ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Відео. На Коломийщині бережуть давні традиції Різдва

Напередодні Різдва ми під вечір завітали у село Воскресінці. Чого у Воскресінці? Та того, що тут знають стародавніх колядок. Чого під вечір? Бо господині мають багато хатніх робіт і за днини їм не до співанок.

Зате, як уже смерклося, біля будинку культури зібралися жінки середнього й старшого віку з народного аматорського фольклорно-етнографічного гурту "Перевесло". Зібралися, аби підтвердити, що направду знають старосвітські колядки.

Співали усі, включно з завідувачкою БК Олександрою Білою та четвертокласницею з небесно-блакитними очима Ксенею Гушулей.

Керівничка жіночого ансамблю Любомира Язловецька оповіла, що гурт "Перевесло" спеціалізується якраз на давніх автентичних співанках. Такої ніде більше, як у Воскресінцях, не співають. І це факт.

Цей факт довела також інша мешканка села, до якої ми навідалися в гості - народна майстриня Ганна Угорська. Пані Ганна має руки й голову, налаштовані на художньо-мистецькі вироби. Вишиває (щоправда, тепер уже менше, бо зір підводить, та й руки не такі прудкі, як у молодості) подушки, обруси, сорочки, серветки, рушники тощо. А ще майстриня неперевершена у виготовленні дідухів - оберегів сімейного достатку. Згадує, що іще маленькою, коли ходила колядувати до заможніших газдів, то її увагу привернув сніп збіжжя, який стояв у кутку. Мама відтак пояснила, що такий зав'язаний зверху й знизу сніп на свята роблять люди, які мають багато поля, аби їм добре родила пшениця, жито й різні злаки.

"Тепер дідухи роблять менші та вже й зовсім маленькі, - які кому до вподоби, - пояснює жінка. - Рекомендують дідуха тримати рік, аби там міль не заплодилася, потім його треба спалити. Але то не доконечно, - можна й довше"...

Продемонструвавши витвори своїх рук, пані Ганна заспівала давню-предавню колядку, яку чула ще від своєї бабусі. Та то навіть не колядка, то ціла балада про митарства Святого Сімейства. Мелодія простенька, зате зміст вартує не менше, як сценарію для історично-казкового фільму.

АВТОР: Андрій МАЛАЩУК

ФОТО: Андрій КАНЯ

ВІДЕО: Ярослав КОНИК