ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

В Україні почали вести облік споживання антибіотиків

В Україні медичні заклади почали вести облік вживання антибіотиків.


Зокрема, обліку з 1 січня 2022 року підлягають 29 лікарських засобів, повідомляють в Міністерстві охорони здоров’я, пише Українська правда.


"Це дасть змогу побачити, скільки антибіотиків (і яких саме) призначають лікарі пацієнтам в стаціонарних відділеннях, і оцінити виправданість таких призначень, забезпечити контроль за внутрішньолікарняними інфекціями та зменшити термін перебування пацієнтів на стаціонарному лікуванні", –  йдеться в повідомленні відомства.Скільки антимікробних препаратів наразі споживають українці точно не відомо, проте є аналіз трендів.


Зокрема, у 2020 році загальний обсяг усіх продажів і закупівель таких препаратів перевищив 6,4 млрд грн. Це на 40% більше ніж у 2018 році.


Зросли й об’єми продажів антибіотиків в аптеках: із 3,26 млрд грн у 2018 році до 4,36 млрд грн – у 2020.


Об'єм всіх продажів і закупівель антибіотиків "групи резерву" (лікарських засобів "останньої надії", які використовують для лікування вкрай тяжких бактеріальних інфекцій, коли інші антибіотики не спрацювали) зріс більш ніж утричі: зі 110,89 млн грн. у 2018 році до 416,45 млн грн. – у 2020 році.


В Україні також готуються до впровадження продажу антибіотиків  за електронними рецептами, яке заплановане на 3 квітня 2022 року.


Для отримання ліків передбачений такий алгоритм:  • пацієнт звертається до свого лікаря; 

  • лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ); 

  • лікар надає пацієнту номер рецепта й інформацію про лікарський засіб;

  • пацієнту треба звернутися до аптечного закладу, підключеного до ЕСОЗ, та повідомити номер рецепта; 

  • фармацевт за цим номером побачить, що саме призначив лікар, і видасть препарат. 

    "Це все – механізми дієвого контролю обігу й відпуску антибіотиків. Адже неправильне і надлишкове вживання протимікробних препаратів (зокрема антибіотиків) призводить до розвитку широкої резистентності – механізму, що знижує їхню ефективність. Бактерії стають стійкими до деяких ліків, і це поступово ускладнює або унеможливлює протидію інфекціям", – говорять в МОЗ.