ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

В Музеї писанки відкрили виставку декоративно-ужиткового й образотворчого мистецтва "Штерна". ФОТО

"ШТЕРНА" - під такою назвою в Музеї писанкового розпису відкрито виставку декоративно-ужиткового й образотворчого мистецтва з колекції Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського.
На виставці представлено понад п`ятдесят творів ХХ-початку ХХІ ст. ст. двадцятьох авторів. Поєднані вони не випадково, адже в кожній із робіт вирізняється спільний елемент – штерна.
Штернами на Гуцульщині називають восьмикутну зірку — давній символ, що притаманний для культур багатьох народів світу, відомий ще з язичницьких часів. З приходом християнства восьмикутна зірка, що сповістила про чудесну новину народження Ісуса Христа, стала головним символом Різдвяних свят.
Цей знак характерний і для народної орнаментики, зустрічається в усіх видах українського народного мистецтва – в писанках, вишитті й тканні, художньому різьблені та кераміці…
Зокрема, в святковій експозиції штерна прикрашають різьблені дерев`яні твори відомого гуцульського майстра Юрія Корпанюка (1892-1977) з Яворова Косівського району – внука славетного різьбяра Юрія Шкрібляка та сучасних митців Миколи Стринадюка, Любомира Гавриша та Мирослава Радиша з Косова, які, переосмислюючи й інтепретуючи традиції, започатковані родиною Шкрібляків, творять чудові сучасні авторські роботи.
Художнє ткацтво представлено гобеленом-триптихом неперевершеного народного художника України Михайла Біласа (1924-2016), рушниками лауреатки Національної премії імені Тараса Шевченка Ганни Василащук (1924-2003), скатертинами й доріжками знаних майстрів Дмитра Жураківського (1934-2009) зі Снятинщини та Параски Борук з Косівщини.
Оберегові зірнички нерідко прикрашали й жіночі вишиті сорочки, які представлено в ансамблях гуцульського й покутського одягу, а також у взірцях рукавів, відшитих відомою дослідницею народного мистецтва Іриною Свйонтек (1937-2018).
Різдвяні сюжети відтворюють живописні роботи івано-франківського художника Валерія Дувірака, Наталі й Романа Юсипчуків з Косова, репродукції повстанських листівок та творів знаних у світі митців Святослава Гординського (1906-1993) й Михайла Мороза (1904-1992), а також скульптурні глиняні композиції «Коляда» самобутньої народної майстрині Марії Ковальчук (1934-1992) з Коломийського р-ну та «Колядники» косівського кераміста Василя Аронця.
Доповнюють виставку традиційні різдвяні атрибути – шопка Андрія Менчака з Косова, павуки, дідухи й солом`яні ангели авторства Юлії Чічак з Рожнятівського району та Інни Січної з Коломиї.
Виставка триватиме до кінця січня.
Оксана ЯСІНСЬКА