ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

"Я тебе порву зубами": черговий земельний скандал у Коломиї

Ні тижня без скандалу, жодного скандалу без Жупанського. Така-от вимальовується формула політичного життя Коломиї останніх місяців. Тільки більш-менш згас конфлікт довкола земельної ділянки на Моцарта, як спалахнув майже ідентичний довкола земельної ділянки на Костомарова. Учасником цього конфлікту є, правда, не секретар міської ради, а його брат Віталій. Саме його члени гаражного кооперативу «Ветеран-Ч» звинувачують у намаганні забрати їхню землю.

Район вулиці Миколи Костомарова почав забудовуватися багатоповерхівками наприкінці 70-х років минулого століття. Приватні будинки, які там стояли, були виселені, а їх мешканці отримали компенсацію. Мешканці новозбудованих будинків почали встановлювати біля них гаражі. Рік за роком там утворився цілий гаражний масив, який нині налічує майже 150 гаражів – металевих збірно-розбірних конструкцій – розповідає голова гаражного кооперативу «Ветеран-Ч» Микола Реп’ях.

Так гаражний масив стояв три десятки років. Однак у 2008 році хтось кинув око на ділянку, на якій розташувався масив, і міська рада виставила її на аукціон. Виставила на продаж землю із гаражами, а самих власників навіть не попередила. Коли люди про це дізналися, вирішили узаконити існуючий стан справ і організуватися у гаражний кооператив. З відповідним зверненням звернулися до міської ради – каже пан Реп’ях. Мовляв, землю не продавайте, а дайте нам її в оренду. Після тривалих перемовин і листувань все-таки дійшли згоди. Люди заплатили 6330 гривень до міського бюджету у вигляді штрафу, а сесія міської ради своїм рішенням віддала земельну ділянку в оренду новоутвореному гаражному кооперативу «Ветеран-Ч».

Поки люди виготовляли проектну документацію, на цю землю претендували інші. Дружина Віталія Тетяна Жупанська подає до суду на Коломийську міську раду з вимогою відмінити рішення про передачу ділянки в оренду і вимогою виставити її на аукціон. Мовляв, вона хоче її купити і побудувати там двоповерхові паркінги. Суд своїм рішенням спочатку відміняє рішення міської ради, а згодом все ж таки приймає рішення на користь кооперативу. Однак перешкоди для гаражного кооперативу не закінчились. Буквально за кілька днів до голови кооперативу Анатолія Хрустальова прийшли представники Державного комітету України із земельних ресурсів і передали припис про те, що начебто гаражі встановлені незаконно, і їх потрібно прибрати та заплатити ще один штраф. Та якось так сталося – розповідає Микола Реп’ях – що цю структуру впродовж місяця ліквідували. Відповідно і їхні претензії зникли.

Члени кооперативу почали землезамірні роботи для виготовлення документів. Тоді ж з’ясувалося, що на частину землі гаражного кооперативу претендує брат теперішнього секретаря міської ради Любомира ЖупанськогоВіталій Жупанський, який, правда, тепер носить прізвище своєї дружини – Дервеніс. З його слів виявилося, що він не тільки претендент, але і власник. Точніше власником є його теща Світлана Дервеніс. Як розповів сам Віталій Дервеніс-Жупанський, власником землі його родина стала внаслідок купівлі одного із будинків, які стояли тут ще до будівництва багатоповерхівок і який не знесли. Коли ж помер його власник, будинок по спадщині перейшов до 7 спадкоємців. Тоді ж пан Віталій домовився з ними і будинок нібито придбав, хоча, згідно з документами, спадкоємці Віталієві Дервенісу будинок подарували.

Після отримання дарчі у 2007 році, згідно із Законом новий власник будинку написав заяву на отримання 10 соток на обслуговування будинку – міська рада заяву задовольнила і виділила, правда, тещі Віталія Жупанського – Світлані Дервеніс. Потім пані Дервеніс подала заяву на отримання ще ділянки на 7 соток і ділянки для садівництва на 12 соток. Саме на цій ділянці і стоять гаражі. Про це знав Віталій Дервеніс, і про це зробив зауваження тодішній головний архітектор Коломиї Ярослав Кендзьор. Однак депутати на це уваги не звернули, не хотіли звернути чи деякі чиновники міської ради їм просто про це не сказали. Сам Віталій каже, що отримав стільки землі законно, адже згідно з інвентарною справою за куплено-подарованим будинком числиться 28 соток, зокрема і ця земля, на якій зараз стоять гаражі. Межі його ділянки підписав представник відділу управління комунальним майном, тому все законно, каже пан Віталій.

Ось так фактичними власниками земельної ділянки виявилися двоє суб’єктів – Світлана Дервеніс та гаражний кооператив «Ветеран-Ч». Слід відзначити, що з юридичної точки зору все чітко і правильно, однак питань це не знімає. За словами членів кооперативу, у них є сумніви з приводу законності дарчої на будинок, законності документації на землю та виділення додаткової ділянки вже на ім’я самого Віталія Дервеніса у 2012 році, хоча на цей час діяв мораторій на виділення землі.

Також є запитання до автентичності підпису погодження меж першого голови кооперативу Анатолія Хрустальова. Як кажуть члени кооперативу, щойно він почав виготовлення документації ще у 2008 році, йому почали погрожувати невідомі, а також з’явилися претензії з боку правоохоронних органів. Врешті-решт він виїхав до Америки, де проживає і зараз. Між іншим, якраз на спірній ділянці стоїть гараж колишнього голови кооперативу. Тому люди риторично запитують, чи міг він таким чином погодити межі кооперативу, що його власний гараж опинився поза межами кооперативу.

Чиниться тиск і на теперішнього голову гаражного кооперативу Миколу Реп’яха. На засіданні земельної комісії Коломийської міської ради він сказав, що Віталій Дервеніс йому погрожував словами: «Я тебе вб’ю та закопаю». Сам брат секретаря міської ради не дуже заперечував, а тільки вніс деякі корективи – мовляв, сказав не «я тебе вб’ю», а «я тебе зубами порву».

У членів кооперативу виникло ще одне запитання до Віталія Дервеніса. Мовляв, якщо він став власником ділянки у 2008 році, чому тільки тепер, коли його брат став секретарем міської ради, з його боку з’явилася активність щодо спірної ділянки. На це пан Дервеніс відповів, що всі ці роки у нього не було планів там щось робити, тому і мовчав. Тепер з’явилися плани – з’явилась і активність. Він, начебто, хоче там будуватися, хоча люди переконані, що на цій землі хочуть будувати чергову багатоповерхівку.

Власне за допомогою у вирішенні цього конфлікту люди звернулися до міської ради. На засіданні земельної комісії, яка розглядала цю справу, депутати одноголосно вирішили, що нічим допомогти не можуть. Є, кажуть, тільки два варіанти вирішення спору – компроміс або суд.

Віктор ФІТЬО

 

P. S. Історія, про яку ми розповіли у цій статті, подібна до конфлікту довкола земельної ділянки на вулиці Моцарта. Головною відмінністю є те, що головним героєм є не Любомир Жупанський, а його рідний брат.

В цьому випадку влада стала на бік чиновника, після того, як питання виносилося на сесію в цьому році – тричі, а проти простої мешканки, пенсіонерки Ганни Негрич відкрили кримінальне провадження за те, що самовільно увійшла до будинку, який зводила за власний кошт. І в середу, 2 березня, її вкотре викликали до слідчого на допит.