ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Всеукраїнський театральний фестиваль "Коломийські представлення" святкує десятиріччя. ФОТО

Коломийський академічний обласний український драматичний театр імені Івана Озаркевича вже протягом десяти років запрошує зіграти на своїй сцені провідні театральні трупи країни.

Ще 2008 року цю ідею запровадив незмінний керівник театру, народний артист України Дмитро Чиборак. Одержимий ідеєю, він мріяв на фестивальній сцені Коломийського театру збирати найяскравіші глибоко автентичні театри не тільки різних регіонів України, а й іноземні колективи.

Після багаторічних пошуків ймовірних варіантів формату фестивалю було знайдено формат сценічних першопрочитань. Автором художньо-мистецької концепції фестивалю став член-кореспондент Національної академії мистецтв України Ростислав Коломієць. Ідею підтримав тодішній голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк, який очолив оргкомітет фестивалю і надав йому організаційну і фінансову підтримку.

Перший Всеукраїнський театральний фестиваль сценічних першопрочитань став завершальним акордом ювілейного року і тривав п’ять днів з 20 до 24 грудня на сцені найдавнішого українського театру Галичини – Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім. І. Озаркевича. На фестиваль було запрошено кращі творчі колективи провідних театрів України з постановками, які здійснені вперше на українській сцені.

Фестиваль зразу набув популярності неповторного сценічного форуму як серед глядачів, так і в середовищі театрознавців і театральних критиків. Всім стало зрозуміло, що він повинен мати своє продовження і перерости в новітню коломийську театральну традицію, що, зрештою, і сталося. Але тільки фахівці можуть достеменно зрозуміти, як непросто в невеликому провінційному місті творити зовсім не провінційний за форматом та змістом мистецький форум. Тому, для ретельного аналізу започаткованого фестивалю, допрацювання художньо-мистецької концепції, вивчення фестивальної палітри українських театрів з метою уникнення повторів і накладок знадобилося аж два роки. Але вже другий фестиваль, який відбувся у 2010 році, не залишив жодних шансів для зволікання й відступу. Організатори зрозуміли, що "Коломийські представлення" приречені бути щорічними.

Статистика свідчить, що за цей час в нашому місті відбулося вже дев’ять фестивалів. На коломийській сцені представляли своє мистецтво 39 театрів не тільки з України, але й з-за кордону: Польщі, Росії, Індії. Глядачі мали змогу побачити 109 різножанрових та різновікових вистав.

У рамках фестивалю проведено дві акції "Мистецтво молодих", програма для яких була сформована з кращих студентських робіт театральних шкіл України.

"Коломийські представлення" весь час шукали й досі шукають найоптимальніший варіант аналізу й оцінювання всього, що відбувається на фестивальній сцені. Цей пошук дозволив відмовитись від журі й визначення номінацій. Сьогодні аналітику проводить Експертна рада, яка формує програму фестивалю, відбирає найкращі постановки й робить глибокий аналіз дійства. Таке новаторство вже запозичили й інші відомі фестивалі.

Фестиваль "Коломийські представлення" з перших років свого існування виразно заявив коломиянам і гостям міста, що його програма розширює свої межі й виходить за рамки просто театральних вистав. Окрім традиційної програми, щороку відбувались різноманітні творчі зустрічі з відомими гостями фестивалю. Зокрема, це були авторські вечори й презентації книг, майстер-класи акторської та режисерської майстерності тощо. Містяни щороку з нетерпінням очікують нових театральних представлень на сцені Коломийського театру.