хочу запевнити: ніяких рахунків, тим більше в іноземній валюті, я не маю, і запевняю, що зроблю все можливе, щоб правоохоронні органи провели перевірку і встановили всіх причетних до розповсюдження цієї дезінформації. Її мета - посіяти недовіру, щоб люди як в Україні, так і за кордоном перестали допомагати нашим Збройним силам, переселенцям і ми цього допустити не можемо. Всім решта, хто критикує волонтерів, я кажу: ставайте поряд з ними, долучайтесь до цієї роботи, вдосконалюйте, підказуйте, беріть участь.
Олександр Тарасюк:
Все насправді дуже просто. Є стала комунікація з бригадою, тобто є система формування запитів від керівництва бригади, є система їх накопичення тут безпосередньо у фонді і є відправка до місця призначення. Є місця, де ми розвантажуємо вантажі. Там не працює Нова пошта, служба доставки, там нема військових курєрів, які доставлять вантаж негайно до конкретної особи. Від початку воєнних дій ми здійснили вже 11 виїздів. Хто би що не говорив про нашу діяльність - єдиною оцінкою має бути те, що кажуть про нашу роботу у 10 бригаді. Треба розуміти: там - війна, комунікації зруйновані, підрозділи розтягнуті на кілометри. Не все вдається доставити оперативно, можуть бути затримки.Також є точки, визначені бригадою, і є люди, які отримують вантажі.
Богдан Станіславський:
Сьогоднішея війна - це війна не тільки зброєю, це й інформаційна війна. Ворогу не вдалося здолати Україну та українські Збройні сили військовим шляхом, не вдалося посіяти паніку. Організувався потужний волонтерський рух. Вороги бачать, наскільки він потужний і хочуть його зруйнувати. Але в них не вийде. По-перше, як кажуть, кожен судить в міру свого виховання, а по-друге, навіть думки такої не може бути, щоб у такий визначальний для держави час можна було думати про свою особисту вигоду. Ми як допомагали нашим Збройним силам, як допомагали біженцям, кожному, хто потребує допомоги, - так і будемо далі допомагати. Перемога буде за нами.
Органи місцевої влади ведуть чітку звітність бюджетних коштів. Так само ведеться звітність що стосується волонтерства. У нас є різні волонтерські центри, люди працюють безоплатно від ранку до ночі, тож такі звинувачення - це велика для них образа. Так само можна сказати про людей, які, ризикуючи життям, везуть допомогу в зону бойових дій, зокрема власним транспортом. Хто має якісь звинувачення - може поїхати туди, супроводити цей вантаж, побачити, як надходить допомога, як вона сортується, облікується, вантажиться... Тобто як все це працює від початку і до кінця.
Підполковник 10 ОГШБ Олександр Короткий:
Наша військова частина тісно співпрацює з волонтерською організацією під керівництвом Олександра Тарасюка, Інформація про зловживання - це фейк. Всю допомогу волонтери доставляють на лінію розмежування з ворогом, відтак вона доходить до нашої військової частини.
Полковник Михайло Сидоренко, командир 10 бригади (телефоном з передової):
Протягом місяця, який я очолюю цей потужний колектив, - це єдиний фонд, з яким я співпрацюю. Це потужна організація, яка забезпечує доставку всього необхідного. Вони привозять найнеобхідніші, критично важливі речі для підрозділів бригади. В чому проблемне питання - не розумію взагалі. Окрім допомоги бригаді, наскільки мені відомо, вже 4 фури допомоги від коломиян привезли в ті населені пункти, які були тимчасово окуповані. Інформація про зловживання - це брехня і провокація. Знаю, що фонд допомагає бригаді з моменту її створення.
Головне фото ілюстративне