ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Цілюща і ювілейна: "Пістинська Джерельна" відзначає 20-річчя

Десь там, у карпатських глибинах, по коритах і норах клекоче, нуртує й дзюркоче ця цілюща вода. За обмірами вчених підземна життєдайна ріка в Пістині має 4, 5 км. А до того вона ще збагачується невидимими для людського ока струмочками, які несуть у собі лікувальні компоненти. І ця мінеральна ріка нарешті досягає водогону завдовжки 1,8 км, потрапляючи на підприємство товариства з обмеженою відповідальністю «Тирлич», де її розливають у пляшки та розвозять замовникам. І врешті ми з вами за родинними столами відкорковуємо вже добру впізнавану «Пістинську джерельну» з вусатим гуцулом на етикетці. Кажуть, що в народі ця мінеральна вода має ще й інші назви — «Вусата вода» і «Дідова вода», що свідчить про неабияку її популярність. А популярність, як відомо, заслужити  вельми непросто. Ну а втримати ще важче. Тож, коли ми сьогодні вітаємо засновників ТзОВ «Тирлич», подружжя Романа і Лілію Бортейчуків, з 20-річчям «Пістинської джерельної», то розуміємо, що з цим завданням вони справилися добре.


         До ювілею, слід наголосити, ще була невеличка прелюдія, адже «Тирлич» створено 1998 р., і на початках фірма випускала мінеральні води «Святий Ян» у смт Кутах та «Шешорську» в с. Шешорах на Гуцульщині. Однак підприємці мислили ширше і 2000 р. на їхнє замовлення Одеський інститут курортології став вивчати бальнеологічну властивість пістинської води.


         — Річ у тім, — пояснює Роман Бортейчук, — що в с. Пістині, в урочищі Штурбак є джерело, про яке місцеві люди розповідали багато цікавих переказів. Згадували і князів, і ченців, і вже недавні, цісарські, часи, коли там був невеличкий курорт «Bade Anstalt» («Купальний заклад»), яким володів пан Берначек та до якого приїжджали заможні особи зі Львова, Кракова і з інших міст лікувати водою захворювання кишково-шлункового тракту. Однак після Другої світової родовище й курорт занепали, а на місці колись цілющої оази залишилися руїни й фундамент...


         Тож молоді й завзяті коломийські підприємці Бортейчуки разом з одеськими науковцями розпочали геологічне вивчення ділянки надр джерела №6, та можливість її дослідно-промислової розробки. Висновок науковців зводився до того, що мінеральна пістинська вода має високу якість, широкий спектр солей низької мінералізації та наближена до води в людському організмі.


         Гадаю, читачам варто більше дізнатися про лікувальні властивості пістинської води. Насамперед треба наголосити, що в пістинській мінеральній воді відсутні шкідливі для людського організму елементи: цинк, ртуть, нітрати, феноли тощо. Це прісна, безбарвна, холодна, прозора вода, слабомінералізована, гідрокабонатна, гідрокабонатно-сульфатна, сульфатно-гідрокабонатна різного катіонного складу. Найціннішим її складником є кальцій, якого в джерелі Штурбак оптимальний склад — 100 мг/дм3. А щодо кальцію, то, здається, всі вже чули поради лікарів і читали багато інформації, як бракує нам цього мінерального компонента і як від кальцію залежить ріст дітей та серцево-судинна система.


Ось з цього джерела в урочищі Штурбак починається шлях «Пістинської джерельної», с. Пістинь Косівського району Івано-Франківської області.


Є в пістинській воді і такий корисний складник як магній, який знижує вміст холестерину в крові, попереджує виникнення каменів у нирках, нормалізує діяльність м’язів та заспокоює нервову систему.


         Отже, кальцій та магній є необхідними мікроелементами, які відіграють важливу роль у роботі сечовивідої та серцево-судинної систем людського організму і беруть активну участь у формуванні ферментів та кісткової тканини.


         У нормальних межах визначено і вміст натрію, а  також гідрокарбонатів, які підтримують кислотно-лужний баланс організму, стимулюють секреторну здатність шлунку.


         «Пістинська джерельна» виявилася природною водою високої якості, яка відповідає державним стандартам, і що особливо важливо, вона не потребує допоміжних методів водопідготовки (хімпідготовки), а тому зберігає свої первісні енергетичні й смакові якості.


         Тому 30 листопада 2001 р. Міністерство екології та природних ресурсів України видало ТзОВ «Тирлич» спеціальний дозвіл-ліцензію на користування надрами джерела №6 у с. Пістині Косівського району Івано-Франківської області. Так 20 років тому з’явилася популярна в нас «Пістинська джерельна».


