ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Скільки днів ще "житиме" "Сокіл"

Будівля, яка потребує негайної реставрації, давно привертає увагу як мешканців міста, так і гостей. Будинок колишнього товариства "Сокіл" перебуває у занедбаному стані і коштів на його відновлення поки що немає.

У 2016 році в рамках польсько-української співпраці, архітектори з фундації "Мости", яка знаходиться в Польщі, розробили проектно-кошторисну документацію, тобто дослідили стан будівлі, визначили перелік робіт, які потрібно виконати та оцінили вартість цих робіт. Згідно з актом огляду будівлі за 2016 рік технічний стан був незадовільний. Відновлення вимагали: цоколь, відмостка, дах, вежа та сигнатурка конструкції, підлога, двері, вікна та стеля.

Над виготовленням документації працювали рік. Згідно з підрахунками польських архітекторів, на відновлення будівлі потрібно було майже 1 млн євро.

Після виконаних робіт Коломийська міська рада спільно з польським товариством та ГО "Генеза" звернулися з листом до вищих органів влади сусідньої країни з проханням про подальшу роботу з приводу реставрації будівлі. Але одна з основних вимог, які ставили поляки, полягала у передачі будівлі у власність польським товариствам. Згідно з чинним законодавством, це зробити виявилось неможливо, після чого співпраця зупинилась. У 2017 році усю документацію передали у відділ економіки, інвестиційної політики та енергозбереження Коломийської міської ради. За словами директорки КП "Коломияводоканал" Ірини Перегінчук, будівлю варто зберегти та шукати на це кошти, хоча б для того, що вона є окрасою міста та несе як архітектурну, так і історичну цінність.

Наразі архітектори зі Львова виготовили документацію на виконання першочергових робіт по відновленню пам’ятки. Це укріплення фундаменту та перекриття даху, який тече. У зв’язку з цим руйнуються також стіни. Поки що коштів на реалізацію робіт немає.

"Для проведення цих робіт потрібно близько 6 млн гривень, – розповідає начальник відділу економіки, інвестиційної політики та енергозбереження Коломийської міської ради Вікторія Образцова, – самі розумієте, що сума доволі велика, і дуже складно знайти інвесторів, які могли би оплатити. Ми подаємо заявки на різні гранти, але поки що безрезультатно. Нещодавно подавали заявку на грант посольського фонду Сполучених Штатів Америки, але наш проект не пройшов. Будемо сподіватися, що наступного разу нам пощастить".

"Будівля належить до пам’яток історії та культури міста, – розповідає завідувачка сектору з питань охорони культурної спадщини Оксана Пашник, – є однією з найвиразніших споруд міста і єдиним прикладом закопанського стилю. Також належить до кращих зразків європейського зодчества періоду кінця XIX ст.".

АВТОР: Соломія МАРДАРОВИЧ