ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Відомі причини, через які Україна може втратити ріку Дністер

Експерти-екологи назвали причини, через які колись велику річку Дністер нині подекуди можна перейти вбрід. Про це повідомляє газета Експрес.

Дельта ріки сильно обміліла, довколишні луки майже сухі, а в деяких місцях річку вже майже можна перейти вбрід! Наприклад, минулого літа рівень води в Дністрі знизився на рекордних понад 7 метрів...

Це колись початок травня вважався часом найбільших паводків, а нині це вже історія. Що ж сталося з могутньою притокою Дніпра?

-- Маловоддя, яке ми спостерігаємо, має декілька причин, -- розповідає Галина Проців, член ради Національного екологічного центру України. -- Перша -- безконтрольні, несанкціоновані вирубки лісів, особливо в місцях водозаборів, де формуються головні притоки річки. Деякі урочища у верхів'ї Дністра настільки винищені, що видніються лисі пагорби там, де шуміли ліси.

Друга причина -- масове будівництво малих ГЕС у верхів'ї річки, які найактивніше зводилися у 2010 -- 2011 роках. Зараз налічується близько 30 таких об'єктів, i дiючих, і тих, що на стадії будівництва. Вони, на превеликий жаль, є чиєюсь власністю. Їх навіть не можна вважати альтернативною енергетикою, адже доведено, що міні-ГЕС руйнують річище, змінюють потенціал забору води і зменшують об'єм води, яка потрапляє у річку.

І третя причина -- масове, неконтрольоване будівництво в долині Дністра і його приток. Воно, звичайно, незаконне, тому що це землі водного фонду, і експлуатація цих зон заборонена: десь на 50, а десь на 100 -- 200 метрів від урізу води. Однак будівництво ведеться, при чому не лише індивідуальне, а й промислове.