ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

В обіймах Мельпомени: Коломия всьоме об'єднала усі регіони України на театральному фестивалі

Всеукраїнський театральний фестиваль «Коломийські представлення» відкрили полтавчани з безсмертною «Наталкою Полтавкою», котра волею випадку дала життя Коломийському театру, адже за її мотивами було поставлено першу виставу нашого театру «Дівка на виданню, або На милування нема силування».

Театральна палітра VII Всеукраїнського театрального фестивалю першопрочитань «Коломийські представлення» як завжди різнобарвна. Вона представляє найкращі театральні постановки найкращих театрів з усіх куточків України: від Волині, Ужгорода до Полтави та Херсона. Загалом одинадцять театрів покажуть своє мистецтво на коломийській сцені.

Можна впевнено казати, що «Коломийські представлення» – це вже уставлена традиція. Щороку фестиваль розростається кількісно і якісно. Фестиваль уже по праву може претендувати на статус міжнародного, оскільки практично щороку до нас приїжджають гості з-за кордону. Про це на відкритті м’яко натякнули представникові від Міністерства культури України.

На фестивалі працює експертна рада, яка не просто виставляє оцінки виставам, а кожен член ради дає повноцінну критичну точку зору і кожен охочий глядач має змогу звірити свої глядацькі переживання і думки з авторитетною думкою суддів. Цього року в експертну раду увійшли: Ада Роговцева – Герой України, народна артистка України, лауреат премії ім. Тараса Шевченка; Ростислав Коломієць – заслужений діяч мистецтв України, член-кореспондент НАМ України, театральний режисер та педагог; Лариса Кадирова – народна артистка України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, професор Національної музичної академії України ім. П. Чайковського; Валерій Нєвєдров – народний артист України, театральний режисер; Алла Підлужна – театрознавець, критик; Людмила Томенчук – театрознавець, головний редактор журналу «Театр-Плюс»; Ірина Дівніч – інтернет-журналіст.

Відкриття фестивалю відбулося за участю духовенства, представників влади. Почесне право відкрити фестиваль було надано Аді Роговцевій, яка без довгих промов виконала цю місію.

Першого дня театрального фестивалю глядачі мали можливість переглянути відразу три вистави Полтавського театру ім. М. Гоголя. Приємно, що останні роки театральний фестиваль збирає аншлаги. Коломияни з нетерпінням очікують на фестиваль. Зокрема монументальна «Наталка Полтавка» зібрала повний зал поціновувачів класики.

театр2

«У мистецтві є таке поняття як вистава-меморіал, – поділилася своїми спостереженнями театрознавець Алла Підлужна. – Прикладом такої нетлінної класичної форми, яка повинна існувати не дивлячись на роки, не дивлячись на зміну за вікном екстер’єру, є «Наталка Полтавка». Це класична драма, опера, яка має право не змінюватись і не дозволяти втручатися часові з його актуальними моментами у свою драматургічну тканину.

Дуже добре, що фестиваль розпочався саме цією п’єсою, саме цим твором і саме гоголівським театром, тому що, як ми побачили, з сприйняття глядачем, що на цей твір є дуже гарний відгук, тому що тут торкається таких струн народної душі, що дуже може відгукнутися глядач на цей матеріал.

Можливо, Полтавський театр, де зародилася «Наталка Полтавка», де народилися її автори, може бути вистава, як музейним експонатом.

Як не дивно, наприкінці мені подумалося про те, що класика тим цінна, що все ж таки є якийсь відгук сучасності, – продовжила свою думку Алла Підлужна. – Представник влади – Возний, при тому, що він нібито протистоїть простому люду, навіть в нього при спогляданні щирості почуттів прокинулося те, що він повинен бути добрим. Влада поставлена тут для того, щоб творити для людей добро. Може, в цьому сенсі сьогодні треба подивитися «Наталка Полтавку» з таких позицій».

Театральний фестиваль триватиме тиждень і на закриття Коломийський театр покаже прем'єру – виставу «Анничка», яка буде даниною пам'яті Василеві Симчичу, якому цього року виповнилося б 100 років.

Оксана РИЖУК-ТКАЧУК, член НСЖУ