ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Яремче запрошує на фестиваль опришка Баюрака — наступника Довбуша

Яремче готує унікальний фестиваль на честь відомого місцевого історичного персонажа, ватажка опришків Василя Баюрака.

Театралізовані дійства, виступи етноколективів, спортивні змагання, дегустації карпатських медів та страв автентичної гуцульської кухні, художній пленер, різноманітні майстер-класи — все це буде в програмі фестивалю, пише "Курс".

А ще організатори обіцяють відчуття епохи опришківського руху. Головним дійством свята стане легендарна гуцульська міфоденсопера «Оле» у виконанні Івано-Франківського Національного академічного Гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія». П’ять епізодів дійства «Гуцульське весілля», «Гірки», «Опришки», «Месники», «Смертельний плес» мають відтворити дух опришків.

У центрі Яремча розгорнуть медовий ярмарок, на якому проводитимуться майстер-класи з розпису медових пряників та виготовлення воскових свічок, лекції на теми бджільництва та екопродукції, а для любителів яскравих фото будуть оригінальні фотозони.

Для гурманів, які цінують смакові враження, готуватимуть банош на вогні.

У рамках фестивалю також відбудеться науково-практична конференція «Василь Баюрак — славний ватажок опришків», на яку з’їдуться відомі науковці та дослідники опришківського руху. Окрім того, у Будинку культури діятиме історична виставка експонатів Івано-Франківського історико-меморіального музею Олекси Довбуша. Відвідувачі матимуть можливість побачити речі опришків та зброю, з якою вони йшли у бій, а також колекцію літературних творів про опришків.

Реалізація заходу стала можливою завдяки перемозі Яремча у конкурсі "Малі міста — великі враження", інформують на сторінці Яремчанської міськради.

Відділ інвестиційної політики Яремчанського міськвиконкому оцінив проєкт “Баюракова бартка” у 283 800 грн, з яких 198 660 грн — кошти Міністерства культури України, 85 140 грн — кошти місцевого бюджету.

У 2022 році місто святкуватиме 300 років з дня народження Василя Баюрака, започаткування щорічного фестивалю стане одним з етапів підготовки до святкування.

Довідково. Василь Баюра́к — ватажок загону опришків, спільник і наступник Олекси Довбуша. Вступив до опришківського загону Олекси Довбуша в липні 1744 року; після смерті ватажка у серпні 1745 Баюрак очолив загін і став ватажком. 1749 – 1751 — період найбільшої активности загону Баюрака. Самого Баюрака за романтичну вдачу в історичних джерелах називають “лицарем пістоля та флоєри”.

Василь Баюрак народився в Дорі, що нині є частиною Яремча. Про те, що Василь Баюрак є вихідцем саме з Яремчанщини, свідчить багато історичних джерел.