З нагоди свого професійного свята, заступник медичного директора з медсестринства КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради», експерт департаменту охорони здоров’я з питань медсестринства Наталія Ружило розповіла про походження свята та роль молодшого спеціаліста з медичною освітою в системі охорони здоров’я на сучасному етапі, повідомляє пресслужба ОДА.
Нині в лікувально-профілактичних закладах України працює понад 402,8 тисячі молодших спеціалістів з медичною освітою. Із них понад 290 тисяч – медичні сестри, що становить 61% від усієї кількості молодших спеціалістів з медичною освітою. Співвідношення між лікарями і середніми медпрацівниками становить 1 до 2,15. Штат медичних сестер в Івано-Франківській області нараховує біля 11 тисяч осіб, з яких – 699 працюють в обласній клінічній лікарні.
На Прикарпатті молодших спеціалістів з медичною і фармацевтичною освітою готують в Івано-Франківському національному медичному університеті та двох коледжах – Івано-Франківському базовому медичному коледжі і Коломийському медичному коледжі імені Івана Франка.
«Терміни «медична сестра, «сестра милосердя» почали застосовувати ще від започаткування цієї професії, позаяк походять вони від таких милосердних та доглядальних функцій за людьми, які потребували такої опіки. Проте, з часом професія медсестри еволюціонувала і сьогодні – це висококваліфікований фахівець, який є партнером лікаря і пацієнта, здатний до самостійної роботи у складі єдиної команди, – говорить заступник медичного директора. – Без сумніву медична сестра, це не просто професія – це, в першу чергу, покликання, що вимагає особливих якостей, які не притаманні будь-якій іншій професії в суспільстві». Адже найважливішим завданням професійної діяльності медичної сестри є комплексний всебічний догляд за пацієнтами, полегшення їхніх страждань, збереження здоров’я та сприяння його зміцненню, а також профілактика захворювань. Обов’язком медичної сестри є не лише сформувати високі професійні та моральні якості, але й бути комунікабельними, доброзичливими, співчутливими та максимально розуміти проблему пацієнта. Адже хворі часто очікують саме від медсестер не тільки медичної допомоги, але й доброго слова, підтримки та розради. А це, в свою чергу, вимагає від середніх медичних працівників стійкості, витривалості, терпіння та милосердя.
Спеціаліст з медсестринства зазначає, що, на жаль, за останні роки престиж цієї професії дещо знизився. Значно менше випускників, які хочуть пов’язати своє життя з професією медичної сестри. Наталія Ружило пояснює це тим, що зараз перехідний час в країні – період реформування, котрий «затягнеться» надовго. Молодь нетерпляча до таких змін, не хоче чекати і, власне, чекати невідомості. Серед причин нестачі кадрів медичних працівників експерт департаменту охорони здоров’я з питань медсестринства називає й заробітну плату. Адже кожну працю потрібно оцінювати належно, в тому числі й нелегку та надвідповідальну роботу медсестри.
«Але, навіть всупереч таким моментам, більшість середніх медичних працівників надзвичайно віддані своїй роботі, виконують її достойно, професійно, завзято. Вони, як ніхто інший, вміють цінувати життя, бо стикаються кожен день зі справжніми серйозними проблемами. Проте, до пацієнтів приходять усміхнені та життєрадісні, налаштовуючи їх на позитив, що немало важливе у процесі одужання. Колективи медсестер дружні і згуртовані, адже їх об’єднують невід’ємні аспекти їхньої професії – людяність, доброзичливість і співчуття», – додає експерт.
Наталія Ружило, яка відповідальна за весь колектив медичних сестер області, переконана, що з часом, завдяки реформі, професія медичної сестри все ж зможе стати автономною, зайняти високе соціальне положення, матиме можливість постійного навчання і кар’єрного росту. І надіється, що на державному рівні буде врегульовано нормативно-правові відносини для становлення медсестринства як дійсно незалежної медичної спеціальності.
«Хочу подякувати кожній медсестрі, вони часто працюють всупереч важким обставинам, але навіть в такий складний час, виконують свою роботу невтомно і сумлінно. Я вдячна тим, хто відданій своїй професії, хто не втрачає тих основних професійних рис медсестри та людських якостей, від яких й пішла ця професія – милосердя, людяність, порядність, доброта. Я надіюся і вірю в те, що нас чекають тільки позитивні зміни. Більше того, ми вже бачимо ці кроки покращення на первинній ланці, – запевняє Наталія Ружило. Бажаю нам бути дужими не тільки цього року і в час пандемії, а повсякчас. І хай в кожного зокрема буде спокій в душі, злагода і добробут в родинах, мир в Україні. І найголовніше, дорогі медсестри, – міцного здоров’я вам та усім вашим близьким».
Крім того, медичний директор з медсестринства КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради» зазначає, медики не чекають особливої подяки чи похвали, а понад усе хочуть, щоб їхню професію поважали, визнавали і належно оцінювали.
Довідково
У давні часи лікар не займався цілительською діяльністю на самоті: у нього завжди були помічники, які в більш пізній період (десь у VІІІ ст..) сформувалися в когорту сестер милосердя.
Основоположник наукової сестринської справи Флоренс Найтінгейл (1820 – 1910) в книзі «Як потрібно доглядати за хворими» писала про те, що головне мистецтво доглядальниці полягає в умінні відразу відгадувати бажання хворого, не чекаючи поки він їх висловить.
Флоренс Найтінгейл, надзвичайно освічена на той час жінка, у 1860 році відкрила школу, яка не підпорядковувалась лікарні, а була автономним світським навчальним закладом. Підготовка медичних сестер складалася з однорічного навчання і двох-трьохрічного практикування в госпіталях. Реформа Флоренс Найтінгейл привела до того, що професію медичної сестри визнали у суспільстві. Саме цю дату ВООЗ (1860) вважає днем народження нової професії – медична сестра.
Читайте також: Андрій Іванчук та фонд "Покуття" забезпечили цілу Івано-Франківщину медичними засобами. ФОТО