ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

У Коломиї вшанують пам'ять про переселення етнічних українців з Польщі

Цими днями минає чергова річниця переселення українців з Польщі.

Загалом під час проведення акції було переселено 482 109 осіб (122 454 українських родин). Частина з них опинилася в Коломиї.

За твердженням історика Яна Пісулінського, переселення – це трагедія тисяч українських родин, яких жорстоко вигнано з їхніх домівок. Більшість переселених тільки в останні роки, через майже півстоліття, змогла знову відвідати рідні землі.

Доля переселених людей була часто трагічною. Пограбовані, часто протягом багатьох тижнів вони чекали на транспорт, зазвичай без їжі і у жахливих санітарних умовах.

Смертність серед дітей та осіб похилого віку була дуже високою. Подорож в Україну тривала багато тижнів. На місці переселенці часто мусили протягом багатьох місяців спати у сараях, очікуваної землі їм не давали, натомість включали до колгоспів.

Сьогодні у Коломиї вшанують пам'ять про переселення українців з своїх етнічних земель (Холмщини, Підляшшя, Надсяння, Лемківщини), які внаслідок повоєнних комуністичних кордонних переділів відійшли до Польщі.

На цвинтарі Монастирок біля пам'ятного знака відбудеться мітинг-реквієм. Початок о 13 год.

Довідка

9 вересня 1944 в Любліні Польський комітет національного визволення (ПКНВ) уклав три міжнародні угоди з трьома радянськими республіками: БРСР, УРСР і Литовською Радянською Соціалістичною Республікою. Договір надавав можливість виїзду українцям (в тому числі лемкам), білорусам, росіянам до УРСР і поверненню до Польщі поляків і євреїв, які станом на 17 вересня 1939 р. були громадянами Польської держави.

Як повідомляли, у Городенці відбулася презентація книги про українців, виселених із Закерзоння.