ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

З 1 квітня в Україні розпочнеться масове відключення води

В Україні вже за 10 днів понад 1,3 тис. підприємств можуть залишитися без електроенергії. А серед них — водоканали, підприємства оборони, комунальний транспорт. В результаті по всій країні як мінімум можуть відключити воду.

Причина даної ситуації — новий закон про ринок електроенергії. Великі споживачі за 90 днів мали знайти собі постачальників "струму" на відкритому ринку, але з цим завданням не впоралися, інформує Обозреватель.

Згідно із законом юридичні особи, які не знайшли собі постачальника до 1 січня 2019-го, автоматично ставали клієнтами "Укрінтеренерго" (в законі його називають "постачальником останньої надії"). Але на те, щоб знайти собі іншого постачальника, дається всього 90 днів.

Відлік стартував 1 січня, а термін спливає вже 1 квітня. І якщо за цей час понад 1300 підприємств не знайдуть собі постачальника, електроенергію їм просто відключать.

У Національній комісії з питань енергетики і компослуг (НКРЕКП) підтвердили: більш ніж 90 днів користуватися послугами "постачальника останньої надії" не можна, але якщо при цьому знайти собі іншу компанію всього на один місяць, можна буде знову повернутися до "Укрінтеренерго". "Безперервно не можна поставляти більше 90 днів", — зазначають у комісії.

Точно визначити, скільки підприємств залишиться без електроенергії з 1 квітня, складно. Деякі юрособи вже перебувають у процедурі підписання договорів, інші чекають на відключення.

Але і це не найстрашніше. Досі не знайшли собі постачальників 48 водоканалів.

З 1 січня водоканалам підняли тарифи на електроенергію на 37%. При цьому у вартість кубометра води таке подорожчання не заклали. Як результат, вони накопичили сотні мільйонів боргів і почали працювати у збиток. Нацкомісія нібито підвищувати тарифи на воду відмовляється — з 1 січня жодному підприємству не переглянули ціни.

"Інший постачальник за наявності боргу не приходить на тендерну процедуру. Вони кажуть, що водоканал неплатоспроможний споживач, бо НКРЕКП при призначенні тарифу не передбачив подорожчання електроенергії", — розповідає віце-президент Асоціації водоканалів Ольга Бабій.


"Кажуть, що водоканал неплатоспроможний споживач, бо НКРЕКП при призначенні тарифу не передбачив подорожчання електроенергії", — розповідає Бабій.


Якщо прості українці при подорожчанні "струму" для промислових споживачів змін на собі не відчувають, то при підвищенні тарифів на воду пропорційно зростають і суми у платіжках.

Ринки електроенергії вже давно існують в усіх країнах Європейського Союзу. Саме директиви ЄС стимулювали запуск нової моделі надання комунальної послуги і в Україні. Головна ідея — порушити монополію і дати можливість кожному споживачу вибирати собі постачальника.

В майбутньому це зачепить і населення, а наразі момент нововведення відчули на собі великі споживачі. До списку клієнтів "останньої надії" (ті, хто не знайшов собі постачальника вчасно) здебільшого потрапили державні та комунальні підприємства. І головна проблема у неплатоспроможності.

Тож нині проблему доведеться вирішувати на державному рівні. Якщо відключення від електроенергії кіностудії українці можуть на собі не відчути, то відсутність води торкнеться всіх. І щоб вирішити цю проблему, залишилося всього 10 днів.