ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Звернення владики Василя Івасюка у зв’язку із епідемією коронавірусу

«Щасливий той, (…)

в кого надія на Господа»

(Пс.146:3-5).

Вступ. Коломийська єпархія межує з Чернівецькою єпархією, на території якої нещодавно виявлено першого хворого на коронавірус. У зв’язку з останніми подіями просимо мирян та духовенство Коломийської єпархії взяти до уваги наступне:

І)Богословський аспект. Господь говорить мовою любові до людей і бажає, щоб народи між собою також спілкувалися мовою любові та милосердя. Хоча кожний народ має свої традиції, культуру, звичаї і мову, однак слід пам’ятати слова Євангелія від Матея: «Все, отже, що бажали б ви, щоб люди вам чинили, те ви чиніть їм» (Мт.7:12). Світлої пам’яті Блаженніший Любомир Гузар часто любив повторювати такі слова: «Не робіть ближньому того, що тобі не миле».

На жаль люди стали забувати про Бога, бо технічний прогрес і випробування владою зробили їх самих маленькими богами. Багато людей говорять устами про Бога, про молитву, піст, милостиню і прощення та до неба руки підносять, але духом знаходяться далеко від Творця неба і землі.

В середньовіччя люди спішили до храму у випадках хвороби чи нападу чужинців. Пригадаймо Влахернський храм повний людей на молитві, бо вороги оточили місто і мали його знищити, а людей повбивати. Народ молився і просив у Бога допомоги, заступництва та дзвонив у дзвони. Пресвята Богородиця оберегла людей своїм омофором і вороги втекли.

Час Великого посту спонукає людей йти до храмів і благати Господа про помилування так, як це робили жителі Ніневії. Правителі цілого світу, багаті і бідні, віруючі і невіруючі стривожені швидким поширенням коронавірусу. З іншої сторони, цей знак треба вміти читати очима віри. Вчені шукають способу зупинити цю хворобу, а Господь хоче зупинити її мовою віри, надії і любові. І тут не потрібно панікувати, бо паніка є страшнішою за цю вірусну хворобу.

ІІ). Практичні богословські поради. Цар Давид каже дуже важливі слова, щоб не надіятися на людських синів і вельмож, бо в них немає правди і тому вони не можуть спасти нікого (пор.Пс.146:3-5). Церква в цей час рекомендує наступні практичні застосування:

а). в часі Великого посту хворим людям уділяти людям Таїнство Соборування (Єлеопомазання) так, як навчає Катехизм УГКЦ «Христос – наша Пасха» і Кодекс Канонів Східних Церков, тобто, дотримуючись Церковного права. Ця практика застосовується по наших парафіях з метою оздоровлення хворих (пор.Як. 5:10–16).

б). Заховуйте правильно піст, а також підсилюйте благодать у своєму житті особистою та спільною родинною молитвою вдома і церковною громадою в храмі. Серцем смиренним скажи до Господа: «Моє прибіжище й моя твердиня, мій Боже, на котрого я покладаюсь» (Пс.91:2). Це дасть тобі змогу втекти «від погибельного мору» (Пс.91:3).

в). Відповідно приготуватися та часто приймати тайну Покаяння і Пресвяту Євхаристію. Один раз в рік сповідатися є недостатньо. Потрібно постійно перебувати у ласці Божій. Тоді Господь не дасть тобі злякатися «ані чуми, що в пітьмі бродить, ані зарази, що нищить опівдні» (Пс.91:5-6).

г). Милостиня «тебе вирятує з усякого нещастя» (Книга Сираха 29:12). З християнською любов’ю, співчуттям і прийняттям ставимося до хворих, зокрема й на коронавірус, їхніх родин і сімей. Ми не маємо жодного права клеймити чи переслідувати інших людей, бо саме за таких заступається Син Божий, який вже взяв на себе всі наші прогрішення (пор.Гал. 3:10–14).

д). Інформаційно не поширювати і не нагнітати тривогу, напруження, страх, паніку чи закликати до насильства. Пам’ятайте слова царя Давида: «Коли Господь та не будує дому, — дарма працюють його будівничі. Коли Господь не зберігає міста, — дарма пильнує сторож» (Пс.127:1). Кожен день читайте Святе Письмо, бо це допоможе вам побачити світ і проблеми в ньому очима віри, надії і любові.

ж). Цар Давид заохочує людей у важких обставинах життя довірити і надіятися на Бога. «Нехай і тисяча упаде біля тебе, і десять тисяч праворуч від тебе, – до тебе не підійде», якщо будете мати тверду віру в Бога (Пс.91:7).

І до цієї твердої віри для віруючих людей необхідно завжди мати зі собою Коломийську ікону «Це Мати твоя», як прибіжище і захист від всякої хвороби. Окрім цього, слід пам’ятати слова Господньої молитви «Отче наш» «нехай буде воля твоя як на небі, так і на землі» (Мт.6:10).

ІІІ). Деякі практичні лікарські поради. Рекомендуємо тим, хто відчуває симптоми хвороби, про які говорять фахівці, звертатися до лікарів і чітко дотримуватися їхніх приписів та призначень. Приступати до святого Причастя Тіла і Крові Господньої, широко відкривати уста, не торкаючись устами ложечки.

Зберігайте культуру поведінки, правила санітарної гігієни – мийте руки, обличчя і слідкуйте за своїм здоров’ям.

Нехай Пресвята Богородиця, прославлена в Коломийській іконі «Це Мати твоя», покриє всю нашу єпархію та кожного віруючого поза її межами своїм благодатним омофором.

Господи, нехай надія на Боже милосердя буде в нас всецілою, а паніку і страх забери від нас і наповни життя наше Божою любов’ю й оздорови кожного, хто просить допомоги.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Єпарх Коломийський