ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Здається, в мене коронавірус. Як не зашкодити собі та іншим

Симптоми коронавірусу важко відрізнити від грипу чи іншого респіраторного захворювання. Часто вірус проходить у легкій формі: інфікована людина може поширювати хворобу та наражати інших людей на небезпеку. Наприклад, захворіти може хтось із групи ризику, які переносять захворювання у рази важче.

При перших ознаках захворювання варто самоізолюватися - не виходити з дому й уникати контактів із людьми. Але що робити далі та як при цьому не зашкодити собі й іншим – журналісти The Village Україна з’ясували з лікарями.

Роман Пономаренко, лікар-інфекціоніст: Специфічних симптомів коронавірусу, за якими можна визначити, що це саме цей вид вірусу – немає. Клінічно хвороба протікає так само, як і грип: це підвищення температури до 38 градусів, слабкість у тілі та поява сухого кашлю. При коронавірусній інфекції часто трапляється вірусна пневмонія, що викликає сильну задишку. Її фіксують не завжди, й такий стан вважається ускладненням.

Те, як протікає хвороба та які симптоми має хворий, залежить від супутніх захворювань, вікової групи, історії хвороби пацієнта. Статистика говорить про те, що молодші люди без будь-яких хронічних захворювань переносять коронавірус легко. У групі ризику – люди після 65 років і люди із супутніми патологіями (онкологія, хронічні хвороби серця, легень та інше).

Як зрозуміти, що у мене саме коронавірус?

Роман Пономаренко: Окрім самих симптомів, варто враховувати інші обставини. Наприклад, людина недавно повернулась з Китаю або з інших країн, де були зафіксовані випадки коронавірусу, чи контактувала з хворим на гостру респіраторну вірусну інфекцію.

Здається, у мене коронавірус. Що робити?

Роман Пономаренко: Перший крок – повідомити сімейного лікаря про свій стан та описати симптоми. Спеціаліст збере усі потрібні дані, проаналізує їх і розкаже, що потрібно робити. Якщо є підстави вважати, що це саме коронавірус – надішле екстрене повідомлення про цей випадок у спеціальні служби.

Якщо сімейного лікаря немає, треба зателефонувати на гарячу урядову лінію 1545 або на 103. Оператори зберуть епідеманамнез (симптоми та супутні обставини) і всю потрібну інформацію та ухвалять рішення, чи скеровувати до хворого спеціальну бригаду.

Бригада приїздить до хворого та оглядає його. Зазвичай спершу роблять тест на грип. Якщо тест негативний, зразки крові пацієнта передають у лабораторні центри, де визначають, чим заразилась людина. Вже з’явились тести на коронавірус. Згодом алгоритм дій завдяки цим тестам може змінитись.

Коронавірус може мати різний перебіг, і не всіх інфікованих потрібно госпіталізувати. Пацієнтів, у яких легкі симптоми, можуть залишати ізольованими вдома. Якщо симптоми важкі, хворого доставляють у найближчу інфекційну лікарню.

Діють екстрені служби, які виділені саме під госпіталізацію людей з підозрою на коронавірусну інфекцію. В такому разі під час виклику 103 визначають питання виїзду конкретної бригади та госпіталізації в інфекційний стаціонар.

Віолетта Лійка, сімейна лікарка: Найголовніше – самоізолюватись: не гуляти, не ходити за покупками у гіпермаркети, не впускати гостей та не контактувати з людьми. Коронавірус для молодих і здорових людей не становить великої загрози.

Набагато важче хворобу переносять літні люди та люди із хронічними захворюваннями: з онкологією, хронічними гіпертензіями, ураженнями організму та імунної системи. Для цих категорій людей коронавірусна інфекція часто призводить до смерті. Тому дуже важливо не поширювати вірус і дотримуватись правил профілактики: мити руки, уникати скупчень людей, не ходити в ТРЦ, одягати маски у разі симптомів, не чіпати брудними руками обличчя та статеві органи.

Якщо відчуваєте симптоми коронавірусу, не приходьте в лікарню. Телефонуйте сімейному лікарю чи на гарячі лінії, отримуйте консультацію. При достатній кількості симптомів до хворого відішлють спеціально обладнану бригаду, що важливо, у спеціальному захисті.

Чому не можна із симптомами коронавірусу йти у лікарню?

Роман Пономаренко: Бо це призведе до поширення вірусу та збільшення кількості хворих. Припустимо, що хворий на коронавірус самостійно поїде у лікарню: він вийде на вулицю, сяде у громадський транспорт, прийде у поліклініку та буде спілкуватись з лікарем. За цей шлях він контактує з великою кількістю людей, і це сприятливі умови для передачі вірусу. В усьому світі працюють саме над зменшенням поширення коронавірусної інфекції. Для цього і спрямований карантин, бо спрогнозувати, як буде поширюватись вірус далі – важко. У лікарнях також може перебувати багато людей із груп ризику.

Як лікують коронавірус?

Роман Пономаренко: Специфічного лікування коронавірусу поки немає, медикаменти використовують для полегшення симптомів. Є дані, що при цьому вірусі ефективні препарати проти грипу та для лікування ВІЛ, але це лише попередні дослідження. Хворому виписують жарознижувальні, препарати від кашлю та від інших супутніх симптомів. У разі складніших станів можуть використовувати антибіотики, які призначають при пневмоніях.

Читайте також: Ігор Білоскурський: "Наша установа закрита. Якими б словами це не називали, її більше не існує"

Варто зазначити, що здорові та молоді люди здебільшого повністю виліковуються від коронавірусу, а перебіг хвороби може бути досить легкий.