Вітамін D — це жиророзчинний вітамін, який має значний вплив на здоров'я шкіри. Він бере участь у регуляції різних процесів, від підтримки зволоженості до загоєння ушкоджень. Його активна форма кальцитріол діє як гормон, підтримуючи баланс у клітинах шкіри, зміцнюючи її бар'єр і захищаючи від пошкоджень.
Як вітамін D захищає шкіру від сухості?
Вітамін D сприяє виробленню ліпідів в епідермісі, які утворюють захисний шар на поверхні шкіри. Цей ліпідний бар'єр запобігає надмірній втраті води, допомагаючи шкірі залишатися зволоженою. Також вітамін D стимулює кератоноцити. Вони активно реагують на вітамін D, що сприяє оновленню клітин і відновленню шкірного бар'єра. Це допомагає запобігти лущенню та сухості.
Вітамін D зменшує запалення, заспокоюючи шкіру і запобігаючи її зневодненню. Це важливо, адже сухість шкіри часто пов'язана із запальними процесами — наприклад, за екземи або псоріазу.
Крім того, вітамін D сприяє синтезу філаггрина. Це білок, який відіграє ключову роль в утриманні вологи в шкірі та формуванні її гладкої текстури. Таким чином, щоб захистити шкіру від сухості, вам достатньо купити D3 5000 IU і пити його згідно із зазначеними в інструкції рекомендаціями.
Вплив вітаміну D на текстуру шкіри
Вітамін D стимулює вироблення колагену. Це структурний білок, завдяки якому шкіра стає більш пружною і гладенькою. Також вітамін D підтримує баланс між процесами оновлення та відлущування клітин шкіри. Це допомагає уникнути накопичення ороговілих клітин, які роблять шкіру грубою на дотик.
Додатково вітамін D сприяє швидкій регенерації шкіри, прискорюючи загоєння мікропошкоджень. Так усуваються мікротріщини та шорсткості, що покращує її текстуру. Крім того, вітамін D допомагає запобігти надмірному потовщенню рогового шару шкіри (гіперкератоз), яке може робити її грубою.
Що ще важливо враховувати для збереження здоров'я шкіри?
На стан шкіри безпосередньо впливає і те, скільки ви спите. Сон відіграє ключову роль у відновленні організму: регулярне недосипання позначається на зовнішньому вигляді шкіри, що призводить до погіршення її текстури, кольору і здатності до регенерації. На те є безліч причин.
Так, під час сну шкіра активно оновлюється: прискорюється поділ клітин епідермісу, стимулюється вироблення колагену й еластину, відновлюються ушкодження, спричинені впливом зовнішніх чинників (УФ-променів, забруднень). У разі недосипу клітини оновлюються повільніше. Плюс знижується вироблення колагену, що робить шкіру менш пружною і сприяє появі зморшок.
Хронічний недосип посилює вироблення гормону стресу кортизолу, який провокує запалення. Це може загострювати такі стани, як акне, екзема і псоріаз. Також нестача сну знижує здатність шкіри утримувати вологу. Це призводить до сухості, лущення і відчуття стягнутості.
Під час сну поліпшується мікроциркуляція крові та лімфи, що сприяє зменшенню набряклості. Недосип спричиняє застій рідини, що проявляється у вигляді набряків, мішків під очима і темних кіл.
Також нестача сну знижує рівень кисню в шкірі через погіршення кровообігу. Шкіра стає тьмяною, втрачає природне сяйво і виглядає «втомленою». Під час глибокого сну виробляється гормон росту, який відповідає за відновлення клітин і синтез колагену. Недосипання знижує його рівень, що прискорює старіння шкіри, сприяє появі дрібних і глибоких зморшок, зниженню пружності.
Нарешті, хронічна нестача сну послаблює шкірний бар'єр, роблячи її більш вразливою до впливу ультрафіолету, забруднень та інших зовнішніх факторів. Це збільшує ризик подразнень, запалень і пошкоджень. Тому, щоб вітамін D3 приніс максимальний ефект, важливо налагодити свій режим сну. Про те, як це зробити, читайте тут: https://perlahelsa.ua/blog/jak-nalahodyty-rezhym-snu.