У середу, 1 червня, у Швайцарії сталася чи не одна з найбільш значних подій – відкриття найдовшого залізничного тунелю в світі. Його довжина– 57,1 кілометрів, а разом із побічними і рятівними тунелями довжина складає 153 км. Друге місце після Сан-Ґоттардського базового тунелю тепер займатиме японський Сейкан, довжина якого – 53,9 км.
Масив Сан-Ґоттард є гордістю Гельвеції, її візитівкою. Всередині, окрім потужної військової фортеці та мілітарних укріплень і складів, вже є два тунелі: 15-кілометровийзалізничний, відкритий у 1882 р. та 17-кілометровий автомобільний з 1980 р. Та тепер новий тунель, як частина проекту АльпТранзит, який буде не лише найдовшим, але й найглибшим – занурений під землю на півтора кілометра. Тунель стане важливою транспортною артерією не лише для Швайцарії, а й для сусідніх країн (Італії, Німеччини), так як з’єднуватиме північ-південь Європи.
Будівництво тунелю тривало 17 років, на жаль, не обійшлося без втрат: під час робіт протягом цих років загинуло 8 працівників. Величезна бурова машина, яку робітники лагідно назвали Сіссі в діаметрі має 9,43 м. За час будівництва тунелю затрачено 4 млн. робочих годин, 28,2 млн. тонн переробленого ґрунту, каміння, піску, граніту вивезено назовні. Один метр тунелю коштує 70 тисяч франків. Гельвети у всьому світі відомі своєю прецизійною точністю, навіть тунель, який розроблений за найновітнішими технологіями, і був видовбаний у землі з двох боків, при зустрічі має лише 0,00014% різниці. Завдяки тому, що тунель майже не має поворотів, підйомів чи спадів, потяг зможе розвивати швидкість 250км/год, тобто відстань з північного Цюріху в південне місто Люґано триватиме не цілу годину. За добу тунель буде приймати більше двохсот потягів, як пасажирських так і вантажних. Завдяки новому тунелю буде можливість ще швидше доставляти свіжі овочі й фрукти у північні кантони, а звідти на південь – заморожені продукти та сири.
Великі сподівання й очікування мають й самі мешканці Тессіну. Так як відомо, що ця сонячна частина Швайцарії багата на курорти, готелі, ресторани, відповідно дуже поширений туризм. Це – майже основний вид прибутків. На жаль, останніми роками число туристів значно падає. Й не дивно, адже щоб приїхати з півночі на вікенд до Люґано чи Льокарно, треба вистояти в атомобільному корку перед тунелем Ґоттард добрих 1,5-2 години. Повертаючись в неділю назад – той самий корок, лише вже з південного боку. Тому новий залізничний тунель мав би розв’язати цю проблему, а також не забуваймо про користь для навколишнього середовища, адже зменшаться викиди газів у повітря. Не менш важливим відкриття тунелю буде й для тих південних швайцарців, котрі шукають роботу в північних кантонах, не бажаючи переїздити. Для працівників-маятників, як їх називають у Швайцарії, час добирання на роботу зменшиться на півтора години. Транзитні потяги планують запустити з грудня цього року.
Урочисті святкування з нагоди відкриття коштуватимуть швайцарцям 9 млн. франків. А сам проект будівництва АльпТранзиту коштував 12 мільярдів. На відкритті будуть присутні від 50 до 100 тисяч глядачів, почесні консули та дипломати, представники урядів сусідніх країн, зокрема Президент Франції Франсуа Олланд, канцлер Німеччини Ангела Меркель та прем’єр-міністр Італії МаттеоРенці.
Ірина ВИННИК, Льокарно, Швайцарія для "Дзеркала Коломиї"
Популярні новини
"СИЛА ГРОМАДИ — БУДУЄМО МАЙБУТНЄ, ПІДТРИМУЮЧИ СЬОГОДЕННЯ!"
26 Жовтня 2024
Шипучі історії: як газовані напої завоювали світ
22 Жовтня 2024