ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Скульптор з Коломиї майструє моделі динозаврів великих розмірів. ФОТО

17 грудня 2018 у парковій зоні ТРЦ Forum Lviv у Львові запрацював Парк Юрського періоду з 24-ма рухомими фігурами динозаврів. 

Виставка протривала до січня та називалась "Живі динозаври", інформує kurs.if.ua.

Тут можна було побачити рухомих динозаврів і їхні скелети в реальних розмірах. Ба більше, кожен з них мав свій природній колір, текстуру і навіть звук. Крім цього, у парку відвідувачі дізнавались більше про походження і життя динозаврів: їхніi звички, як вони полювали та ростили потомство.

Звідки динозаври?

Коломиянин Валерій Дідорак 24 роки займався пошиттям шкіряного одягу, але десяток років тому вирішив покинути цю справу і повністю присвятити себе хобі – скульптурі. І перетворив захоплення на професію.

Досить швидко у Дідорака з’явилися замовники на скульптури. А створити саме динозавра його надихнув культовий фільм Стівена Спілберга “Парк Юрського періоду”. Почав 5 років тому.

Перед тим, як взятися за роботу, Валерій вивчив усі матеріали про динозаврів, які тільки міг знайти. Прочитав масу статей і переглянув години відео.

Інколи майстру таки бракувало інформації – чи то про будову стопи тиранозавра, чи анатомію передньої кінцівки. Та й серед вчених-палеонтологів досі нема єдності щодо цього доісторичного хижака. Тому Валерію довелося покладатися на власну інтуїцію й трохи імпровізувати.

Спершу Валерій створив невеличку модель королівського тиранозавра – прорахував на ній усі пропорції. А вже скульптура, яку сьогодні можна побачити на околиці міста, має 3 метри у висоту, 6 – у довжину і важить близько 450 кг. Та все ж вона у півтора рази менша від прототипа, який мешкав на Землі 65 мільйонів років тому.

Перший тиранозавр будувався з металевого каркаса, на якому нарощували “тіло” з поліефірної смоли у перемішку зі скловолокном. Ця речовина найбільш стійка до різних погодних умов – так роблять ванни, яхти, навіть деякі літаки. Зверху динозавр покритий цією ж речовиною з додаванням пігментного барвника, який використовують для фарбування автомобілів. Усі матеріали купуються в Україні: тут широкий вибір, хороша якість і прийнятні ціни, каже майстер.

Потім з першого тиранозавра Валерій відлив форму, за якою робить наступні моделі вже без металевого каркаса. З кожною новою скульптурою майстер намагається досягти більшої реалістичності.

У справі допомагають син Костянтин та шваґро Роман. Усіх динозаврів роблять у закритому у цеху: в холоді й хмарі пилу чоловіки провели кілька місяців, оскільки на відкритому просторі речовина, з якої зроблені динозаври, не застигла би.

Скульптури вражають, і здається, що ось-ось оживуть.

Квитки можна було придбати при вході на виставку. Вартість квитків: дитячий, пільговий дорослий – 100 грн, дорослий – 120 грн, сімейний (2 дорослих + 1 дитина) – 300 грн, сімейний (2 дорослих + 2 дитини) – 400 грн.

Розлучатися зі своїми динозаврами майстер не любить і не хоче.
"Я хочу, щоб це було в Коломиї. Мене не цікавить ні Франківськ, ні Львів, ні Київ, Польща, Чехія, Німеччина... Основна філософія – це дякувати Богу і мати задоволення від того, що ти робиш", говорить майстер.


  

 

 Читайте також: Валерій Дідорак: “Ну що то за життя без музики, без кави і без Пруту!…”