         — Ми поступово освоювали виробництво нашої мінеральної води, — розповідає директорка «Тирлича» Лілія Бортейчук. — Багато часу забрали різні дозвільні документи: результати розвідки, технологічна схема, карти, проєкти зони санітарної охорони та гірничого відводу водозабору. Спочатку воду возили на підприємство автомашинами, а в 2008 р. проклали водогін. Закупили необхідне обладнання, яке 2018 р. повністю оновили. Тобто, процес відбувається за найсучаснішими технологіями зі США, європейських країн та вітчизняними. Відповідно, виробничі новації скоротили кількість працівників з 80 до 11. Така сучасна реальність.


Завод мінеральної води «Пістинська джерельна»в с. Пістинь на Гуцульщині. 


      На заводі мінеральних вод у Пістині тепер спеціальна машина видуває 6000 півторалітрових пляшок на годину. Бутилюють «Пістинську джерельну» в пластикову й скляну тару, за ємкістю є півлітрові, літрові, півторалітрові та шестилітрові пляшки.


         — Ми намагаємося йти в ногу з часом, — продовжує розмову Лілія Бортейчук, —  і якщо колись виношувалася ідея, щоб наша вода була «фист файна — фист газована», то тепер ми рухаємося від сильногазованої до слабогазованої і до негазованої. І, звичайно ж, не забуваємо про рекламу.


         Очевидно, ми погодимося, що обличчя свого бренду бізнесмени Бортейчуки вибрали дуже вдале. Гадаю, всім буде цікаво дізнатися, що вусатий гуцул на етикетці «Пістинської джерельної» — це колишній сільський голова Пістиня Василь Миколайович Кравчук (1951 — 2020 рр.), якому цьогоріч виповнилося б 70. Роман Бортейчук згадує, що Василь Кравчук фанатично підтримав ідею освоєння мінерального родовища і віддано переймався цієї справою. Обличчя цього колоритного гуцула з топірцем на пляшках мінеральної води, на рекламних щитах уздовж доріг і в інтернеті запам’ятовується назавжди. А «Пістинську джерельну» інакше ніж з вусатим дідом-гуцулом важко уявити.  Обличчя бренду «Пістинська джерельна» Василь Кравчук.


       Я поцікавився де, крім України, можна випити «Пістинську джерельну», а засновники «Тирлича» сказали, що експортують свою мінерально-водну продукцію до Польщі, Молдови та Ізраїлю. Звичайно, проблема з ковідом суттєво вплинула на бізнес, в т.ч. і їхній, однак виробництво й надалі працює, а керівництво шукає різних шляхів розвитку свого водяно-мінерального бізнесу.


         Безперечно, аби вийти на експорт продукції — треба, щоб про неї дізналися та повірили виробникові. А такі можливості дають міжнародні виставки. І ТзОВ «Тирлич» зі своєю «Пістинською джерельною» брало участь у багатьох з них і перемагало. Так на ІХ Міжнародному професійному дегустаційному конкурсі напоїв Best Drink, який відбувся 17 травня 2018 р. в Києві вони отримали ґран-прі. А ще до цих міжнародних оглядин українські науковці порівнювали «Пістинську джерельну» до таких світових марок мінеральних вод як «Tvian», «Perrier» (Франція), «Naja», «Clear Water» (Канада) «Poland Spring» «Nalechowianka» (Польща) та «San Benedetto» (Італія) і робили висновок, що наша не поступається їм, і навіть перевершує «Naja». Тож не дивно, що слава про «Пістинську джерельну» поширюється не лише в нас, але й за кордоном. В Україні «Тирлич» постачає її супермаркетам і крамницям, власникам приватних садиб і готелів, причому навіть виготовляє етикетки з ексклюзивними логотипами.


         ТзОВ «Тирлич» також доволі відомий у нашому краї як меценат і спонсор. Однойменна баскетбольна команда стала  чемпіоном області та бронзовим призером 1-ої ліги Чемпіонату Українив сезоні 2011 — 2012 рр. Подружжя Бортейчуків підтримувало сільську пістинську футбольну команду і коломийське «Покуття», етнографічний фестиваль «Лудинє» в Косові, мистецькі виставки і книжкові видання. Окремо можна говорити про допомогу для АТО і церков. Крім цього, «Пістинську джерельну» безкоштовно отримують деякі школи та наші вояки на Сході. І, звісно ж, «Тирлич» сплачує податки до Пістинського старостинського округу Косівської територіальної громади.


         Багато що змінилося за цих 20 років: досвідченішими стали підприємці Бортейчуки та удосконалили свій асортимент; вони вийшли на вищий рівень, забезпечили свою марку рекламою, оновили виробництво. Але й далі милує око урочище Штурбак та карпатські смерекові й букові верхи, а підземні багатства не вичерпуються і дарують нам свою життєдайну водицю. Тож, вітаючи подружжя Бортейчуків з ювілеєм їхнього бренду, піднімімо склянки чистої й цілющої «Пістинської джерельної» та побажаймо їм нових успіхів і вдячних покупців. І пам’ятаймо давно перевірене гасло: «Підтримуймо власного виробника!».  


 


 


«Пістинська джерельна» до вашого столу...


АВТОР: Микола Савчук.