ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

У Польщі повторили соціальний експеримент, який вкотре довів, що добрішим і більш вільним наше суспільство не стало. ФОТО+ВІДЕО

Психологи з Польщі повторили знаменитий соціальний експеримент американського психолога Стенлі Мілгрема, запросивши 80 добровольців і перевіривши, наскільки люди готові підкорятися авторитетам, пише Максимум.

Довідка: Стенлі Мілгрем американський соціальний психолог, відомий своїм дослідженням феномена "маленького світу" (експериментальне обґрунтування "правила шести рукостискань").

У 1960-х роках Мілгрем спробував з'ясувати, чому громадяни Третього рейху допустили знищення мільйонів людей під час Другої світової війни.

На проведення експерименту американського психолога надихнув суд над нацистським злочинцем Адольфом Ейхманом. Адольф Ейхман німецький офіцер, співробітник гестапо, який відповідав за "остаточне вирішення єврейського питання".

Так от, Мілгрем запропонував 40 добровольцям "карати" розрядами електричного струму інших учасників експерименту (насправді акторів), якщо ті давали неправильну відповідь на запитання чи не виконували наказ. Таким способом Мілгрем намагався оцінити, наскільки далеко може зайти людина, підкоряючись авторитету.Немислимо, але найвідоміший варіант експерименту Мілгрема показав, що 65% добровольців в кінці кінців застосували по відношенню до своїх "підлеглих" максимальне покарання... розряд в 450 вольт.Через півстоліття польські вчені вирішили повторити експеримент, щоб дізнатися, чи здатні сучасні люди, діючи за наказом, заподіяти біль іншим. Раніше експеримент ніколи не відтворювався знову вже у 21 столітті.

У сучасній версії експерименту брали участь 40 чоловіків і 40 жінок у віці від 18 до 69 років. Добровольці не знали про справжню мету дослідження. За завданням вони також повинні були карати ударами струму випробовуваних за неправильні відповіді, і, не повірете, але 90% учасників дослідження, виконуючи інструкцію, таки дійшли до максимальної міри, що лише підтверджує висновки Мілгрема.